Psichologė: Vaikai mūsų nepykdo specialiai

Psichologė: Vaikai mūsų nepykdo specialiai

06. Jun 2013, 07:30 Mamyčių klubas Mamyčių klubas


Kodėl kyla konfliktai su vaikais šeimoje? Kaip valdyti savo emocijas jų metu?

 

Anot psichologės Annos Vinkovskienės, konfliktai – normali, neatsiejama mūsų kasdienybės dalis. Konfliktas atsiranda tuomet, kai dviejų žmonių poreikiai, nuostatos, vertybės nesutampa.

 

Konflikto metu bandydami apginti savo „tiesą“, mes įsiaudriname, paskęstame emocijose ir tuomet vienas kito negirdime.

 

Kyla klausimas, kaip konstruktyviai spręsti konfliktus, kad po to netektų gailėtis dėl pasakytų žodžių, priimtų sprendimų ir pablogėjusių santykių. Atsakymas į šį klausimą prasideda nuo savo emocijų suvokimo ir jų valdymo konflikto metu.

 

Vaikai mūsų nepykdo specialiai

 

Susimąstykite, ar mus vaikai erzina, pykdina specialiai? O ar mes patys specialiai bandome kažką supykdyti, suerzinti, išprovokuoti? Turbūt sakysite, kad nieko nedarome tyčia, juk nenoromis taip išeina.

 

Nė viena mama ar tėtis nebando specialiai sunervinti savo vaikų. Vaikai taip pat nebando specialiai savo tėvų „išvesti iš kantrybės“. Aplinkybės, emocijos tai padaro už mus. Jei viską darytume pagal logiką, būtų viskas paprasčiau. Bet koją pakiša emocijos – jos kartais veržiasi per kraštus ir galiausiai išsilieja…ant vaikų, ant sutuoktinių.

 

Dėl ko kyla konfliktai su vaikais?

 

-dėl skirtingų norų, interesų

-dėl tvarkos (pareigų atlikimo)

-dėl mokymosi

-dėl rytinio kėlimosi, prausimosi

-tėvams atrodo, kad vaikai jų tiesiog neklauso

-kai vaikai tarpusavyje pešasi

-tėvams trūksta kantrybė, neturi laiko, pavargę ir pan.

 

Kokia pastebima tendencija?

 

"Ogi mes visuomet linkę kaltinti antrą pusę konflikto metu. Tačiau pirmiausia atsigręžkime į save, į savo vidų. Suvokdami šitą faktą mes galime pradėti kontroliuoti save konflikto metu", - patarė psichologė.

 

Juk vaikai yra maži – nesvarbu, ar jam 2 metai, ar 16-ika. Vaikai yra mūsų auklėjimo pasekmė. Jie yra mūsų vaisius su savo charakteriu. Jei mes kaltinsime juos konflikto metu (pvz. kodėl tu mane visuomet erzini, nesitvarkai kambarių, kiek aš tau dar turėsiu kartoti, kad eik ruošti pamokas ir pan.), jie ilgainiui nutols nuo mūsų, užsisklęs ir mes prarasime juos.

 

Tad stenkimės suvaldyti savo emocijas.