Knygos įvertintos pasaulyje, bet dar neatrastos Lietuvoje

Knygos įvertintos pasaulyje, bet dar neatrastos Lietuvoje

02. Nov 2017, 10:39 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Kodėl mes renkamės vieną ar kitą knygą? Kartais dėl rekomendacijų, kartais kažkur pamatome, kad ji gavo vieną ar kitą apdovanojimą, o kartais griebiame pirmą pasitaikiusią tiesiog dėl gražaus viršelio. Vis dėlto dažnai viename pasaulio krašte iš karto prigijusi knyga kitur žmonėms gali pasirodyti nepakankamai verta dėmesio. Tai nestebina, nes žmonės dėl didelio reklamos srauto daug sunkiau gauna tinkamą informaciją apie knygą ir jos apdovanojimus ir kartais tikrai labai aukštą teksto ir vertimo kokybę.

Vaikų ir paauglių literatūros leidykla „Nieko rimto“ pateikia sąrašą lietuvių vaikų dar neatrastų knygų, kurios pripažintos geriausiomis visame pasaulyje.

Geriausios knygos yra parašytos temomis, kurios visada aktualios. Tiems 11 metų ir šiek tiek vyresniems vaikams, kuriems kartais pristinga pasitikėjimo savimi ir tikėjimo, kad pasaulis dar bus gražesnis, tikrai patiks anglų rašytojos Katherine Rundell knyga „Stoglaipiai“.

20171102104553-39164.jpg

Tai yra daugiausiai apdovanojimų pelniusi autorės knyga, lietuvių kalba pasirodžiusi 2017 metais. Knyga yra gavusi Karnegio medalį, „Guardian“ vaikų grožinės literatūros prizą, „Blue Peter“ knygos apdovanojimą ir „Waterstones“ vaikų knygos apdovanojimą. Jautri istorija apie drąsą, nuotykius, meilę ir negęstančią viltį.

Vaikai mėgsta skaityti apie magiją. Hario Poterio serija sutelkė milijonus vaikų visame pasaulyje. Vis dėlto yra dar viena knyga apie stebuklus, kuri patiks ne tik daugeliui 11-mečių, bet ir ne vienam maginės fantastikos knygas skaitančiam suaugusiajam. Tai amerikiečių rašytojos Kelly Barnhill knyga „Raganos sūnus“ apie žodžių galią, kerus ir tai, kur slypi tikroji jėga. Knyga pelnė net keletą skirtingų prestižinių knygos apdovanojimų: „Publishers Weekly“ geriausia 2014 metų knyga; „Kirkus Reviews“ bei „Washington Post“ geriausia knyga vaikams 2014 m. ir t. t. Tai legenda apie draugystę, stiprybę, galinčią slypėti net ir tame, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo silpnas, apie blogį, kurį kartais darome vardan gėrio, bet labiausiai apie tai, kad žodžiai – galingiausia iš visų kerų rūšių.

Įtaigiausios knygos paprastai būna tos, kurių tematika liečia jautriausius klausimus. Amerikiečių rašytojo Vince'o Vawterio „Laikraščių berniukas“ – šviesi knyga apie gerumą ir baimę, su kuria susiduria didelė dalis pasaulio žmonių – baimę kalbėti.

20171102104356-57705.jpg

Norėdamas padėti draugui, pagrindinis knygos veikėjas apsiima vasarą nešioti žmonėms laikraščius. Bėda tame, kad jis mikčioja, o dirbant šį darbą tenka bendrauti su labai įvairiais žmonėmis. Istorija nominuota dešimtims tarptautinių apdovanojimų: geriausia savo amžiaus kategorijos Amazon.com 2013-ųjų metų knyga, Jungtinių Amerikos Valstijų bibliotekininkų ir leidėjų asociacijos apdovanojimai ir t. t. Tai viena tų knygų, kurias pradėjus skaityti, vargiai norėsis padėti į šalį. 

Kartais, rodos, patys mažiausi veikėjai vienoje ar kitoje istorijoje suvaidina lemiamą vaidmenį. Apie didelius gražius darbus, apie karą ir norą grįžti namo knygoje „Sidabrinis asiliukas“ pasakoja australų rašytoja Sonya Hartnett.

20171102104221-24004.jpg

Knyga apdovanota A. Lindgren atminimo premija, 2014 metais gavo reikšmingiausio ir meniškiausio vertimo apdovanojimą Lietuvoje ir yra nominuota net keletui kitų garsių tarptautinių apdovanojimų. Pirmojo pasaulinio karo metais vaikai Prancūzijos miškuose randa dezertyravusį kareivį ir ima juo rūpintis. Šis atsidėkodamas pasakoja jiems nuostabias istorijas apie asiliukus. Tai įtaigiai papasakota daugiasluoksnė istorija apie drąsą, gerą širdį ir paslaptis.

Visuomet aktuali tema vaikams – baimės. Neretai vaikai vakare eidami miegoti bijo pabaisų, kurios slepiasi po lova ar ateina sapnuose. Kartais pabaisos atsiranda todėl, kad bijome labai realių ir gyvenimiškų dalykų. Taip nutinka britų ir amerikiečių rašytojo Patricko Nesso knygoje „Septynios minutės po vidurnakčio“.

20171102104243-18072.jpg

Konoro mama sunkiai serga. Jis taip bijo, kad mama nepasveiks, pyksta ant savęs ir viso pasaulio, kad visai nenustemba, kai vieną naktį jį aplanko Siaubūnas. Pabaisa teigia, jog atėjo padėti Konorui ir paseks jam tris legendas. Tačiau paskutinę istoriją turės papasakoti pats Konoras... Tai turbūt viena gausiausiai apdovanotų leidyklos „Nieko rimto“ knygų, gavusi Karnegio ir Keitės Grinavėj medalius, „Galaxy“ metų knygos vaikams apdovanojimą ir dar begalę kitų. Knyga apie liūdesį, susitaikymą, artimo žmogaus netekties baimę ir sugebėjimą išlikti net ir sunkiausiomis aplinkybėmis.

Paauglystėje, keičiantis vaiko mąstymui, ir rūpintys klausimai, rodos, visai pasikeičia. Rūpesčiai mokykloje, pirmosios meilės, draugystė, vienatvė ir susvetimėjimas ir panašios temos yra aptarinėjamos net keliose „Nieko rimto“ knygose paaugliams: lenkų autorės Annos Pikowskos „Frančeskoje“ ir visoje suomių autorių Matso Strandbergo ir Saros B. Elfgren trilogijoje „Ratas“, „Ugnis“, „Raktas“. „Frančeska“ 2014 metais buvo pripažinta geriausiu IBBY kūriniu paaugliams, o „Rato“ trilogija buvo išversta į daugiau nei 20 skirtingų pasaulio kalbų, gavo tinklaraštininkų apdovanojimus ir vieną iš jaunimo literatūros apdovanojimų 2011-aisiais. Skaitydami knygas mėgstame ieškoti bendrumo su veikėjais. Todėl pasaulio paauglių mylimiausios knygos dažnai ir būna apie pačius paauglius.

20171102104320-23785.jpg

Ar galima sakyti, kad knyga būtinai puiki, jeigu ji gavo vieną ar kitą apdovanojimą? Žinoma, kad ne. Bet argi nesinori imti jos į rankas ir patikrinti? Kartais tokie patikrinimai reiškia naujus atradimus ir dar vieną knygą, kurią gali pasidėti į lentyną ir atėjus laikui vėl atsiversti. Kaip vieną gražiausių istorijų apie tikrus jausmus, žmones ir tokius panašius (o kartais ir skirtingus) jų pasaulius. 

Silvijos Smolskaitės straipsnis