Prof. Elona Juozaitytė: Dažniausiai kovą prieš ligą laimi tos, kurios ryžtingai grumiasi

Prof. Elona Juozaitytė: Dažniausiai kovą prieš ligą laimi tos, kurios ryžtingai grumiasi

24. Jan 2011, 08:40

Pasakoja Kauno medicinos universiteto klinikų Onkologijos klinikos vadovė prof. Elona Juozaitytė

 

Kiekvienas pacientas gydytojui yra įsimintinas. Prisimenu liūdną atvejį: jauna moteris nesutiko gydytis chemoterapija ir kuriam laikui dingo iš onkologų akiračio. Pasirodė tik tada, kai būklė buvo labai sunki.

 

Kalbantis su paciente paaiškėjo, kad ji patikėjo netradicinės medicinos galiomis. Moteris paaiškino, kad medikai ją supažindino su ligos eiga, sunkumais, pašaliniais gydymo reiškiniais, o tai jai atrodė labai baisu. Netradicinės medicinos atstovai tiesiog užtikrino, kad ji pasveiks.

 

Man ir kolegoms tai buvo pamoka, kad būtina įvertinti paciento psichologinę būseną ir kalbant apie ligos gydymą suteikti žmogui optimizmo.

 

Pati įsitikinau, kad dažniausiai kovą prieš ligą laimi tos, kurios ryžtingai grumiasi. Toms, kurios savyje randa vidinės stiprybės, lengviau nugalėti vėžį. Mano praktikoje daugėja tokių žmonių, kurie atsitikus bėdai nepasiduoda ir nutaria kovoti.

 

Aš netgi turiu negerą nuojautą, kad pesimistams blogiau sekasi. Prisimenu daug pacientų, kurie net mus, visko mačiusius medikus, nustebindavo. Atrodydavo, duobė tokia gili, kad neįmanoma išsikapanoti, o žmogus išlipa iš jos ir sparčiai pradeda sveikti!

 

Žinoma, visi pacientai gydomi vienodai, nesvarbu yra optimistai ar pesimistai. Tačiau vidinis ligonio optimizmas kartais padaro stebuklus.

 

Manau, kad susirgus moterims labiausiai reikia informacijos, kas vyksta jų kūne ir kokios galimybės pasveikti. Jei pati sužinočiau, kad mano krūtyje piktybinis navikas, norėčiau tiesos, kad ir kokia ji būtų.

 

Baisiausia – nežinomybė. Išklausius gydytojo apie gydymo metodus reikia apsvarstyti ir ryžtis, kad ir kokių kalbų esate apie juos girdėjusios. Daugybė moterų be operacijos, spindulinės terapijos, chemoterapijos ar hormonų terapijos nebūtų ligos įveikusios.


Moksliškai įrodyta, kad apie 50 proc. navikų išsivystymo priežastis – žmogaus gyvenimo būdas: žalingi įpročiai, mitybos ypatumai, aplinkos sąlygos ir panašiai.

 

Gydymo metu taip pat labai svarbu, kad moterys gyventų ir maitintųsi sveikai. Tačiau noriu pabrėžti, kad susiformavusio naviko sunaikinti papildais, dietomis ar badaujant nepavyks. Būtinas medicinis gydymas.

 

Iš tikrųjų labai gaila, kad Lietuvoje pas gydytojus dažniausiai ateina viena pati pacientė, kuri kartais dėl didelio streso nesuvokia jai teikiamos informacijos. Tuo tarpu JAV ar Vakarų Europos šalyse yra įprasta gydymo įstaigose matyti pacientę lydinčius artimus žmones.

 

Jie įsigilina į teikiamą informaciją ir tampa tvirtu ramsčiu bei pagalbininku namuose. Sergančiai moteriai labai svarbu jausti artimųjų palaikymą, norą kartu spręsti užgriuvusias bėdas.

 

„Pati įsitikinau, kad dažniausiai prieš ligą laimi tos, kurios ryžtingai grumiasi.“

 

1

 

www.nedelsk.lt


Jei turite klausimų šia tema, gal jūsų artimieji serga, o gal tiesiog nežinote, kur, kada profilaktiškai pasitikrinti krūtis, klauskite redakcija@mamyciuklubas.lt - specialistai bandys atsakyti.