Nėščioji vasarą: gydytojos patarimai

Nėščioji vasarą: gydytojos patarimai

23. May 2012, 08:30

Kad ir kaip lauktume artėjančios vasaros, turime nepamiršti, kad bent jau besilaukiančioms moterims ji ne visada būna draugiška – karštas oras ir tinstantis kūnas, dėl saulės poveikio padaugėjusios pigmentinės dėmės. Ką turi atminti vasarą būsimoji mamytė?

 

Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Lina Rudaitienė

 

Saulė – ir džiugina, ir gąsdina

 

Pirmo vaikučio besilaukianti Karolina jau perkopė nėštumo pusiaują. „Laukiau, nesulaukiau, kada gi pagaliau ateis šiluma ir galėsiu ilgiau laiko leisti gryname ore. Iki šiol dirbu, visą dieną praleidžiu prie kompiuterio, o vakarais žiemą nesinorėjo niekur eiti, taip greitai temsta. Todėl pavasarį man net linksmiau gyventi tapo...

 

Prieš nėštumo ir gimdymo atostogas žadu pasiimti mėnesį eilinių atostogų, tad tikiuosi dar spėti paatostogauti prie jūros. Man kyla daug klausimų dėl to: ar verta važiuoti taip toli atostogauti nuo namų, juk per saulės kaitrą?“ – svarsto ir klausia vilnietė. „Mamyčių klubo“ šia tema pakalbinta gydytoja akušerė ginekologė Lina Rudaitienė sako, kad saulė iš tiesų yra nepamainomas gyvybės šaltinis žemėje. „Trūkstant saulės, žmogui dažniau vystosi depresija, atsiranda vitamino D trūkumas“ – sako gydytoja Lina Rudaitienė.

 

Tačiau saulės poveikis žmogui gali būti ir neigiamas, todėl saule piktnaudžiauti nereikia niekam, o ypač būsimosioms mamytėms nėštumo metu. Gydytoja: „Nėštumas yra ypatinga būsena moters gyvenime, ne tik todėl, kad ji laukiasi vaikelio, bet ir todėl, kad jos organizme vykstantys hormoniniai pokyčiai įtakoja beveik visų organizmo sistemų veiklą“.

 

Per pietus – pogulio


Turbūt, girdėjote, apie Pietų šalyse įprastą „siestą“ – laikotarpį, kai per patį vidurdienį, kai saulė kaitriausia, neiti į gatves, uždaryti parduotuves ir kelias valandas praleisti ilsintis. Panaši „siesta“ tikrai ne pro šalį ir nėščiosioms, ypač karštą dieną per atostogas prie jūros.

 

Gydytoja akušerė ginekologė Lina Rudaitienė: „Nėštumo metu visiškai be jokios apsaugos nėščioji saulėje gali būti dvi valandas po saulėtekio ir dvi valandas iki saulėlydžio. Nuo 12 iki 14 valandos būti saulėje visai nerekomenduojama, na, o idealiausias laikas –nuo 16 valandos. Nėščioji turi vengti odos nudegimo, ypač didelio jos ploto, ir šiluminio smūgio. Kai oda nudega, ji parausta, patinsta, atsiranda skausmas, odoje susidaro daug biologiškai aktyvių medžiagų prostaglandinų, kurie patekę į kraują gali sukelti nepageidaujamus gimdos susitraukimus“.

 

Priemonės nuo saulės nudegimo


Visais atvejais einant į lauką saulėtą dieną nėščioji turi naudoti  apsaugos nuo saulės priemones.  „Einant į paplūdimį, prieš 30 minučių, moteris turi būtinai vis odą patepti kremais nuo saulės, kurie leisti ir nėščiajai. Atkreipiu dėmesį, kad ne visi kremai tinka nėštumo metu, todėl prieš įsigyjant jį, vaistinėje būtinai pasiteiraukite, ar tinka nėščiajai“ – pataria „Mamyčių klubo“ kalbinta gydytoja.

 

Į rankinę- purkštuką


Gydytoja akušerė ginekologė Lina Rudaitienė primena, kad vasarą, tam, kad išvengtų šilumos smūgio, būtinas galvos apdangalas, nepamirškite ir geriamojo vandens, kuriuo galėsite atsigaivinti.

 

Lina Rudaitienė: „ Jeigu būsimoji mama ketina saulėje būti prie ežero ar upės, patariu pasiimti vandens kuriuo ji saugiai galėtų atvėsinti kūną įkaitus. Galima paimti paprastą buitinį purkštuką, įsipilti vandens ir kartas nuo karto apsipurkšti kūną. Šių priemonių reikia, kad nėščioji neperkaistų, be to, upėse, ežeruose ar kituose vandens telkiniuose gali būti abejotinos kokybės vanduo, tada nėštumo metu maudytis  nerekomenduojama.  Net  ir taikant visas minėtas apsaugos priemones, nėščioji saulėje neturėtų būti daugiau kaip 3 valandas“.

 

Pigmentinės dėmės


Būsimoji mama Karolina pastebėjo, kad nėštumo metu jos veide padaugėjo pigmentinių dėmių. Ypač tai pasimatė pavasarį. Moteris svarsto, kodėl? Pirmaisiais nėštumo mėnesiais jų dar nesimatė, o pavasarį, kai ir nėštumas tapo didesnis, „išlindo“ visu gražumu.

 

Gydytoja akušerė ginekologė Lina Rudaitienė sako, kad ne iki galo žinoma, kodėl atsiranda pigmentinės dėmės. „Antrame trimestre, o ypač trečiame, atsiranda pigmentinių dėmių odoje, tokiomis tarsi salelėmis, ne ištisai, o tam tikrose kūno dalyse -  gali būti ant veido ar kūno.  Patamsėja ir vidurinė pilvo linija.

 

Manoma, kad pigmentinių dėmių atsiradimą lemia hormoniniai pokyčiai, vykstantys nėštumo metu. Tačiau iki galo neaišku, kodėl tos pigmentacijos vietos tik tokios. Todėl nėščia moteris turėtų pasaugoti savo odą saulėtu laikotarpiu. Kuriais trimestrais labiau? Visais trimestrais vienodai nėščioji turi būti atsargi saulėje  - nuo nėštumo pradžios iki pabaigos“ – sako gydytoja akušerė ginekologė.

 

Vienu sakiniu:

- Saugiausia nėščiajai saulėje būti 2 valandos po saulėtekio ir 2 valandos iki saulėlydžio.

- Nuo 12 iki 14 –os valandos būti saulėje būsimai mamai nerekomenduojama.

- Naudokite apsaugos nuo saulės priemones, tinkamas ir nėščiosioms.

- Nepamirškite galvos apdangalo, geriamojo vandens ir purškiklio su vandeniu, kuriuo atgaivintumėte įkaitusį kūną.

- Nesimaudykite neaiškios kokybės vandens telkiniuose.

- Antrojo ir trečiojo nėštumo metu padidėja nėščiosios odos pigmentacija, tad dar labiau saugokite odą nuo neigiamo saulės poveikio.

 

23. May 2012, 13:15

Puiku, Silvijana, tuomet lauksime jūsų pirmojo blogo jau šią savaitę Nors su viena nuotrauka. Nebūtinai sekti taip, kaip rašo kitos, rašyk kaip tu jauti - tada geriausiai pavyksta. Niekas už raštingumą nevertins 😀 Mums įdomu tavo asmeninė patirtis, jausmai, išgyvenimai ir emocijos. Būsimos mamytės, jei turite klausimų gyd ginekologei ar kineziterapeutei, drąsiai klauskite - rašykite klausimus el. paštu: redakcija@mamyciuklubas.lt o blogus-pasakojimus su nuotraukomis - paspaudus rožinį mygtuką portale "Tapk Mamyčių klubo autoriumi". Laukiame 😀

23. May 2012, 13:02

Ačiū labai, pasistengsiu pažiūrėti kitų pavyzdžius ir gal kažką parašysiu apie save 😀

23. May 2012, 12:57

Gali, žinoma, ir ne viena būsima mamytė rašyti blogą. Taip jums būtų dar įdomiau, ar ne. To mes labai laukiame ir norime padovanoti jums po pakuotę naujųjų ypatingų Newborn sauskelnių su drėgmės indikatoriumi ir iškripte bambutei. Tad tos nėštutės, kurios nuspręs būti aktyvios, rašyti, pasakoti apie save, padovanosime šias sauskelnes už dienoraštį ir dar vieną pakuotę, jau pagimdžius, nes tuomet bus labai įdomu sekti ir tolimesnį leliuko augimą 😀 Tos, kurios nuspręs rašyti blogus, labai lauksiu jūsų tiesiog trumpo pirmojo prisistatymo apie save, apie stebuklo planavimą ir pan.

23. May 2012, 12:51

Tad labai įdomu, juk nebūna vienodų nėštumų ir patirčių. Jei kas savaitę nepavyks rašyti, gali kartą per dvi savaites papasakoti apie savo savijautą, kaip augate, kokios nuotaikos, fizinė ir emocinė sveikata, gal ką nors įdomaus veiki, kaip leidi laisvailaikį ar rankdarbiais užsiimi ir pan.. Na, kaip, ar sutariame, būtų labai įdomu, tuomeet ir kitos nėštutės prisijungia skaitydamos blogą. Nereikia daug, tiesiog kažką apie save.

23. May 2012, 11:45

Labai ačiū už pasiūlymą, tačiau nežinau ar esu iš tų didžiųjų rašytojų ... Tiesiog nemėgstu smulkiai viešinti savo gyvenimo. Patirtimi galiu dalintis, bet kas savaitę tiesiog nežinočiau ką prašyti ... Tuo labiau, kad ir mano nėštumas yra stebimas labiau nei kitų nėštučių, nes pastojau po endometriozės gydymo, kai jau visi medikai teigė, jog natūralus pastojimas negalimas (užsikišę abu kiaušintakiai).

23. May 2012, 10:11

Sveika, Silvijana. Džiugu, kad jautiesi puikiai net ir per karščius. Gal norėtume rašyti kas savaitę nėštutės dienoraštį - į Būsimų mamyčių klubą, nes kai Deimantė išėjo į Naujagimių klubą, nebėra kam jam vadovauti 😀 Jei sutiksi, dovanėlė bus pirmasis naudingas daiktelis į tavo kūdikėlio kraitelį - Huggies Newborn naujosios sauskelnės su drėgmės indiktaoriumi 😀 O po to lauksime visi kartu tavo kūdikėlio gimimo bei tolimesnių pasakojimų, kaip augate 😀

23. May 2012, 09:56

Mums 23 sav., birželio pr. važiuosim savaitei į Pajūrį, aišku, jei tikrai leis gyd., bet kažkaip esu įsitikinusi, kad tikrai leis, nes savijauta puiki 😀 Man gyd. sakė nenaudoti jokių kremų prieš saulę ar po saulės, nes jie nėščiosioms gali būti pavojingi ir nėra reikalo tepliotis, geriausia vengti saulės. Kadangi aš ir šiaip negreit įdegu, tai nežadu tikrai nieko naudoti, o per kaitrą būnu patalpoje.