10 būdų sutarti su vaiku

10 būdų sutarti su vaiku

02. Oct 2009, 00:00

 

Kaip suvaldyti situaciją, kai mažylis nenori klausyti tėvelių, ir išsaugoti šeimoje ramybę?

 

Yra dešimt nerašytų taisyklių, kurios padės tau ir tavo mažyliui pasiekti ramaus tarpusavio susitarimo.

 

1.Taisyklė dešimties „negalima“.

 

Kuo rečiau minėsite žodį „ne“, tuo jis didesnę reikšmę turės, kai ištarsite. Jei draudimų lavina vaiką lydi ir namuose, ir darželyje, ir kieme, jis paprasčiausiai nebegali į tai įsiklausyti.

 

Sudarykite elgesio taisykles „gerų mergaičių ir berniukų“. Išrinkite iš to, sakykim, dešimt kategoriškų „negalima“. Palaipsniui ir palengva tai kasdien pateikite vaikui. Iš anksto pakalbėkite apie bausmių sistemą, sulaužius šį jūsų susitartą „kodeksą“ ir patys laikykitės jo.

 

2.Galvokite apie vaiko amžių.

 

Suaugusiųjų reikalavimai turi atitikti vaikučio elgesio galimybes, kad būtų jam lengvai suvokiami.

Nuo 10 mėnesių mažylis jau supranta nesudėtingas instrukcijas, tačiau jo atmintis dar silpnoka. Jis negali dar laikytis kažkokių taisyklių, nors atrodo, jau viską supranta. Smalsumas ir įvairios naujovės užima mažylio dėmesį ir jis, rodos, nieko nebegirdi. Todėl iki mokyklinio amžiaus vaikams nuolatos reikia priminti, ką galima daryti ir ko – ne.

 

3.Daugiau pozityvo.

 

Tam, kad mažylis priimtų jūsų reikalavimus ir teiginius, jis turi suprasti jų reikšmę. Neužtenka jam pasakyti: „Neliesk karštos viryklės“, geriau pasakyti: „Būk toliau nuo viryklės, nes ji – labai karšta, todėl gali nusideginti“. Jei vaikas rėkia ir įsiaudrina, paaiškinkite jam, jog tyloje žmonėms lengviau galvoti ir kalbėtis. Prisiminkite – daugiau žodžiuose teigiamybių, mažiau – „ne“.

 

4.Tvirtybė laikantis taisyklių.

 

Žinome, jog mažam vaikui labai svarbu nustatyti konkrečias ribas. Vaikas jau turi suvokti, kas yra „gerai“ ir „blogai“. Tačiau patiems tėvams kartais sunku laikyti savo taisyklių ir dažnai vaikams nusileidžia, nes bijo, kad vaikas mažiau juos mylės.

 

Vaikai labai jautriai jaučia, jei tėvai kuo abejoja ar vieną sako, o kitą daro. Todėl ir vaikai taip elgsis, žinodami jūsų nuolaidumą, tuo naudosi ir išsireikalaus visko, ko nori. Todėl ką nors drausdami, kalbėkite tvirtai ir nesišypsokite, nes tai reikštų: „Mielasis, sakau „ne“, bet mane galima visuomet perkalbėti“.

 

5.Akis į akį.

 

Nesvarbu, kiek vaikui metų – vieneri ar treji – ką nors jam liepdami ar tikėdamiesi prašymo vykdymo visuomet žiūrėkite jam į akis. Tai žodžiams suteiks didesnę svarbą. Jei nežiūrite, mažylis jūsų neklauso. O jei esate tame pačiame akių lygyje, padedate vaikučiui sutelkti dėmesį į jūsų žodžius.

 

6.“Vienas, du, trys...“

 

Jei mažylis įsisiautėjo, pasakykite, kad skaičiuosite iki penkių ar dešimties, kad iki to laiko jis spėtų nurimti. Jei suskaičiavote ir jis daro savo, tuomet baudžiate. Šis būdas efektyvus vaikams, vyresniems nei 2 metai.

 

7.Taisyklė „laikas pabūti vienam“

 

Kai jūsų pipiras tampa visiškai nebevaldomas, geriausias sprendimas palikti jį vieną. Pasinaudokite seniai žinomu dar mūsų prosenelių taikomu būdu – nuveskite vaiką į tokią vietą, kur nėra nei televizoriaus, nei žaislų – tai didžiulė ir nepakeliama bausmė jam, nes juk taip nuobodu būti vienam.

 

Jokiu būdu nereikia šaukti ant vaiko, o ramiai pasakyti: „Tu labai piktas, tad pabūk kol kas vienas, kol nusiraminsi“ arba „Atsiėsk 5 minutes, kol nurimsi“. „Izoliacijos“ laikas priklauso nuo vaiko amžiaus (kiekvieniems metams – po minutę): 3 minutės trimečiui, 5 – penkiamečiui. Jokiu būdu negalima vaiko nuvesti į tamsią vietą, kur jis galėtų išsigąsti.

 

8.Teisė rinktis.

 

Kartais duokite vaikui ir pačiam nuspręsti, ko jis nori, pavyzdžiui, rengdamiesi į vaikų darželį, leiskite jam pasirinkti, kuo jis nori apsivilkti – raudona ar geltona striuke, arba pusryčiaujant leiskite pasirinkti mėgstamiausią jogurtą ir pan. Taip mažylis jaus, kad jo nuomonė ir sprendimai svarbūs.

Tačiau pasirinkimas neturi būti labai didelis, apribokite keliomis alternatyvomis, pavyzdžiui, jei paklausite, kuo jis nori apsirengti, kai dabar ruduo, vaikas gali panorėti vasarinių rūbelių.

 

9.Laikykitės dienos režimo.

 

Ikimokyklinio amžiaus vaikams labai svarbu laikytis dienos ritmo ir režimo – tai jiems padeda geriau susiorientuoti ir sumažina įtampą. Priešingu atveju, gali kilti chaosas, vaikas nebežinos, kokių taisyklių paisyti, klausyti ar ne. Kai vaikas žino dienos „programą“, jam lengviau suvokti ir įsisavinti, kada žaidimų laikas, o kada reikia eiti miegelio.

 

10.Paskatinimai ir pagyrimai.

 

Girkite vaiką už gerą elgesį ir teisingus sprendimus. Mažyliui tuomet norėsis kuo dažniau matyti jūsų džiaugsmą, tad ir stengsis elgtis gerai. Stenkitės kuo daugiau laiko praleisti su savo vaikučiu – galbūt savaime nebereikės daug taisyklių ir draudimų, nes viską bus galima išsiaiškinti kalbantis.

 

Parengta pagal moterų portalą: ivon.com

30. Dec 2010, 20:33

grazu 😉

29. Aug 2010, 20:44

nu pasakiskai grazu

29. Aug 2010, 19:00

dabar laukiam leliuko nuotraukyciu 😀

12. Aug 2010, 19:01

kokie grazuciai 😉

12. Aug 2010, 14:30

labai gražu,šiltos ,mielos foto🌷

10. Aug 2010, 17:31

tikrai grazu as tai tik pilviuka pafotkinu vis... 😀

10. Aug 2010, 14:04

grazios nuotraukytes 😀

03. Aug 2010, 09:14

labai grazios nuotraukos, tokios siltos

02. Aug 2010, 21:48

gražu...😉

02. Aug 2010, 21:23

vat kaip vyras myli zmona 😀 is akiu matosi 😀

02. Aug 2010, 20:05

labai grazios nuotraukeles😀

02. Aug 2010, 18:46

siltos foto😀

02. Aug 2010, 14:22

labai grazu 🌷 🌷

01. Aug 2010, 22:18

as taip pat turiu keleta atsiminimui kaip miela i jas kartais zvilgteleti😀

31. Jul 2010, 20:09

Jaaaaazus kokios grazios fotkes, o as kvailute ne vienos nepasidariau su pilvuku visaj jau issitaskius😃

10. Jan 2010, 19:26

As irgi sakiau as savo vaiko nelepinsiu, laikysiu gtriestai, kas negalima tas negalimair taskas, bet kai gimsta tas mazytis kudikelis viskas buna kitaip, pamirstam visas savo priesaikas. O cia ta 7 taisykle, kad vaika kazkur uzdaryt kad jis nusiramintu, tai tam isvis bus trauma jei paimsi imesi i koky kambary ir paliksi viena. Kazkokia nesamoninga taisykle, vaiku traumavimas, o ne auklejimas.

05. Oct 2009, 18:07

zodziai ir yra zodziai, visos sako ant ranku nepratinsiu,pas saves ilova neguldysiu ,nelepinsiu ir tt. o gaunas ,taip kaip gaunas 😃

04. Oct 2009, 20:58

vivulia sauniai padirbeta ,,,geri zodziai dar niekam nepakenke,,

04. Oct 2009, 16:27

Nuostabūs patarimai 😉 Reiktų karts nuo karto juos prisimint 😉

04. Oct 2009, 16:02

bandziau tikrai super! 😀 nepasigailejau 😀 😉

1 2 3