Patarimai tėvams: kaip sėkmingai parengti vaiką į mokyklą

Patarimai tėvams: kaip sėkmingai parengti vaiką į mokyklą

21. Sep 2023, 11:34 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Kurie tėvai netrokšta, kad jų vaikui sektųsi mokykloje? Tačiau sėkmingas mokymasis – tai ne tik aukšti pažymiai. Siekiamybė yra, kad vaikas gebėtų prisiminti informaciją, savarankiškai mąstyti, užduoti klausimus ir įgytų kitų ateičiai naudingų kompetencijų. Pateikiame keletą patarimų, kaip užtikrinti, kad ruošimąsi mokyklai pradėtumėte tinkama linkme ir išlaikytumėte entuziazmą bei pagreitį visus mokslo metus!

Įskiepykite meilę skaitymui

Pirmiausia, įskiepykite vaikui meilę skaitymui. Namuose turėkite daug mokinio amžių atitinkančių knygų – leiskite vaikui pasirinkti jį dominančius kūrinius pačiam! Be to, reguliariai skaitykite kartu – tai puikus būdas užmegzti ryšį su atžala. Nebūtina to suprasti pažodžiui – galite klausytis, kaip vaikas skaito garsiai, kalbėtis ir kurstyti diskusiją apie kūrinį.

Nustatykite dienos režimą

Vaikams rutina yra ypač naudinga, ji padeda jiems jaustis saugiai ir organizuotai. Nustatykite konkretų laiką valgymui, namų darbams, ruošos užduotims, popamokinei veiklai, laisvalaikiui ir miegui.

Beje, struktūra padeda  ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Vaikai jaučiasi saugūs, nes žino, ko tikėtis. Tėvai jaučiasi užtikrintai, nes žino, kaip reaguoti į kasdienius iššūkius. Rutina bei taisyklės padeda struktūruoti namus ir daro gyvenimą labiau nuspėjamą.

Dalyvaukite mokyklos renginiuose

Mokyklos renginių lankymas – puikus būdas likti informuotam apie tai, kas vyksta klasėje. Dalyvaukite tėvų susirinkimuose, įsitraukite į mokyklos tarybos veiklą, lankykitės mokymo įstaigos interneto svetainėje, susipažinkite su mokytojais. Svarbiausia – raskite laiko pasikalbėti su vaiku apie jo dieną mokykloje. Taip ne tik galėsite veiksmingiau padėti vaikui mokytis, bet ir aktyviau dalyvausite jo ugdymo procese.

Būkite pasiruošę padėti atlikti namų darbus

Kol vaikas ruošia namų darbus, būkite pasirengę paaiškinti užduotį, patarti, atsakyti į klausimus ir patikrinti atliktą darbą. Tačiau atsispirkite norui iškart pateikti teisingus atsakymus arba išspręsti užduotis patys. Mokymasis iš klaidų yra proceso dalis, ir Jūs nenorite atimti iš savo vaiko šios galimybės.

Dėmesys bendravimui

Išsiaiškinkite, kokių konkrečių poreikių ir problemų turi Jūsų vaikas: ar tai būtų prasti santykiai su mokytoju, ar nesisekantis dalykas, ar širdžiai mielos popamokinės veiklos trūkumas. Skatinkite atžalą atvirai bendrauti ne tik su Jumis, bet ir su pedagogais ir nebijoti prašyti pagalbos, kai jos reikia. Taip mokinys jausis palaikomas ir labiau pasitikės savo akademiniais gebėjimais.

Skatinkite savarankiškumą

Skatinkite vaiką savarankiškai ginti savo interesus ir prisiimti atsakomybę už savo mokymąsi. Ugdykite jo savarankiškumą, ragindami jį priimti sprendimus, leisdami jam pačiam rinktis, pavyzdžiui, knygas, drabužius ar žaislus. Namuose skirkite amžių atitinkančias pareigas, kad ugdytumėte atsakomybės jausmą. Suteikite galimybių mokytis ir tyrinėti skaitant, lankantis muziejuose ir užsiimant praktine veikla. Leiskite saugiai rizikuoti, padėdami jam susidoroti su iššūkiais ir stiprinti pasitikėjimą savimi.

Rūpinkitės fizine ir psichologine būkle

Kadangi geriausiai mokomasi turint sveikas smegenis ir kūną, būtina suteikti vaikui naudingų medžiagų. Ypač svarbios yra:

  • Omega-3 riebalų rūgštys: jos būtinos smegenų vystymuisi ir veiklai. Jų galima rasti riebioje žuvyje, pavyzdžiui, lašišoje. Omega-3 riebalų rūgščių svarbą smegenų veiklai pabrėžia ir ECOSH: „Žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys gali būti labai svarbios tiek smegenų veiklai, tiek psichinei sveikatai.”
  • Vitaminas D: jis būtinas sveikiems kaulams ir imuninei sistemai. Jo yra saulės šviesoje, taip pat tokiuose maisto produktuose kaip grybai, avižinė košė ir karvės pienas.
  • Probiotikai: jie būtini žarnyno sveikatai, kuri yra susijusi su bendra gerove ir puikia savijauta. Jų galima rasti fermentuotuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, kefyre ir raugintuose kopūstuose.

Be to, pasirūpinkite, kad vaikas būtų pailsėjęs, gerai pavalgęs ir pasiruošęs mokytis. Ruoškite sveikus pusryčius ir skatinkite fizinį aktyvumą. Įsitikinkite, kad vaikas turėtų visas priemones, kurių gali prireikti dienai mokykloje, pavyzdžiui, kanceliarinių reikmenų ir supakuotus užkandžius. Tai leis vaikui susikaupti ir įsitraukti į pamokas.