Medikai primena: akių sveikatą lemia mūsų kasdieniai įpročiai

Medikai primena: akių sveikatą lemia mūsų kasdieniai įpročiai

11. Oct 2017, 06:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Minėdama artėjančią Pasaulinę regėjimo dieną – šiemet ji skelbiama spalio 12-ąją, Akių klinika Lirema primena, kaip svarbu saugoti akis, įvertinti joms kasdien tenkantį krūvį ir pasirūpinti aplinka, kurioje akys mažiau vargtų – taip ilgiau išsaugosime gerą regėjimą.

Regėjimo sutrikimų priežastys yra įvairios. Tai gali būti  ligos, paveldimumas, mechaniniai pažeidimai, užteršta aplinka, įtemptas regimasis darbas ir nepatogi, neergonomiška darbo vieta. Akių klinikos Lirema gydytojai kasdien atsako į pacientų klausimus apie akių sveikatą. Štai keletas patarimų kasdienai, padėsiančių ilgiau išsaugoti sveikas akis.

Sveikai maitinkitės. Apie akių sveikatą reikėtų pagalvoti jau sėdant prie pusryčių stalo. Sveiki visaverčiai maisto produktai padės nutolinti tokių senatvėje dažną užklumpančių ligų kaip geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta grėsmę. Mūsų mitybos racione turėtų netrūkti omega 3 polinesočiųjų rūgščių (stabdo akių sausėjimą, reguliuoja akispūdį, neleidžia atsirasti opoms ragenoje), liuteino ir karatinoidų (stabdo kataraktos, senatvinio aklumo, glaukomos progresavimą, veikia kaip stiprus antioksidantas), cinko ir seleno (pasižymi stipriu antioksidaciniu poveikiu, padeda įsisavinti vitaminą A), vitaminų E ir C (palaiko akies drėgmę, lėtina senėjimą), D (gerina natūralų regėjimo aštrumą), A (padeda akies tinklainei skirti šviesą, tamsą ir spalvas).

Meskite rūkyti. Rūkymo žala akims akivaizdi: nikotinas pažeidžia akies nervą. Rūkant didėja rizika susirgti katarakta – taip vadinamas akies lęšiuko sudrumstėjimas, sukeliantis regos sutrikimus ar net apakimą. Rūkantiesiems dažniau diagnozuojama ir amžinė geltonosios dėmės degeneracija – nepagydoma regėjimą atimanti šviesai jautriausios tinklainės dalies liga.

Nešiokite saulės akinius. Saulė akims pakenkti gali net ir apniukusią dieną. Ilgą laiką saulės veikiamos akys gali rimtai susirgti – ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti ir rageną, ir tinklainę. Suskaičiuojamos net aštuonios grėsmės akims, kurias sukelia arba jų išsivystymui gali turėti įtakos saulės spinduliai.

Saugokite akis nuo traumų. Šis patarimas tinka ir dirbantiems, ir sportuojantiems, ir pramogaujantiems. Akims pavojų kelia medžio ar metalo skiedros, akmenys, tinko trupiniai, dulkės, atvira liepsna, cheminės medžiagos, todėl net ir užsiimdami smulkiais remonto darbais namuose užsidėkite apsauginius akinius. Žaisdami ledo ritulį, nepamirškite šalmo su antveidžiu. Besigėrėdami fejerverkais laikykitės saugaus atstumo, o ledines sniego gniūžtes laidykite į sniego senį, o ne į draugą.

Įsirenkite patogią darbo vietą. Jei pagalvojate apie patogią kėdę, stalą ir kitas darbo priemones, nepamirškite apšvietimo. Neteisinga ekrano padėtis gali sukelti akinantį blizgesį bei atspindžius ir sąlygoti regos pakenkimus, akys gali greičiau pavargti. Jei greta pučia kondicionierius – išsausėti, tad prireiks dirbtinių ašarų, drėkinančių akis.

Dažniau pažvelkite į tolį. Daug laiko sėdime prie kompiuterio, net gatvėje nepaleidžiame iš rankų telefono – akys nuolatos dirba.  Bent kas valandą atsitraukite nuo ekranų – prieikite prie lango, pasidairykite, pamirksėkite. Dar geriau, kuo daugiau laiko kasdien praleiskite gryname ore, žinoma, be išmaniojo telefono ir kompiuterio.

Reguliariai lankykitės pas akių gydytoją. Medicina kasdien tobulėja, tad vakar beviltiškos atrodžiusios regėjimo problemos šiandien lengvai išsprendžiamos. Akių chirurgai jau sėkmingai padeda užmiršti akinius trumparegiams atlikdami regėjimo korekcijas lazeriu, taip pat gydo ir koreguoja keratokonusą, operuoja kataraktą, padeda ištaisyti cukrinio diabeto komplikacijų regėjimo pakenkimus, atlieka žvairumo korekcijas, vokų pakitimų operacijas.

Neužmirškite vaikų. Vaikų įpročiai formuojasi nuo mažų dienų – jie seka tėvų pavyzdžiu. Todėl nesitikėkite, kad jie grauš morkas, jei patys krimsite traškučius, ar savo noru paliks kompiuterinius žaidimus, kad pailsintų akis, kai patys iš rankų nepaleidžiate išmaniųjų telefonų ir planšečių. Susikurkite valgymo, darbo kompiuteriu ir poilsio režimo taisykles ir pasistenkite jų laikytis. Vaikams iki 13 metų prie kompiuterio per dieną rekomenduojama praleisti ne ilgiau nei valandą.