Ar įmanoma dirbti ir auginti vaikutį?

Ar įmanoma dirbti ir auginti vaikutį?

19. Sep 2011, 07:00

Naujoji pašalpų tvarka numato, kad antraisiais vaiko metais, (kai pasirinktas dvejų metų auginimo modelis), mama gali neribotai dirbti, gauti pajamų ir tuo pačiu 40 proc. dydžio Motinystės pašalpą. Ar įmanoma suderinti darbą su vaikučio auginimu?

 

Kaip informuoja Sodros Komunikacijos skyriaus specialistė Jolita Skinulytė - Niakšu, iki šių metų liepos 1 dienos vaiko priežiūros atostogose buvę tėvai turėjo rinktis: gauti motinystės (tėvystės) pašalpą arba gauti kitų draudžiamųjų pajamų. Tokia dilema iškildavo, nes bet kokios papildomos draudžiamosios pajamos mažindavo išmokamos pašalpos dydį.

 

Nuo liepos 1-osios pasikeitė motinystės (tėvystės) pašalpų dydis ir mokėjimo tvarka, kuri tėvams atriša rankas ir leidžia anksčiau, ar palaipsniui sugrįžti į darbo rinką, pamažu didinti darbo krūvį, gauti papildomų pajamų, tačiau kartu neprarasti ir „Sodros“ mokamos pašalpos.

 

Remiantis nuo liepos 1-osios įsigaliojusiu Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo įstatymu, vaiko priežiūros atostogų išeinantys tėvai turi apsispręsti dėl motinystės (tėvystės) pašalpos gavimo trukmės.

 

Jei vienas iš tėvų nuspręs motinystės (tėvystės) pašalpą gauti iki vaikui sueis vieneri metai, jam bus mokama 100 proc. kompensuojamojo užmokesčio siekianti pašalpa.

 

Jei vaiką auginantis tėtis ar mama apsispręs minėtąją pašalpą gauti iki vaikui sueis dveji metai, tokiu atveju pirmaisiais vaiko gyvenimo metais bus mokama 70 proc. kompensuojamojo užmokesčio siekianti pašalpa, o antraisiais vaiko gyvenimo metais – 40 proc. kompensuojamojo užmokesčio dydžio pašalpa. Pasirinkus pastarąją pašalpos gavimo trukmę antraisiais vaiko auginimo metais tėtis ar mama jau galės pradėti dirbti bei gauti draudžiamųjų pajamų, tačiau dėl to „Sodros“ mokama pašalpa nemažės.

 

Motinystės (tėvystės) pašalpos dydis mažės tais atvejais, jei šią pašalpą gaunantis asmuo dirbs ir gaus draudžiamųjų pajamų pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais. Tokiais atvejais žmogui bus mokamas pašalpos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas.

 

Pavyzdys. Moteris pasirinko pašalpą gauti vienerius metus. Jai paskirta 100 proc. jos kompensuojamojo uždarbio dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa siekianti 3000 Lt per mėnesį. Tačiau moteris nusprendžia dirbti ir gauna 800 Lt per mėnesį dydžio darbo užmokestį. Tokiu atveju šiai mamai bus priskaičiuotas 2200 Lt per mėnesį dydžio pašalpos skirtumas.

 

Jeigu ši moteris pasirinktų vaiko priežiūros atostogose būti dvejus metus, tuomet pirmaisiais vaiko auginimo metais jai bus paskirta 2100 Lt, o antraisiais – 1200 Lt per mėnesį pašalpa. Jei moteris dirbs ir gaus 800 Lt per mėnesį atlyginimą, pirmaisiais metais jai bus mokama 1300 Lt, o antraisiais metais – 1200 Lt per mėnesį dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa. Kaip matyti iš pavyzdžio, antraisiais metais gaunamas darbo užmokestis pašalpos dydžiui įtakos neturi.

 

Dėl pašalpos mokėjimo trukmės tėveliai turi apsispręsti iš anksto ir savo pasirinkimą nurodyti prašyme skirti pašalpą. Pasirinkus pašalpos mokėjimo variantą, vėliau jo keisti nebus galima.

 

Klausimas Jums: ar įmanomas toks modelis, kad antrais metais mama augins vaikutį, gaus 40 procentų pašalpos ir dirbs, kiek širdis geidžia? Kas jai dirbant prižiūrės atžalą?

Ar visų profesijų mamoms įmanoma taip derinti darbą su vaiko priežiūra?

19. Sep 2011, 17:06

Raimonda, gerai,kad darzeliai pas jus taip ilgai dirba. mazuosiuose miestuose ( nuo 7-18val.) jau puse 6 ateidavau pasiimt sunaus, tai budavau pati paskutine ir sulaukdavau aukletoju dejavimu, ar negalite anksciau. prieme toki istatyma, turetu perziuret ir darzeliu darbo grafikus, kad tevai ilgiau galetu vaikucius palikt. seniau buvo vakarines grupes, tad mano tevai is tos grupes mane ir pasiimdavo, bet atvesdavo tik ant pietu. suprantu, kad tai butu maisalyne, bet nei fabrike, nei gamykloje apie problemas del vaiku girdet nenori. viena drauge kaip tik norejo pradet vest dukryte i lopseli, bet neranda aukles kuri sutiktu su tokiu jos grafiku 2rytines-2naktines-2vakarines-2laisvos, tad kol kas "sedi" trecius metus su vaiku.

19. Sep 2011, 16:42

as ir dirbau nuo 8 iki 18 val,darzelis nuo 7 iki 19val yra,o ka daryti kai reikia ir buvau viena su dviem pipirais ,tevai uz 200km,kai reikia eini sukiesi ir nedejuoji ir to laiko su vaikais uzteko ir kitaip vertini artuma,praleistas akimirkas ir t.t.t

19. Sep 2011, 16:14

Pavydziu odetaa, kad tavo darbo grafikas 🤓17val., bent normaliai galesit vaika nuvest ir parsivest is lopselio, darzelio. o ka daryti mamoms, kuriu darbo grafikas nuo 7 iki 7vakaro (12val.), arba dvi "rytines"-dvi naktines-dvi "vakarines" ir pan. kokia aukle nores ryte nuvesti, vakare parvesti bei dirbti bet kaip? ir patikekit tokiu "be rysio" grafiku dirbancios uzdirba minimuma ar iki 1000lt, is ko ta aukle samdyt? turiu dukryte 1m.4men.ir net neisivaizduoju kaip nuo 1m.butu reikeje kur ir kam palikt. galejo istatymo nekeist, o leist antrus metus dirbti ir plius gauti pasalpa, "uzdedant lubas", pvz.nevirsyti 1500-2000lt (atlyginimas ir pasalpa).

19. Sep 2011, 15:39

nedirbu nei evrteja, nei buhaltere, nei redaktore. Seneliai su vaikais nebuna. Sukuosi.Vaikai uzauga greitai, o likt nebereikalingas darbo rinkoje gali labai greitai... Darbo grafiko derinti taip pat neiseina, nes abu su vyru nuo 8 iki 17 val. dirbam.

19. Sep 2011, 14:53

PASAKYSIU tik tiek nevienoje salyje nera tokiu nesamoniu,kaip lt su motinyste

19. Sep 2011, 14:50

Truputį nelogiška, dirbti taip metais pirmais, nes išskaičiuoja ką uždirbi ir gauni tą patį, skirtumą . . .
Antras variantas neblogas manau, jei yra galimybė vaikutį kur palikti, arba susiderinti abiem tėvam . . .

19. Sep 2011, 14:38

kas cia per klausimas ar galima...tada kyla klausimas kaip isgyventi,kaip islaikyti vaikus? po sito kl manau nebekyla kl ar imanoma suderinti...

19. Sep 2011, 13:57

jooooooooooo gerai kad galėjot derinti darbo grafikus, o kai darbas nuo 8iki 5 ir darbo vietos negali palikti, kas tada????
pritariu lisickai 😉

19. Sep 2011, 13:52

as manau, kad tai imanoma tik tuomet, kai jau mociutes ar seneliai yra pencijoje ir pakankamos sveikatos priziureti metuku laiko vaikuti. Arba yra ir kitos profesijos, kuriu darbus gali daryti augindama vaika namuose: redaktore, verteja, buhaltere. zodziu jei tu dvieju nera, tai auginti vaika ir dirbti, manau misija neimanoma. o lopseliu ir darzeliu tikrai nera pakankamai. Beto metuku laiko ir nepaliksi lopsiuke. Juk dar visai maziukas vaikiukas

19. Sep 2011, 11:08

Sunui buvo beveik metukai,kai pradejau dirbti.Jokiu aukliu,jokiu lopseliu ir jokios mociuciu pagalbos...Darbu grafikus derinome ir dabar deriname kartu su vyru.Buvo ir yra kartais be galo sunku,ypac begalinis miego trukumas.Bet zinau,kad tai neamzinai,laikas greitai bega ir neilgai trukus sukaks jau treji,tuomet keliaus i darzeli 😀

19. Sep 2011, 07:22

viskas priklauso nuo noro ir galimybiu. As savo abu vaikucius auginau dirbdama, o su pirmu dar ir studijavau. Ir nesijauciu delto blogesne mama, nei ta, kuri su vaikuciais praleidzia 2 m. ir 24 val. per para. Realiai viskas priklauso nuo darbo pobudzio ir pajamu, gaudama minimuma, tikriausiai neiciau dirbti, nes vien auklei reikia atiduoti 700 Lt.