Viskas apie mažylių SĖDĖJIMĄ: kineziterapeutės Viktorijos patarimai

Viskas apie mažylių SĖDĖJIMĄ: kineziterapeutės Viktorijos patarimai

28. Mar 2016, 09:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Kaip teigia kineziterapeutė, masažuotoja Viktorija Paltanavičiūtė (www.viktorijosmasazai.lt) kiekvienas vaikas individualus, tad ir jo vystymosi raida yra individuali. Todėl nereikia nerimauti, jei pvz. jūsų mažylis dar nesėdi, o draugės ar kaimynės tokio paties amžiaus kūdikis puikiausiai tai daro. Kita vertus, yra atvejų, kai mažyliui tikrai reikia padėti.

Šiandien dalinamės Viktorijos įžvalgomis ir patarimais apie sėdėjimą. (Viskas apie mažylių vartimąsi )

20160324160658-97899.jpg

Ko reikia, kad vaikas sėdėtų?

Tam, kad vaikas sėdėtų, reikia normalaus raumenų tonuso ir gebėjimo išlaikyti pusiausvyrą.

Kol kūdikis dar nesėdi, geriau nesodinti jo į jokias minkštas medžiagines sėdynes, jokių vaikštynių! Gultkuose gerai, nes vaikas remiasi visa nugara ir neapkraunama apatinė nugaros dalis.

Kada turėtų pradėti?

Vidutinis amžius, kada mažyliai pradeda sėdėti, yra 6 mėnesiai. Pradžioje jie sėdi netiesia nugaryte, ji būna sulenkta (apvali), vaikučiai laiko išskėstas kojytes ir remiasi abiejomis rankytėmis prieš save. Tik vėliau mokosi pakelti rankas, tiesti nugarytę ir atranda galimybę judinti savo kojytes.

Gali prireikti mėnesio nuo mažylio sėdėjimo pradžios iki laikotarpio, kol jis išmoks savarankiškai sėdėdamas laikyti žaisliukus ir gebėti su jais žaisti išlaikydamas pusiausvyrą ir jau tiesią nugarą! Tam, kad mažyliai galėtų perkelti svorį nuo vienos pusės ant kitos, patys gebėtų pasiekti žaislus, kelti rankas aukštyn - gali prireikti mėnesio ar net dviejų nuo sėdėjimo pradžios. Dažniausiai 9 mėnesių mažylis sėdi visiskai laisvai ir savarankiškai.

Kada atsisėda savarankiškai?

Patys mažyliai dažniausia atsisėda 7-9 mėn. Pirmiausia susiformuoja atrama, kad negriūtų į šonus (maždaug nuo 6 mėnesių), tik vėliau atrama, kad negriūtų atgal - tai gali formuotis net iki 9 mėnesių. Todėl nepalikime sėdėti mažylių prie aštrių kampų ir tose vietose, kur mažyliai gali nukristi.

Kaip skatinti, o gal nereikia to daryti?

Nereikia persistengti ir to daryti per prievartą, bet padėti ir skatinti tikrai verta! Reikia sulaukti momento, kai vaikutis pats rodo norą tą daryti, tada Jums belieka padėti ir greitai džiaugtis gerais rezultatais bei naujais pasiekimais.

Padėkime mažyliui atsikelti prilaikydami ir sodindami jį už rankyčių iš gulimos padėties. Prilaikykime ir leiskime jam taip pasėdėti ir pasimėgauti “nauju dar nematytu” pasauliu. Mažyliui stiprėjant, patarčiau mokyti jį atsisėsti remiantis viena rankyte, taip jis pats greičiau išmoks tą daryti savarankiškai, nes atsisėsti iš gulimos padėties tiesiai yra pakankamai sudėtinga dėl to, kad mažylių galvytės svoris, proporcingai lyginant su kojų, yra tikrai nemažas, tad keliantis mažyliui, kyla jo kojytės, atsisėsti labai sunku. Sėdant remiantis rankyte (per šoną) tai atlikti daug lengviau. 

Ko daryti nepatartina?

Jokiu būdu nepatarčiau per daug skubinti, nesodinkime mažųjų tol, kol raumenys dar nėra tam pasiruošę. Nepalike jų apkamšytų pagalvėmis ir įspaustų į kampą! Nepiktnaudžiaukime vaikštynėmis, įvairiais šokliukais ar žaidimų centrais, kuriuose reikia visą svorį išlaikyti apatine nugaros dalimi. Taip tikrai nepagelbėsime, o tik pakenksime savo mažiesiems!

Tinkamai nesutvirtėjus liemens raumenims, mažieji sėdės netiesiai, tai žaloja jų nugarytę ir skatina netaisyklingą jos vystymąsi.

Nešioklės 

Naudojant jas dar nesėdinčiam vaikui, reikia rinktis tokias, kurios turi kietą nugarėlę ir vaiką gerai prilaikančius diržus.

Kurie pratimai gerina pusiausvyrą?

Pusiausvyra ir koordinacija, liemens raumenys turi labai didelę reikšmę tiek vaiko sėdėjimui, tiek vaikščiojimui.  Pusiausvyros reakcijų raidą gerina pratimai ant kamuolio ar kito judančio daikto. Tai drąsiai galima daryti ir pasisodinus mažylį ant kelių ar ištiestų kojų. Jeigu pastebite, kad mažyliui sėdėti sunku, reikėtų pastiprinti apatines nugaros dalies, pilvo preso ir šoninius liemens raumenis.

Kada sunerimti?

Nerimauti vertėtų pradėti, jeigu 6 mėnesių pasodintas mažylis dar nelaiko tvirtai galvytės ar 9 mėnesių negali sėdėti pats, savarankiškai.

W sėdėjimo forma netaisyklinga

Tokia sėdėsena vaikams labai patogi, nes jiems taip sėdėti yra stabiliau, nereikia laikyti pusiausvyros, tačiau šioje padėtyje vaikučiui nepavyksta perkelti svorio į vieną ar kitą pusę. Tokiu būdu nesivysto koordinacija ir pusiausvyra. Todėl reikia prižiūrėti, kad taip mažyliai nesėdėtų.

kodelcia kodelcia 28. Mar 2016, 17:06

Labai aktualus straipsniukas. Turiu klausimą kineziterpeutei: mano mažylis sėdėti savarankiškai pradėjo nuo 8 mėn, dabar jam greit 11 mėn., bet savarankiškai dar neatsisėda. Tiesa, įsikibęs į pirštus sėdasi, ant pagalvės paguldytas bando, rodo pastangas kelti galvytę. Kaip konkrečiai patartumėt padėti vaikui mokytis atsisėsti? Lovytėje "atsistoja" iki keliukų, sėdėdamas ant žemės po trupučiuką šliaužia. Gimęs, mėnesiu anksčiau, gal čia dėl to? Ačiū 😀