Pastojau žindydama - ar galiu toliau maitinti?

Mamyčių klubas
Mamyčių klubas 27. Liepa 2016 07:00
6517

Ne viena Mamyčių klubo mamytė susidūrė su situacija, kai žindydamos kūdikį, ėmė lauktis antrojo vaikučio. Ką tokiu ateju daryti ir kaip geriau pasielgti?

Ar tiesa, kad dažnai maitinamas vaikutis pats atsisako besilaukiančios mamos pieno? Ar mamytei nusitraukinėti ir užšaldyti pienuką, vykstant į gimdymo namus?

Žindančioms ir besilaukiančioms mamoms pataria Kazimieras Vitkauskas, vaikų gydytojas, knygos Kūdikio žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė autorius:

Mano trumpas atsakymas būtų toks: nieko nereikia keisti. O jeigu detaliau…

Žindymas nėštumui – ne grėsmė

Vyresnėlį tebežindančioms vėl nėščioms mamytėms dažniausiai rūpi ar žindymo tęsimas tikrai nepavojingas naujam nėštumui. Kai mama žindo, refleksiškai (dėl spenelio dirginimo) jos kraujyje pagausėja hormono oksitocino, kuris skatina susitraukti aplink alveoles esančias lygiąsias raumenines ląsteles ir taip priverčia pieną tekėti iš krūtų. Iš panašių lygiųjų raumeninių ląstelių sudarytas ir gimdos sienelės raumeninis sluoksnis. Todėl oksitocinas taip pat yra svarbus gimdymo metu.

Apie tai girdėjusios mamos nerimauja: ar žindymas neišprovokuos gimdos susitraukimų ir nesukels persileidimo ar priešlaikinio gimdymo? Iki pat normalaus natūralaus gimdymo pradžios, dėl žindymo išsiskiriantis nedidelis (vis mažėjantis, nes retėja ir trumpėja žindymai) oksitocino kiekis ne tik pirmiausia bus panaudojamas būtent pieno varymui iš krūtų, bet ir tokio kiekio neužtektų per tą laiką daugelį kartų padidėjusios gimdos stipriems susitraukimams sukelti.

Pilvelio gyventojo nenuskriaus

Gimdoje augantis naujasis vaikas jo vystymosi pirmaisiais mėnesiais dar būna santykinai labai mažas. Taigi ir maisto medžiagų jo energijos bei kūno augimo poreikiams patenkinti dar nereikės labai daug. Jam augant, tie poreikiai didės, tačiau lygiagrečiai mažės motinos pieno poreikis žindomam vaikui, nes jis gaus vis daugiau kitokio – papildomo – maisto.

Kol pati mama su maistu gauna pakankamai kalorijų ir visų reikalingų medžiagų, kol jos pačios svoris didėja atitikdamas sveikus parametrus, nėra priežasčių abejoti, kad ji gerai aprūpins save, gimdos gyventoją ir žindomą vaiką. Taigi leiskite Jūsų apetitui diktuoti: valgykite gerą ir įvairų maistą kada esate alkana ir gerkite kada ir kiek norisi.

Būna, jog atsisako pats

Naujagimiui gamta ruošia ne bet kokį maistą, bet labai ypatingą – priešpienį. Tas pasiruošimas neįvyksta per dieną, jis pradedamas jau gerokai iš anksto.

Laipsniški pasikeitimai, subrendusį pieną galop paversiantys priešpieniu, prasideda vidutiniškai maždaug penktą nėštumo mėnesį. Gali būti, jog kažkada jūsų vyresnėlis pastebės skirtumą, nes ims keistis pieno skonis, ir pieno mamos krūtyse gaminsis mažiau. Vieniems žindomiems vaikams tas skonio pasikeitimas (pienas pasidaro truputį sūresnis) nepatinka ir dėl to gali patys nusijunkyti. Kiti, atrodo, to nepastebi ir toliau žinda kaip įpratę.

 Ar kaupti atsargas?

Įprastai pagal kūdikio poreikį žindančios mamos pastojimas įvyksta ne anksčiau negu antrąjį pusmetį, o kai mama gimdo jaunėlį, vyresnysis jau būna virš vienerių. Tuomet jis jau valgo įvairų sveiką maistą nuo bendro šeimos stalo ir geria taip pat ne tik pieną. Žindymas jam svarbesnis kaip nusiraminimą teikiantis mamos artumas. Iš anksto ištrauktas ir iš stiklinės išgertas mamos pienas tikrojo jos artumo neatstos. Taigi ir užsiimti tuo neverta.

Meilės reikia visiems.

Jeigu vyresnėlis, jau nebesieks krūties (ar jau gerokai prieš jaunėlio gimimą bus atsijunkęs), mama tikrai žinos ką daryti, kad jis būtų laimingas. Dovanokite vaikui savo dėmesį ir meilę visada, kai rasite progą ir galimybę. Naujagimio žindymas palieka mamai vieną laisvą ranką ir vyresnėliui priglausti, apkabinti. Įsirenkite „žindymo kampelį“ taip, kad jis būtų patogus jums visiems trims. Džiaukitės įvairove nenusibostančių veiklų, kuriomis galite užsiimti kartu, kol mažylis žinda. Taigi, būtinai suteikite vyresnėliui savo dėmesio, skirto specialiai jam. Šito kiekvienam vaikui (ir visiems žmonėms) reikia labiausiai.

Daugiau informacijos apie žindymą ir naudingų praktiškų patarimų rasite knygoje “Kūdikio žindymas: nepakeičiamas kaip motinos meilė” ir www.zindyk.lt

Ekspertas

Kazimieras Vitkauskas

Vaikų gydytojas, žindymo konsultantas (www.zindyk.lt)
Kad galėtum komentuoti, reikia prisijungti Рrisiregistruok
pranauskiene 14. Vasaris 2017 13:05

as pastojau man sunku dabar turiu dveju2metu bernuka ir dukrite 1vieneriu metu visiu slaustinukus atidavau kitiems pati neturiu dar kadariti vis sunkau darosi pilve lik butu dvinukai

Nėštumas: svarbiausi dalykai

Planuojate antrą vaiką? 12 dalykų ką reikėtų žinoti

Planuojate antrą vaiką? 12 dalykų ką reikėtų žinoti

Nugaros skausmai nėštumo metu

Nugaros skausmai nėštumo metu

Nėščiųjų arba gestacinis diabetas

Nėščiųjų arba gestacinis diabetas

Kaip padėti sau, kai ima stipriai pykinti?

Kaip padėti sau, kai ima stipriai ...

Kova su strijomis nėštumo metu

Kova su strijomis nėštumo metu

Akušerė skuba į pagalbą

Užduokite klausimą akušerei Ievai

Užduokite klausimą akušerei Ievai

VIDEO: Kaip žindyti sergant?

VIDEO: Kaip žindyti sergant?

Mes už sveiką gyvenseną nėštumo metu

Kuo nėštutei svarbus vitaminas B12?

Kuo nėštutei svarbus vitaminas B12?

Ar tikrai nėštutei nekenkia viena kita cigeretė?

Ar tikrai nėštutei nekenkia viena kita ...

Ar besilaukiant galima gerti žalią arbatą?

Ar besilaukiant galima gerti žalią arbatą?

Kada nėščiajai atliekami genetiniai tyrimai?

Kada nėščiajai atliekami genetiniai tyrimai?

Rebozo skaros - pagalba nėštumo, gimdymo metu ir po jo

Rebozo skaros - pagalba nėštumo, gimdymo ...

Aktuali informacija apie kiekvieną nėštumo trimestrą: spausk ir skaityk

Nėštumo kalendorius: Pirmas trimestras

Nėštumo kalendorius: Pirmas trimestras

Nėštumo kalendorius: Antras trimestras

Nėštumo kalendorius: Antras trimestras

Nėštumo kalendorius: Trečias trimestras

Nėštumo kalendorius: Trečias trimestras

Nėštumo kalendorius

Norėdama sužinoti, kiek savaičių jau laukiesi ir apie tai paskaityti - įrašyk pirmąją paskutinių mėnesinių dieną.
Prisijunk norėdama pamatyti savo nėštumo kalendorių!
Рrisiregistruok