Konkursas: Pasidalink vaikų-murziukų foto ir laimėk knygą „(Ne)valgyk nuo žemės!“

Egle_Mamyciuklubas.lt
Egle_Mamyciuklubas.lt 12. Spalis 2018 07:00
581

Skelbiame konkursą - paieškokite praėjusios vasaros ar šio rudens archyve nuotraukų, kaip jūsų vaikučiai mėgsta išsipurvinti, taškytis po balas ir milijonais kitokių būdų tapti "murziukais" - ir pasidalinkite komentaruose! Prie nuotraukos ar nuotraukų parašykite trumpai, kur tai ir kada nutiko :)

Po savaitės rinksime laimėtoją, kuriai atsiųsime naujausią BALTO leidybos namų knygą 

„(Ne)valgyk nuo žemės! Kaip mikrobai padeda mūsų vaikams augti sveikiems“

Šuo – ne tik geriausias draugas, bet ir gydytojas 

Šunys skatina judėti (kas dieną, nesvarbu, lyja ar šviečia saulė!), bendrauti („Sveiki, koks šuniuko vardas?“) ar tiesiog suteikia laimės akimirkų (kas gali būti mielesnio už tarpduryje pasitinkančią vizginamą uodegą ir džiaugsmingą snukutį!). Tarsi to būtų maža, mokslininkai pateikia vis daugiau įrodymų, kad naminiai gyvūnai, o ypač šunys, grįždami iš lauko namo parneša ir sveikatos.

 B. Brett Finlay ir Marie-Claire Arietta knygoje „(Ne)valgyk nuo žemės! Kaip mikrobai padeda mūsų vaikams augti sveikiems“ teigia, jog purvinos augintinio pėdutės ant kilimų, grindų ir baldų, tas niekaip neišnaikinamas gyvūno kvapas turi savo vertę – su purvu į mūsų išblizgintus butus patenka milijonai mikrobų, priartinantys mus prie gamtos. 

Šunų įtaka žmogaus mikrobiotai – mikroorganizmų visumai organizme – neseniai apžvelgta dviejuose tyrimuose. Mokslininkai nustatė, kad laikant šunį (bet ne katę), kuris bėgioja po lauką, keičiasi žmogaus mikrobiotos sudėtis ir įvairovė. Vienas tyrimas atskleidė, kad šunį laikančios šeimos narių mikrobiota tarpusavyje yra panašesnė nei nelaikančių šuns. Tas pats tyrimas atskleidė, kad šunų šeimininkų odos mikrobiotoje yra tokių rūšių bakterijų, kokių aptinkama dirvožemyje ir šuns seilėse. Panašumai tarp šeimininkų ir šunų buvo tokie stulbinantys, kad mokslininkai vien pagal pateiktus mikrobiotos pavyzdžius galėjo pasakyti kieno kuris šuo. Kitu tyrimu mokslininkai nustatė, kad jei namie yra šuo, namų dulkėse aptinkama įvairesnių mikrobų, ir kad daugybė ten aptiktų mikrobų rūšių gyvena ir šuns šeimininko žarnyne. 

Abiejų tyrimų duomenimis katės savo šeimininkų mikrobiotos taip ryškiai neveikia, veikiausiai dėl to, kad jos elgiasi kitaip nei šunys. Šunys mėgsta žaisti ir raičiotis su žmonėmis, jie viską laižo. O katės? Gal taip ir daro, bet tik tada, kai, jų manymu, esate tikrai vertas dėmesio. Katės nesiprašo vedžiojamos, o kadangi yra linkusios nuolat kelioms dienoms pabėgti, jų niekas ir neveda į lauką taip dažnai kaip šunų. 

Tad jei turite po lauką bėgiojantį šunį ir leidžiate jam žaisti su vaikais – nuo to jų sveikatai tik geriau. Epidemiologiniai tyrimai atskleidė, kad vaikai, kurie ankstyvoje vaikystėje augo su šunimi, mažiau serga astma ar alergijomis. 2013 metais „Journal of Allergy and Clinical Immunology“ buvo susumuoti dvidešimt vieno tyrimo, skirto vaikų alergijas skatinantiems veiksniams išsiaiškinti, rezultatai. Paaiškėjo, kad jei nėščia moteris ar kūdikis iki vienų metų amžiaus nuolat žaidžia su šunimi, egzemos (odos susirgimo) rizika sumažėja 30 proc. Pagal kitų tyrimų rezultatus laikant šunį (ir vėlgi – ne katę) astmos rizika sumažėja apie 20 proc. Ši neseniai pasirodžiusi informacija sukėlė visų pasaulio alergologų nuostabą. Juk jie daugybę metų rekomendavo atsisakyti augintinių, kad sumažėtų alergijų.

Stipri sąsaja tarp šuns laikymo ir mažesnės astmos bei alergijos rizikos kelia natūralų klausimą: kuo gi šunys tokie ypatingi? Knygos „(Ne)valgyk nuo žemės! Kaip mikrobai padeda mūsų vaikams augti sveikiems“ autoriai mano, jog taip yra dėl žemėse gyvenančių mikrobų, kuriuos šuo su purvu parneša į namus.  Jie remiasi Susanos Lynch iš San Fransisko Kalifornijos universiteto tyrimu. Mokslininkai rinko dulkių mėginius iš namų, kuriuose laikomi šunys ir kuriuose nelaikomi. Jų įpylus pelėms, mėginių iš pirmųjų gavusios pelės mažiau sirgo astma. Dar daugiau: mokslininkai ištyrė tuose dulkių mėginiuose esančias bakterijas ir aptiko tam tikrą bakterijų rūšį Lactobacillus johnsonii, siejamą su pelių atsparumu astmai. Laboratorijoje išauginę šią bakteriją ir be jokių dulkių sušėrę pelėms, tyrėjai pamatė, kad astmos atvejų sumažėjo. Tai rodo, kad ši ir veikiausiai dar kitos šunų į namus parnešamos gerųjų bakterijų rūšys mažina astmos riziką.

Įdomu, jog daugelyje Centrinės ir Pietų Amerikos šalių yra plačiai paplitęs įsitikinimas: jei kūdikis ar vaikas dūsta ar yra alergiškas, reikia nusipirkti čihuahua veislės šuniuką, ir simptomai palengvės. Šis gandas sklando jau kuris laikas (minimas dar šeštojo XX a. dešimtmečio medicinos leidiniuose), išplito ir pietinėse JAV dalyse. Tad daug astmatikų vaikų turinčių šeimų įsigyja mažutėlius čihuahua veislės šuniukus. Egzistuoja dvi šios istorijos versijos: pagal vieną šuo gydo pačią ligą, pagal kitą – vargšelis ją susiurbia iš žmogaus ir pats suserga astma! Dar neįtikėčiau skamba tai, kad kai kurie šeimos ir vaikų gydytojai (ypač seno sukirpimo) rekomenduoja tai savo pacientams, remdamiesi savo patirtimi. Nereikia nė sakyti, kad šią teoriją mokslininkai vertina skeptiškai. Tiesa ta, kad čihuahua, trumpaplaukiai šuneliai, laikomi nealergizuojančiais, nes labai mažai šeriasi, tačiau mažai tikėtina, kad naminis čihuahua išgydys kažkieno alergijas.  

B. Brett Finlay, Marie-Claire Arietta

(ne)VALGYK nuo žemės!

Jei manote, kad nuolatos plaunamos rankos, išblizgintos namų pakampės ir sterilūs indai yra geriausia, ką galite pasiūlyti savo vaikui, ši knyga jūsų požiūrį apvers aukštyn kojomis. Dar niekada vaikai nebuvo auginami tokioje iššvarintoje, perdėtai higieniškoje ir maksimaliai dezinfekuotoje aplinkoje. To rezultatas – išderinta gerųjų bakterijų pusiausvyra, lemianti įvairiausius sveikatos sutrikimus: nuo nutukimo, diabeto, astmos iki alergijos ir net autizmo. 

Taip tvirtinantys knygos autoriai – mikrobiologijos ir imunologijos profesorius B. Brett Finlay bei pediatrė dr. Marie-Claire Arietta – remiasi ne tik savo ilgamete patirtimi, bet ir kolegų mokslininkų darbais bei tyrimais, įrodančiais, kad mažyliui būtina aplinkoje susidurti su įvairiais mikroorganizmais. Atsisakyti visų „antimikrobinių“ muilų, losjonų ir valiklių, kartais „pamiršti“ išplauti grindis, auginti šunį, kūdikį žindyti krūtimi, vengti nebūtino antibiotikų vartojimo ir tinkamai suderinti mitybą – tai tik keletas naudingų patarimų, kaip nuo pirmųjų dienų stiprinti vaikų atsparumą ligoms. Svarbiausia – nebijokite nedidelės nešvaros: leiskite vaiko imuninei sistemai mokytis ir tvirtėti.

Sėkmės!

Kad galėtum komentuoti, reikia prisijungti Рrisiregistruok
reaqua 16. Spalis 2018 19:56

Pavarčius albumus prisiminiau, kiek daug vaikučių nuotraukų kai jie valgo. Labai mėgstu kai maistas atrodo gražiai, todėl dažnai mėgstu papuošti maistą ir stalą. Bet po prisėdimo būna nebe taip gražu :)
Visad leidau savo vaikams eksperimentuoti su maistu, valgyti rankomis, išsipurvinti, valgyti ant žemės nukritusį obuolį iš močiutės sodo, net gerti iš balos

Grumbolciki 14. Spalis 2018 20:37

Skaniausios vasaros uogytės mėlynės niam niam:)

Stebulė 14. Spalis 2018 13:08

Nors su laimėjimais mums ir nesiseka, bet bandom dar kartą :D Vakar kaip tik valgėm nuo žemės sausainį :D Lauke, namie tai nuolat maistą nuo žemės valgom :D :D :D

Raudona braškė 12. Spalis 2018 09:59

Jau ką mokam tą mokam, įvairiais gyvenimo tarpsniais :D

Dovilė 1991 12. Spalis 2018 09:08

Leidau papiešti pirštukais, pradžioje gražiai tepliojo, o po to įsijautė! Procesas buvo ilgas, bet ilgiausiai užtruko maudynės :D

Vaikų knygų klubas - ką skaitome vaikams?

Ar galima vaikams skaityti baisias pasakas?

Ar galima vaikams skaityti baisias pasakas?

Knyga „Popieriniai lėktuvėliai“

Knyga „Popieriniai lėktuvėliai“

Forumas: VAIKŲ KNYGŲ KLUBAS

Forumas: VAIKŲ KNYGŲ KLUBAS

Mamaaaaa, noriu šuniuko

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis šunį?

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis ...

Jeigu vaikas svajoja apie šuniuką

Jeigu vaikas svajoja apie šuniuką

Kaip išmokyti vaiką saugiai elgtis su gyvūnu

Kaip išmokyti vaiką saugiai elgtis su ...

Kokį namų gyvūnėlį išsirinkti?

Kokį namų gyvūnėlį išsirinkti?

Sloga - kaip kovoti su ja?

MK laidoje – apie slogą

MK laidoje – apie slogą

Ar galima sloguojantį mažylį vesti į lauką?

Ar galima sloguojantį mažylį vesti į ...

Pirmoji pagalba sergant sloga

Pirmoji pagalba sergant sloga

Viskas apie rudens palydovą - slogą

Viskas apie rudens palydovą - slogą

Vaiko sveikata - viskas apie ligas ir negalavimus

Kas geriausia sveikstančiam mažyliui?

Kas geriausia sveikstančiam mažyliui?

Kaip apsaugoti vaiką nuo dažno ausų uždegimo?

Kaip apsaugoti vaiką nuo dažno ausų ...

Kokias žoleles ir kaip vartoti?

Kokias žoleles ir kaip vartoti?

Viskas apie skiepus nuo meningokoko B

Viskas apie skiepus nuo meningokoko B

Vaikų ugdymas, mokymas ir auklėjimas. Specialistų patarimai

Specialistės patarimai: KIEK būrelių lankyti?

Specialistės patarimai: KIEK būrelių lankyti?

5 "geros" mokyklos požymiai

5 "geros" mokyklos požymiai

Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus būtų švelni, gera?

Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus ...

Specialistės patarimai: KADA pradėti lankyti būrelius?

Specialistės patarimai: KADA pradėti lankyti būrelius?

Specialistės patarimai: KAIP išsirinkti būrelį?

Specialistės patarimai: KAIP išsirinkti būrelį?

Vaiko vystymąsis ir raida kiekviename jo amžiaus tarpsnyje

Išmokime suprasti kūdikio kūno kalbą

Išmokime suprasti kūdikio kūno kalbą

Nuo mažų darbelių iki meilės tvarkai

Nuo mažų darbelių iki meilės tvarkai

Mažylį sodinate ant puoduko? Paruoškite šiai naujovei!

Mažylį sodinate ant puoduko? Paruoškite šiai ...

Savarankiškų žingsnelių pradžioje svarbūs 4 dalykai

Savarankiškų žingsnelių pradžioje svarbūs 4 dalykai

Ar mėlynakiu gimęs kūdikis netaps rudaakiu?

Ar mėlynakiu gimęs kūdikis netaps rudaakiu?

Lavinantys užsiėmimai su vaikučiu - pabandykite juos!

4 lavinantys užsiėmimai su plastelinu

4 lavinantys užsiėmimai su plastelinu

8 aktyvių užsiėmimų vaikams namuose

8 aktyvių užsiėmimų vaikams namuose

10 Velykų darbelių iš vienkartinių lėkščių

10 Velykų darbelių iš vienkartinių lėkščių

Savaitgalio darbelis „Pelytė“

Savaitgalio darbelis „Pelytė“

Bedrožiant pieštukus

Bedrožiant pieštukus

Nėštumo kalendorius

Norėdama sužinoti, kiek savaičių jau laukiesi ir apie tai paskaityti - įrašyk pirmąją paskutinių mėnesinių dieną.
Prisijunk norėdama pamatyti savo nėštumo kalendorių!
Рrisiregistruok