Beveik kas antras vaikas Lietuvoje kenčia nuo dantų problemų

Beveik kas antras vaikas Lietuvoje kenčia nuo dantų problemų

27. Nov 2014, 11:00 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

Lietuvoje nuolat dantų problemas patiriančių vaikų skaičius išlieka didelis: net 42,7 proc. tėvų, auginančių vaikus iki 12 metų, tvirtina, kad jų vaikai su dantų problemomis susiduria dažnai arba labai dažnai. Tokius rezultatus atskleidė specialaus, bakterijas naikinančio burnos skalavimo skysčio „Listerine“ užsakymu atlikta internetinė apklausa.

Beveik trečdalis (31,8 proc.) vaikų iki 12 metų, apklausos duomenimis, su dantų problemomis susiduria dažnai, o dešimtadalį (10,9 proc.) vaikų jos kamuoja labai dažnai. Tik 5,4 proc. Lietuvos vaikų su tokio pobūdžio problemomis  nesusiduria niekada.

Viena galimų tokios situacijos priežasčių – pačių tėvų nepakankamas rūpestis savo atžalomis: su svarbiausiomis dantų priežiūros taisyklėmis vaikus supažindina vos 43,4 proc. tėvų. Penktadalis (20,2 proc.) teigia to nedarantys dėl laiko stokos, beveik trečdalis (31,8 proc.) – dėl žinių stokos. Be to, net 55,8 proc. respondentų pripažįsta, kad atžalų dantų higienai neskiria pakankamai dėmesio. Specialistai teigia, kad toli gražu ne puikią Lietuvos vaikų dantų būklę pastebi kasdien savo darbe.

„Tėvai dažnai nežino svarbiausių dantų priežiūros principų, todėl ir vaikų burnos higienai skiria nepakankamai dėmesio. Tėvams vis dar būna naujiena, išgirdus, kad vaiko mityba turi didelę reikšmę jo dantų sveikatai. Tai ypač svarbu žinoti dar žindant kūdikį, nes pernelyg ilgas žindymas motinos pienu gali sukelti karieso ligas netgi ankstyvoje vaikystėje. Taigi paplitęs požiūris, kad dantimis rūpintis reikia tik kai jau skauda, yra klaidingas“, – sako odontologė Orinta Kovalevskaja.

Kaip svarbiausią ir labai paprastą dantų priežiūros taisyklę, kurios visi tėvai turėtų nuo kuo mažesnio amžiaus išmokyti savo vaikus, medikė išskiria trijų žingsnių burnos priežiūros programą, kuomet naudojama  dantų pasta, siūlas ir burnos skalavimo skystis.

„Šios programos laikymasis kasdien reikšmingai sumažins tikimybę, kad vaikas susirgs rimta dantų liga. Tėvai gali sėkmingai supažindinti vaikus su šiomis taisyklėmis ir turėtų pirmieji to imtis, tačiau labai svarbu taip pat nepamiršti reguliarių vizitų pas odontologą ir tinkamo švietimo apie burnos higieną mokykloje“, – sako O. Kovalevskaja.

Apklausa parodė, kad 55,8 proc. tėvų mano, jog mokyti vaikus tinkamos dantų priežiūros turėtų būtent jie. 48 proc. tėvų tvirtina, kad tuo užsiimti turi odontologijos specialistai, 44,9 proc. – kad mokyti taisyklingos burnos higienos vaikus turi darželių auklėtojai arba mokytojai. 

Respondentų teigimu, šiuo metu trijų žingsnių programos laikosi mažiau negu trečdalis (30,2 proc.) apklaustųjų vaikų. Rimtų problemų nekelia tik dantų pastos paplitimas: 95,8 proc. respondentų teigė, kad jų vaikai naudoja šią priemonę. Tuo tarpu rezultatai dantų siūlo ir burnos skalavimo skysčio naudojimo srityse yra daug blogesni: dantų siūlą naudoja šiek tiek daugiau negu pusė (55,8 proc.), burnos skalavimo skystį – vos trečdalis (32,6 proc.) vaikų.

Internetinė apklausa specialaus, bakterijas naikinančio burnos skalavimo skysčio gamintojo „Listerine“ užsakymu atlikta lapkričio 10 – lapkričio 24 d. Apklausti 300 Lietuvos gyventojų, auginančių vaikus iki 12 metų.

Ar jūs vaikų dantis prižiūrite pagal šią trijų žingsnių programą?

28. Nov 2014, 00:43

1) Vaikų dantų priežiūra privalo rūpintis TĖVAI pasikonsultavę su odontologu ar burnos higienistu bei bendromis pastangomis prižiūrint naujai dygstančius nuolatinius dantukus dengiant juos silantais (silantavimui labai svarbus momentas, kai dantukas yra ką tik išlindęs visu kramtomuoju paviršiumi iš dantenų, nes tuo metu jis būna sveikas, tačiau vagelės dar nėra pilnai mineralizuotos ir jautrios kariesą sukeliančioms bakterijoms). Mokytojai, darželių auklėtojos burnos higienos mokymą į programą įtraukia tik iš žmogiško solidarumo, vildamiesi, kad gal bent kiek pagerins vaiko higienos įgudžių mokymą. Tai nėra griežtai privaloma. Taip pat nėra privaloma ir gydytojams odontologams. Tiesiog valstybė skiria pinigėlių silantavimui, tačiau ar tai bus padaryta JŪSŲ vaikui priklauso TIK nuo jūsų, TĖVELIŲ, pastangų. Beje, dėl tos pačios priežasties neseniai patvirtintas ir privalomasis dantukų patikrinimas kasmet prieš ruošiantis mokyklai ir tikrinant bendrąją vaiko sveikatą.
2) Trijų žingsnių burnos priežiūros programa labai rekomenduojama taikyti jau nuolatinius dantis auginantiems mažyliams nuo 5,5 metų iki garbaus senyvo amželio. Vienok, mažyliams, ką tik išdaiginusiems pirmąjį ar sekančius kitus pieninius dantukus TĖVELIAI privalo kruoščiai išvalyti dantų šepetėliu, naudojant vaikišką dantų pastą (pastos tiek, kokio dydžio yra mažylio mažojo rankos pirščiuko nagelis). Dantų skalavimo skystį rekomenduojama pradėti naudoti tada kai vaikutis išmosta burnoje esantį skystį išspjauti (kaip indikatorių pradžioje naudojame vandenuką, vėliau vandenį keičiame VAIKIŠKU burnos skalikliu, kurio sudėtyje visada būna fluoro ir nėra alkoholio, esančio suaugusiems skirtuose skalavimo skysčiuose). Dantų siūlas pradedamas naudoti tada, kai vaiko dantukai glaudžiai liečiasi tarpusavyje, o ši savybė pas visus vaikučius individuali, priklauso nuo dantukų, žandikauliukų dydžio, dantų dygimo laikotarpio. Jeigu tarpai tarp dantukų gana platūs siūlas tiesiog neturės jokios kitos naudos apart įgudžio formavimą.
3) Nesiūlau priimti šio tyrimo kaip labai rimto informacijos šaltinio. Pirmiausia dėl to, kad tai buvo atlikta konkrečiu produktu prekiaujančios įmonės. Antra, tyrimas atliktas internetu, kai tėvai ne visada rašo teisybę apie savo vaikų dantų priežiūrą, o vadovaujasi gairėmis, kuriomis jų vaikai turėtų vadovautis prižiūrint burnytę, bet jų pareigingai visgi neatlieka, o trečia, 300 gyventojų apklausa tikrai nėra pakankama statistikai sudaryti (tai mažiau žmonių nei kad rastumėme standartinėje miesto gimnazijoje) bei ketvirta, įdomi pasirodė ta statistika, kurios procentus sudėjus gaunasi.. 148,7 % ( kaip pavyzdį naudojau duomenis iš trečios nuo galo pastraipos)
4) Mielos mamytės, netingėkime pačios, prisiverskime valyti savo brangiausiųjų mažylių dantukus, suteikime jiems tinkamus įgūdžius, tada nereikės jadintis dėl gendančių, skaudančių dantukų, nereikės ieškoti kaltų, o vaikučiams nebereikės bijoti dantukų gydytojų. Linkiu Jums didelės stiprybės šiame "mažame" pasiryžime ir spindinčios, baltos šypsenos Jūsų mažiesiems!! 😀🌷