Žaidimas rolėmis: kuo jis naudingas vaikams?

Egle_Mamyciuklubas.lt
Egle_Mamyciuklubas.lt 24. Spalis 2018 15:46
415

„Tu būsi mokinys, o aš mokytoja“, arba „Aš atidariau parduotuvę, o tu ateik pas mane apsipirkti“ - taip dažniausiai prasideda vaikų žaidimai vaidmenimis, kurie labai svarbūs mažylių socialinei raidai, pasaulio ir savo funkcijų visuomenėje pažinimui.

Pirmiausia vaikai pasiskirsto vaidmenimis, įsikūnija į personažus ir stengiasi imituoti jų elgesį. Tokiomis akimirkomis vaikai tarsi tampa suaugusiais. Žaidimas vaidmenimis vaikams teikia ne tik malonumą ir pramogą. Iš tiesų, tokia veikla yra nepaprastai naudinga. Ar žinote kodėl? 

Žaisdami atranda visuomenės pagrindus 

Žaidimas vaidmenimis padeda vaikams susipažinti, kaip veikia visuomenė. Nors vaikai yra visuomenės nariai, kol jie dar maži, jų socialinis pasaulis apsiriboja tik šeimos nariais – mama, tėčiu, seneliais, sesėmis ir broliais. Tačiau ateina diena, kai mažyliai ūgteli, o kartu  prasiplečia ir jų socialinis ratas – jie ima bendrauti su bendraamžiais kieme, darželyje ar mokykloje. Kad naujame pažįstamų rate vaikas gerai jaustųsi, jam būtina žinoti, kaip elgtis naujoje aplinkoje ir žmonių grupėje. Tai vaikams padeda atrasti žaidimai vaidmenimis. Įsikūniję į įvairius personažus ir  žaisdami vaikai taip pat pasipraktikuoja, kaip elgtis „kritinėse“ ar konfliktinės situacijose ir nepažįstamoje aplinkoje.

20181024155636-84370.jpg

Žaisdami vaidmenimis ir įsijausdami į susigalvotą personažą – daktarą, policininką ar pardavėją – vaikai ima geriau suprasti ir pažinti save bei kitus. Pripažinkime, jog įsikūnyti į kitą žmogų nėra lengva: reikia perprasti „personažo“ jausmus, poreikius, atsakomybes ir net imti panašiai mąstyti… Tad žaisdami ir įsikūnydami į skirtingus vaidmenis, vaikai mokosi, analizuoja ir ima geriau suprasti juos supančius žmones.  Šis pažinimas padeda vaikams augti kaip savarankiškom asmenybėm.

Įsijausdami į skirtingus vaidmenis vaikai geriau suvokia savo ir kitų žmonių skirtumus bei panašumus, ir padeda suprasti,  kokia veikla jiems labiausiai patinka. Pavyzdžiui, žaisdamas LEGO® DUPLO® rinkiniu „Miesto aikštė“, mažylis gali „įsikūnyti“ į keletą rolių ir vieną valandėlę pabūti mechaniku, kitą - pardavėju ar gydytoju. Gali būti, kad vienas iš labiausiai patikusių „vaidmenų“ taps ir profesiniu pasirinkimu ateityje.

 20181024155649-55755.jpg

Žadina smalsumą 

Žaidimas vaidmenimis – puikus būdas vaikams praplėsti akiratį ir geriau pažinti supančią aplinką. Kokių įrankių reikia mašinai pataisyti? Kokiais instrumentais naudojasi gydytojas? Kaip atsiranda pienas ir šviežia duona ant pusryčių stalo? Tokie klausimai mums atrodo paprasti ir aiškūs,  tačiau mažyliui, visa tai - nauja ir nepažįstama. Todėl žaisdami vaikai ne tik įtvirtina įgytas žinias, bet ir ieško atsakymų į dar nežinomus klausimus. Žaisdami kartu ir įsikūnydami į skirtingų profesijų atstovus, galite padėti savo mažyliui atrasti daug naujų dalykų.

Žaidimas veikia kaip vaistas

Ar žinojote, kad žaidimas vaidmenimis – puikus vaistas nuo nerimo ir drovumo? Ar jūsų mažylis nedrįsta pardavėjo paprašyti savo mėgstamų ledų? Ar kiekvienas vizitas pas gydytoją virsta tikru streso kupinu košmaru? Žaidimas vaidmenimis - geriausias vaistas, padedantis vaikams įveikti nerimą. Keletą kartų saugioje namų aplinkoje „sužaista“ nemaloni situacija suteiks vaikui daugiau pasitikėjimo savimi ir ėjimas pirkti ledų ar pas gydytoją nebekels mažyliui tiek daug streso.

 20181024155704-40913.jpg

Žaisdami vaidmenimis mažyliai įgyja naujų įgūdžių, o tai jiems suteikia daugiau pasitikėjimo savimi ir drąsos veikti realiose situacijose. Pavyzdžiui, žaisdami LEGO DUPLO rinkiniu „Miesto aikštė“, galite kartu su vaiku kurti įvairius scenarijus parduotuvėje ar klinikoje ir mokyti, ką reikia sakyti pardavėjui, atėjus pirkti duonos į kepyklėlę, kad už prekes reikia sumokėti ir suskaičiuoti grąžą, pasakyti „ačiū“.  

Taip žaisdami, vaikai gali išmokti ne tik mandagaus elgesio taisyklių, bet ir skaičiuoti. Kitą kartą eidami į parduotuvę, suteikite vaikui galimybę pritaikyti žaidimo metu įgytus įgūdžius realiame gyvenime. Paskatinkite jį „apsipirkti“ savarankiškai (žinoma, su jūsų priežiūra):  leiskite  išsirinkti prekes ir padėkite atsiskaityti.  

Žaisdami vaidmenimis galime vaikams padėti įveikti ir vizito pas gydytojus baimę – leiskite jam „įsikūnyti“ į gydytojo, pas kurį lankotės, vaidmenį. Mažyliui patiks „gydyti“ LEGO DUPLO minifigūrėles, o jūs  galėsite papasakoti, kokius įrankius naudoja gydytojas, kodėl reikalingi skiepai ir kodėl reikia gerti vaistus, jei pakyla temperatūra ir skauda gerklę.  

Kas žino, galbūt žaisdami vaidmenimis vaikai ne tik „pasimatuoja“ įvairias profesijas, bet ir atranda savo gyvenimo pašaukimą?

 20181024155732-42818.jpg 

Kad galėtum komentuoti, reikia prisijungti Рrisiregistruok

Produktai Huggies® - kiekvienam vystymosi etapui

Sauskelnės-kelnaitės Huggies® Pants - aktyviems mažyliams!

Sauskelnės-kelnaitės Huggies® Pants - aktyviems mažyliams!

Naujo dizaino sauskelnės Huggies@ Elite Soft

Naujo dizaino sauskelnės Huggies@ Elite Soft

Vandens linksmybės su Huggies® Little Swimmers®!

Vandens linksmybės su Huggies® Little Swimmers®!

DryNites® - vaikams, kurie pabunda šlapioje lovoje

DryNites® - vaikams, kurie pabunda šlapioje ...

Huggies® drėgnos servetėlės - kūdikio odos priežiūrai

Huggies® drėgnos servetėlės - kūdikio odos ...

Rašyk BLOG'Ą ir aktyviai įsitrauk į Mamyčių klubo gyvenimą!

Tokia mūsų kasdienybė

Tokia mūsų kasdienybė

Stovyklavimas su pačiais mažiausiais

Stovyklavimas su pačiais mažiausiais

Igno krikštynos

Igno krikštynos

Kai tyrimo rezultatai nenudžiugina

Kai tyrimo rezultatai nenudžiugina

Mamų atsiliepimai apie HiPP kosmetinius produktus

Dovilė: Mano įspūdžiai apie HiPP Mamasanft kūno sviestą

Dovilė: Mano įspūdžiai apie HiPP Mamasanft ...

Gintarė: Išbandytas HiPP Mamasanft kūno sviestas ir aliejus

Gintarė: Išbandytas HiPP Mamasanft kūno sviestas ...

Akvilija: Hipp - nuostabios, ne kartą išbandytos priemonės

Akvilija: Hipp - nuostabios, ne kartą ...

Dovilė: HiPP Mamasanft - pagalba intensyviai odos priežiūrai

Dovilė: HiPP Mamasanft - pagalba intensyviai ...

Kūdikio krikštynos: idėjos ir patarimai

Fotografė Greta: "Nėra nieko gražiau už tikras vaiko emocijas"

Fotografė Greta: "Nėra nieko gražiau už tikras vaiko emocijas"

Kaip aprengti vaiką šventei?

Kaip aprengti vaiką šventei?

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?

Fotografo G.Gražio patarimai krikštynoms

Fotografo G.Gražio patarimai krikštynoms

10 dovanų idėjų kūdikiams

10 dovanų idėjų kūdikiams

Nėštumo kalendorius

Norėdama sužinoti, kiek savaičių jau laukiesi ir apie tai paskaityti - įrašyk pirmąją paskutinių mėnesinių dieną.
Prisijunk norėdama pamatyti savo nėštumo kalendorių!
Рrisiregistruok