Vaikai virtuvėje: sveikesnių imbierinių sausainių receptas

Egle_Mamyciuklubas.lt
Egle_Mamyciuklubas.lt 14. Gruodis 2018 07:10
241

Artėjant didžiosioms metų šventėms, mamos žino – daugiau laiko norisi skirti šeimai ir vaikams, dovanoti jiems stebuklingą laiką, belaukiant švenčių. Tačiau laiko turės užtekti ir šventiniams rūpesčiams. Ar galima viską suderinti?

„Šis laikotarpis yra bene geriausias metas įtraukti vaikus į pasiruošimo Kalėdoms karuselę. Kartu gaminamas maistas ir saldžios dovanos švenčių laukimą vaikams pavers tikra pasaka, kurioje jie išmoks patys pasigaminti sveikesnių skanumynų ir atras švenčių prasmę“, - sako „Confetti“ įkūrėja Aneta J. Borkovska. 

Kelerius metus sveikos mitybos principų vaikus mokanti Aneta J. Borkovska įsitikinusi: gaminant kartu, galima padėti vaikams pamilti sveikesnį maistą. Ji dalinasi praktiniais patarimais, kaip pasiruošimą švetėms paversti jaukiu ir prasmingu laiku su vaikais.

„Tačiau pirmiausiai patys tėvai turi atrasti maisto gaminimo drauge su vaiku prasmę. Nesunku suprasti, kodėl mamos, paskendusios pasiruošimo Kalėdoms sukūryje, ne visada noriai įsileidžia mažuosius pagalbininkus į virtuvę – su jais ir darbas lėčiau vyksta, ir po to dažniausiai daugiau laiko prireikia susitvarkyti virtuvę. Tad siūlau pirmiausiai į tai pažvelgti iš kitos perspektyvos – šeima, kartu gamindama maistą šventėms ar saldžias dovanas, stiprina tarpusavio ryšį, parodo pasitikėjimą vaiko gebėjimais, puoselėja šeimos tradicijas. Man rodos, visa tai atperka miltais nubarstytas grindis“, - šypsosi darželiams sveiką maistą tiekiančios įmonės įkūrėja.

20181213130517-62962.jpg

Retas vaikas atsisakys kepti sausainius

Ikimokyklinio amžiaus vaikai yra smalsesni, jie dažniau nori dirbti „suaugusiųjų darbus“, būti naudingi mamai ar tėčiui. Tad neretai keturmečiai-šešiamečiai patys veržiasi tai kiaušinį plakti, tai tešlą minkyti ar kočioti. O jeigu gauna dar ir sausainių formeles spausti..! 

„Organizuodami vaikams kulinarines sveiko maisto dirbtuves, pastebėjome, kad mažieji labiausiai mėgsta gaminti konditerijos gaminius. Ir tegu! Mes, suaugusieji, tik pasirūpinkime, kad sausainiai, pyragėliai ar keksiukai būtų kuo natūralesni, su mažiau cukraus, be dirbtinių dažų ir riebių kremų. Štai varškės spurgas pabandykite kepti orkaitėje. Pagaminkite tešlą kaip varškėčiams, tik įpilkite šlakelį aliejaus. Šaukštu formuokite rutuliukus. Prie orkaitėje keptų spurgų pasiūlykite jogurto ir trintų uogų”, - sveikesniu varškės spurgų receptu dalinasi sveiko maisto vaikams propaguotoja.

Gamindami kartu su vaiku, nepamirškite pagirti jo pastangų, net jei sausainis išėjo ir kiek kreivas šleivas. Mažiesiems labai svarbu sulaukti įvertinimo – tai padidina jų motyvaciją ir pakelia savivertę. Nekritikuokite vaiko, tegu gaminimas kartu jums abiems sukuria šventišką atmosferą. 

20181213130536-88429.jpg

Vaikas greičiau pamėgs tą maistą, kurį pats gamins

Mamos paruošti pyragėliai su daržovėmis nė iš tolo neprilygs tiems, kuriems tešlą kočios, pyragėlių formas spaus, padės daržoves sumaišyti pats vaikas. O jei dar galės pyragėlių kraštus pirštukais užspausti, jie pretenduos tapti mėgstamiausiu šių švenčių patiekalu. Taisyklė paprasta: savo pagamintą maistą vaikai kur kas mieliau ragauja. 

Gaminant su vaiku, A. J. Borkovska siūlo pasinaudoti maža gudrybe: į konditerijos gaminius dėkite mažiau cukraus nei įprastai – nuo mažens lavinsite vaikų skonio receptorius. 

„Su vaiku gaminkite tik sveikus užkandžius, patiekalus, desertus. Parinkite tokius, kuriuose nėra ar yra labai mažai cukraus, riebalų, juose turėtų visiškai nebūti sintetinių priedų. Taip pat kuo daugiau pasakokite apie daržoves ir vaisius, kuriuos naudojate: kur jie auga, kas juos mėgsta, kuo naudingi organizmui. Padėkite vaikui suprasti, kodėl vieną ar kitą  produktą naudinga valgyti, o kas yra mūsų sveikatos ir geros savijautos priešai. Kaip rodo mano patirtis, vaikams, kurie ne tik per šventes, bet ir kasdien gauna sveikesnį maistą, nereikia drausti kažko nevalgyti. Jiems riebūs tortai per saldūs ir neskanūs. Taip nuo mažens formuojamas geras skonis ir sąmoningas vaikų pasirinkimas“, - pataria „Confetti“ vadovė.

A. J. Borkovska siūlo paieškoti vaikui patrauklių daržovių kombinacijų, mat dažnai tinkamai suporuotos daržovės mažiesiems kur kas patraukslesnės nei pavienės. Štai kubeliais pjaustytų virtų burokėlių ir morkų salotos, gardintos smulkinta rukola, kepintomis saulėgrąžomis, šlakeliu mėgstamo aliejaus, žiupsneliu druskos ir papuoštos špinatų lapais, daugelio vaikų mėgstamas ir šventėms puikiai tinkantis sveikas derinys.

Įtraukite vaiką visapusiškai – parodysite, kad pasitikite

„Jei gaminate saldžią dovaną, įtraukite vaiką ne tik į gaminimą, bet ir į jos pakavimą. Tai bus puiki proga supažindinti vaiką su tikrąja Kalėdinių dovanų prasme. Galite iškepti kartu kūčiukų ar imbierinių sausainių, sudėti į dėžutę, suvynioti į sviestinį popierių ir perrišti natūralaus pluošto virvele. Nupieškite nedidelę atvirutę, papuoškite eglės šakele. Viena dovanėlė, o kiek naujų potyrių vaikui: nuo sveikesnių sausainių kepimo iki šiltų žodžių patiems artimiausiems parinkimo“, - pasakoja A. J. Borkovska.

Atminkite, kad pasiruošimas šventėms vaikams gali būti dar reikšmingesnis nei pačios šventės. O brangiausias jiems bus laikas, praleistas su mama ir tėčiu. Įtraukdami vaiką į prieššventinių rūpesčių verpetą, padedate jam suprasti Kalėdų prasmę, mokote vertinti įdėtas pastangas, kad šventė visiems teiktų džiaugsmo, stiprinate šeimos ryšį, kuriate šeimos tradicijas ir perduodate jau esamas. 

Kulinarines dirbtuves vaikams organizuojanti A. J. Borkovska dalinasi vaikų pamėgtų sveikesnių imbierinių sausainių receptu. Juos lengva kepti su vaikais, puikiai tiks ir kaip dovana, ir kaip po eglute paliktos lauktuvės Kalėdų seneliui. „Lėkštėje sukurkite su vaikais pasaką iš skirtingų formų sausainių ir palikite po eglute. Neįsivaizduojate, kokia bus vaikų reakcija, ryte radus dovanas ir tuščią sausainių lėkštę su paliktais keliais trupiniais“, - mažo stebuklo vaikams idėja dalinasi moteris.

RECEPTAS. Saldi dovana: sveikesnė alternatyva įprastiems imbieriniams sausainiams

125 g speltos miltų

125 g avižų miltų (geriau, jeigu sumalsite patys, bus ne tokie smulkūs)

1 šaukštelis kepimo miltelių

50 g kokosų ar kito aliejaus

3 šaukštai rudojo cukraus arba medaus (galite pamaišyti per pusę)

2 kiaušiniai

2 šaukštai prieskonių meduoliams

2 šaukštai nutarkuotos apelsinų žievelės

žiupsnelis druskos

Sumaišykite visus ingredientus, tuomet tešlą padėkite 20 min. į šaldytuvą. Ištraukę formuokite norimų formų sausainius, kepkite apie 12 min. iki 1700C įkaitintoje orkaitėje. Jeigu norėsite papuošti glajumi, būtinai atvėsinkite ir tik tuomet pradėkite dekoro darbus. Jau paruoštą glajų galite nusipirkti parduotuvėje. Papuošti glajumi sausainiai tirps burnoje ir nukelts į stebuklingą Kalėdų pasaką.

IDĖJA: Iš tos pačios tešlos galite pagaminti kūčiukų, tik nepamirškite įdėti aguonų. Taip sutaupysite laiko, kurį galėsite prasmingai ir jaukiai praleisti su vaikais. „Noriu palinkėti branginti ir džiaugtis kiekviena akimirka su tais, kuriuos mylime, – jos neįkainojamos“, - linki A. J. Borkovska.

20181213130612-97039.jpg

Kad galėtum komentuoti, reikia prisijungti Рrisiregistruok

Vaikų knygų klubas - ką skaitome vaikams?

Ar galima vaikams skaityti baisias pasakas?

Ar galima vaikams skaityti baisias pasakas?

Knyga „Popieriniai lėktuvėliai“

Knyga „Popieriniai lėktuvėliai“

Forumas: VAIKŲ KNYGŲ KLUBAS

Forumas: VAIKŲ KNYGŲ KLUBAS

Mamaaaaa, noriu šuniuko

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis šunį?

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis ...

Jeigu vaikas svajoja apie šuniuką

Jeigu vaikas svajoja apie šuniuką

Kaip išmokyti vaiką saugiai elgtis su gyvūnu

Kaip išmokyti vaiką saugiai elgtis su ...

Kokį namų gyvūnėlį išsirinkti?

Kokį namų gyvūnėlį išsirinkti?

Sloga - kaip kovoti su ja?

MK laidoje – apie slogą

MK laidoje – apie slogą

Ar galima sloguojantį mažylį vesti į lauką?

Ar galima sloguojantį mažylį vesti į ...

Pirmoji pagalba sergant sloga

Pirmoji pagalba sergant sloga

Viskas apie rudens palydovą - slogą

Viskas apie rudens palydovą - slogą

Vaiko sveikata - viskas apie ligas ir negalavimus

Kas geriausia sveikstančiam mažyliui?

Kas geriausia sveikstančiam mažyliui?

Kaip apsaugoti vaiką nuo dažno ausų uždegimo?

Kaip apsaugoti vaiką nuo dažno ausų ...

Kokias žoleles ir kaip vartoti?

Kokias žoleles ir kaip vartoti?

Viskas apie skiepus nuo meningokoko B

Viskas apie skiepus nuo meningokoko B

Vaikų ugdymas, mokymas ir auklėjimas. Specialistų patarimai

Specialistės patarimai: KIEK būrelių lankyti?

Specialistės patarimai: KIEK būrelių lankyti?

5 "geros" mokyklos požymiai

5 "geros" mokyklos požymiai

Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus būtų švelni, gera?

Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus ...

Specialistės patarimai: KADA pradėti lankyti būrelius?

Specialistės patarimai: KADA pradėti lankyti būrelius?

Specialistės patarimai: KAIP išsirinkti būrelį?

Specialistės patarimai: KAIP išsirinkti būrelį?

Vaiko vystymąsis ir raida kiekviename jo amžiaus tarpsnyje

Išmokime suprasti kūdikio kūno kalbą

Išmokime suprasti kūdikio kūno kalbą

Nuo mažų darbelių iki meilės tvarkai

Nuo mažų darbelių iki meilės tvarkai

Mažylį sodinate ant puoduko? Paruoškite šiai naujovei!

Mažylį sodinate ant puoduko? Paruoškite šiai ...

Savarankiškų žingsnelių pradžioje svarbūs 4 dalykai

Savarankiškų žingsnelių pradžioje svarbūs 4 dalykai

Ar mėlynakiu gimęs kūdikis netaps rudaakiu?

Ar mėlynakiu gimęs kūdikis netaps rudaakiu?

Lavinantys užsiėmimai su vaikučiu - pabandykite juos!

4 lavinantys užsiėmimai su plastelinu

4 lavinantys užsiėmimai su plastelinu

8 aktyvių užsiėmimų vaikams namuose

8 aktyvių užsiėmimų vaikams namuose

10 Velykų darbelių iš vienkartinių lėkščių

10 Velykų darbelių iš vienkartinių lėkščių

Savaitgalio darbelis „Pelytė“

Savaitgalio darbelis „Pelytė“

Bedrožiant pieštukus

Bedrožiant pieštukus

Nėštumo kalendorius

Norėdama sužinoti, kiek savaičių jau laukiesi ir apie tai paskaityti - įrašyk pirmąją paskutinių mėnesinių dieną.
Prisijunk norėdama pamatyti savo nėštumo kalendorių!
Рrisiregistruok