Motinystės pašalpos mokėjimo ypatumai

Motinystės pašalpos mokėjimo ypatumai

20. Aug 2014, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas
Motinystės pašalpa skiriama ir mokama už nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį:
  • už 126 kalendorines dienas (suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių);
  • komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, pašalpa mokama papildomai už 14 kalendorinių dienų;
  • už 56 kalendorines dienas po gimdymo, jeigu moteris iki gimdymo datos nepasinaudojo teise į nėštumo ir gimdymo atostogas;
  • už 70 kalendorinių dienų po gimdymo, komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, jeigu moteris iki gimdymo datos nepasinaudojo teise į nėštumo ir gimdymo atostogas.
Moterims, pagimdžiusioms 22-30 nėštumo savaitę, motinystės pašalpa mokama:
  • už 28 kalendorines dienas po gimdymo;
arba
  • už 126 kalendorines dienas po gimdymo, jei kūdikis gyvena 28 paras ir ilgiau;
  • komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, pašalpa mokama papildomai už 14 kalendorinių dienų.
Motinystės pašalpa skiriama, jeigu:
  • išduotas elektroninis nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas;
  • asmuo yra apdraustas ligos ir motinystės socialiniu draudimu;
  • nėštumo ir gimdymo atostogos suteiktos darbo laikotarpiu arba moteris atleista iš darbo nėštumo ar nėštumo ir gimdymo atostogų metu dėl įmonės, įstaigos, organizacijos likvidavimo ar bankroto, taip pat pasibaigus darbo sutarčiai arba paskyrimo į pareigas terminui ar įgaliojimų laikui, arba kai kitos nėštumo ir gimdymo atostogos prasideda prieš tai gimusio vaiko auginimo iki 3 metų laikotarpiu;
  • pirmajai nėštumo ir gimdymo atostogų dienai turi ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą arba neįgijo nustatyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo, nes apdraustoji:
    • yra iki 26 metų amžiaus ir nurodytu laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą bei aukštosiose mokyklose pagal dieninę arba nuolatinę studijų formą ir tik baigusi atitinkamą mokyklą tapo apdraustąja per 3 mėnesius nuo mokslo baigimo (pagal mokslo baigimą įrodantį dokumentą);
    • nurodytu laikotarpiu buvo pareigūnė, profesinės karo tarnybos karė ar statutinė valstybės tarnautoja (Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punktai), ir pertrauka nuo tarnybos pabaigos iki tapo apdraustąja neviršija 3 mėnesių.
  • „Sodros“ teritoriniam skyriui ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos pateikė prašymą skirti pašalpą.

Vaikui gimus, motinystės išmokas gali gauti vaiko tėtis ar kitas asmuo, kuris prižiūrės kūdikį, bet ne daugau, kaip 70 pirmųjų dienų.

Motinystės pašalpos apskaičiavimas
 
Motinystės pašalpa mokama 100 procentų pašalpos gavėjos kompensuojamojo uždarbio dydžio.
 
Kompensuojamasis uždarbis, pagal kurį nustatomas pašalpos dydis, apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį. Pavyzdžiui, asmenims, įgijusiems teisę į pašalpą 2013 m. lapkričio mėn., kompensuojamais uždarbis apskaičiuojamas iš laikotarpiu nuo 2012-10-01 iki 2013-09-30 gautų draudžiamųjų pajamų.
 
Asmens draudžiamosios pajamos – visos asmens pajamos, nuo kurių buvo mokamos ar turėjo būti mokamos socialinio draudimo įmokos ligos ir motinystės socialiniam draudimui, apdraustajam priskaičiuotos ligos (įskaitant darbdavio mokamas 2 pirmąsias ligos dienas), profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pašalpos, taip pat nedarbo socialinio draudimo išmokos.
 
Minimalus mėnesio kompensuojamasis uždarbis – trečdalis einamųjų metų draudžiamųjų pajamų, galiojančių nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį: 496Lt.
 
Maksimalus mėnesio kompensuojamasis uždarbis – einamųjų metų draudžiamųjų pajamų, galiojančių nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį, 3,2 dydžių suma: 4761,60Lt.
 
20. Aug 2014, 21:03

Štai būtent mane domina ši situacija, gal kuri žino 😀 : yra iki 26 metų amžiaus ir nurodytu laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą bei aukštosiose mokyklose pagal dieninę arba nuolatinę studijų formą ir tik baigusi atitinkamą mokyklą tapo apdraustąja per 3 mėnesius nuo mokslo baigimo (pagal mokslo baigimą įrodantį dokumentą);
man šiuo metu 24 metai, esu paskutinio kurso studentė. su vyru planuojame vaikeli. birzelio men baigsiu mokslus, planuojame, kad apie rugpjucio men jau galetume susilaukti leliuko ( jei greitai pavyks 😀 ). stažo žinoma neturiu. tai pagal šią pastraipą suprantu, kad gaučiau motinystės pašalpą, taip suprantu? gal kuri žino, kokio tai dydžio būtų suma?