Ką žaisti su 1 – 2 metukų vaikučiais?

20. Oct 2009, 00:00

 

Mamos, sėdinčios namuose su vaikais, dažnai skundžiasi, kad nespėja nudirbti visų suplanuotų darbelių, nes mažylis kaip varnalėša kabinasi už mamos sijono ir nė už ką nenori paleisti. Tai normalu, nes vaikutis, įžengęs į antrus gyvenimo metus, dar nemoka pats sau žaisti.

 

Žaidimams – namų apyvokos daiktai

 

Anot specialistų, savarankiškai vienerių metukų mažylis gali žaisti tik keletą minučių, o artėjant prie dvejų metukų amžiaus – daugiausia 15-20 minučių. Kadangi pirkti žaislai greitai nusibosta, o mažylį domina tik mamos draugija, leiskime mašinėlėms, dėlionėms ir knygelėms truputį pailsėti.

 

Tad kaip suspėti su namų ruoša ir dar tuo pat metu pažaisti su kūdikiu? Tam, anot vaiko vystymosi specialistės Dianos Zandi, teks pasitelkti daiktus, esančius kiekvienuose namuose.

 

Mat antraisiais gyvenimo metais vaikams norisi žaisti, pavyzdžiui, ne su savo žaisliniu mobiliuoju telefonu, bet su tikru – tėčio. Ne su žaisliniu lėkščių rinkiniu, o su tikromis lėkštėmis virtuvėje. Tai logiška ir natūralu – vaikas turi įsisavinti visą supančią aplinką. Tai yra ne tik lentynėlė su žaislais, bet ir namų apyvokos daiktai.

 

Galite panaudokite bet kokį buities daiktą, nekeliantį grėsmės vaiko saugumui – tokiu būdų praplėsite jo akiratį, padėsite jam veikti, pažinti pasaulį, daiktų tvarką ir padėsite jam augti.

 

Virtuvė – vieta naudingiems žaidimams

 

Dalį dienos mama praleidžia virtuvėje, gamina valgį, plauna indus, o mažylį virtuvėje traukia daugybė buities daiktų. Todėl virtuvė yra viena geriausių vietų, kur mažylį galima užimti naudinga veikla.

 

„Mažylis gali padaryti siaubingą betvarkę aplink save, tačiau po to jį galima bus sudominti tokiu užsiėmimu kaip tvarkymas. Mažyliai labai mėgsta žaisti su vandeniu ir labai gerai – tegu padeda plauti vaisius, tuo pat metu aiškinkite, ką jis daro ir įvardinkite daiktus“, – pasakojo specialistė Diana Zaide.

 

Pavyzdžiui, sakykite: „Viską čia sudedame; mesk čia obuolius; nuplausime obuolius, kad jie būtų švarūs; broliukas mums irgi padės ir pan).

 

Nors iš pradžių gali pasirodyti, kad vanduo ne tiek plauna obuolius, o labiau bėga ant grindų ir vaiko drabužėlių, visgi tėvai turėtų įvertinti vaiko elgesį pagyrimu ir geru žodžiu. Tai pažadins mažylyje teigiamą savęs įvertinimą ir bus puikiausias stimulas padėti mamai.

 

Prisiminkite savo vaikystę, kai tėvų pagyrimas skatindavo stengtis, daryti žygdarbius ir suaugusiųjų poelgius. Girkite savo vaikus, nes pagyrimas net ik vysto teigiamą savęs vertinimą, bet ir skatina aktyviau ir drąsiau veikti, iniciatyvą.

 

Užsiiminėkite su mažyliu kokia nors buities veikla ir kiekvieną kartą, kai jam kas nors pavyksta, visada pasakykite: „Na matai, tau pavyko. Aš tavimi didžiuojuosi, koks tu šaunuolis“.

 

Pirštukų masažas padeda vystyti kalbą

 

Kai vaisiai nuplauti ir nušluostyti, juos reikia į kažką sudėti. Sudedant ar išimant skirtingus daiktus vystosi vaikučio rankų koordinacija, mankštinami pirštukai. Tai padeda ir kalbos vystymuisi. Nors vaikas dar per mažas mokytis skaičiuoti, mama gali skaičiuoti pati, nes vėlesniame amžiuje tai padės vaikui greičiau įsisavinti skaičius ir skaičiavimo įgūdžius.

 

Vandenį galima panaudoti ir lengvam masažui, kad srovė masažuotų delną ir pirštukus. Ypatingai tam tinka dušas. Bet koks pirštukų masažas padeda vystyti kalbą. Galima padaryti iš pirštukų žiedelį, kad vandens srovelė tekėtų per vidurį.

 

Suaugusiajam tai labai paprasta, bet mažyliui tai gali pasirodyti labai sudėtinga. Šis pratimas ir obuolių dėjimas į indelį treniruoja koordinaciją.

 

Tam, kad kūdikis sėkmingiau įsisavintų išorinį pasaulį, jam reikia vystyti koordinaciją, t.y. gebėjimą valdyti savo kūną, pradedant tokiais judesiais kaip kamuolio spardymas, laipiojimas laiptais, kūliavirsčiai, baigiant tiksliais judesiais, kai mažais pirštukais lipdomas plastilinas, perrinkinėjamos pupos ar makaronai.

 

Pirštai ne tik vysto vaikui koordinaciją, bet pirštų ir delnų treniruotė padeda kalbos vystymuisi. Tai labai svarbu net iki mokyklinio amžiaus.

 

Žaidimai su indais

 

Reikia leisti vaikams žaisti su indais. Svarbu, kad jie būtų nedūžtantys ir mažylis negalėtų susižeisti. Galima pilti į indus vandenį, po to išpilti arba perpilti iš vieno indo į kitą. Nors suaugusiam tai gali pasirodyt beprasmiška, iš tikrųjų taip treniruojasi mažylio koordinacija erdvėje ir samprata „pilnas – tuščias“.

 

Linksmą žaidimą ir „audrą stiklinėje“ galima padaryti su šiaudeliais. Vaikas ir tėvelis/mama gali pūsti per šiaudelį į veidą ar į plaukus (imituoti vėją), taip vystosi vaiko fantazija. O į bet kokį pripildytą vandens indą galima pūsti burbulus. Įvairūs pūtimo pratimai labai gerai vysto vaiko kvėpavimą ir kalbą, padeda taisyklingai tarti raides. Kuo daugiau mažylis pūs per šiaudelį, tuo lengviau jam bus ištarti Z, C, S.

 

Aš pats“

 

Tėvams labai norėtųsi patarti, kaip teisingai žaisti, tvarkyti namus ar šluostyti obuolius, bet leiskime kūdikiui pačiam nuspręsti, ką daryti, leiskime pačiam klysti, ieškoti naujų kelių. Taip lavinamas jo kūrybiškumas, taip jis mokosi pasikliauti savimi ir priimti sprendimus.

 

Po tokių užsiėmimų virtuvėje gali įvykti potvynis, bet ir čia galima pasikviesti mažylį pagalbon. Svarbu neversti vaiko daryti vieno darbo, o žiūrėti, ką patinka dirbti vaikui: laistyti gėles ar padėti iškrauti indus iš indaplovės. Tiesa, tokį užsiėmimą turėtų lydėti kalbos apie spalvą ir formą, prieš ir po skalbimo rūšiuojant skalbinius pagal spalvas.

 

Vaikas mielai padės mamai iššluoti grindis, jei tik ji neišsigąs, nes po tokios mažojo pagalbininko betvarkės padidės. Čia svarbu suprasti, kad vaikams labiau rūpi pats veiksmas, o suaugusiems svarbu rezultatas.

 

Antraisiais gyvenimo metais vaikas mokosi valgyti savarankiškai. Tėvai turi būti kantrūs ne tik todėl, kad dalis maisto prapuola, bet ir dėl to, kad mažyliui tai iš pradžių pavyksta labai lėtai, ypač, jei jis nori valgyti kaip suaugęs – šakute. Tačiau suvokimas, kad jis tai gali padaryti, pats išugdo teigiamą savęs įvertinimą.

 

1-1,5 m. vaikas dar pats nemoka apsirengti, bet rengdama vaiką mama gali su juo kalbėtis trumpomis, jam suprantamomis frazėmis, taip vystant bendravimo įgūdžius. Be to, kalba su vaiku išvysto emocinę ir socialinę patirtį. Po kažkurio laiko mažylis pats stengsis apsirengti.

 

Mamyčių klubas

 

Daugiau apie mažylių vystymąsi bei tėvelių pagalbą šiame procese galite sužinoti DVD filmukuose, kuriuos gausite nemokamai. Kaip ir kur, skaitykite čia:

 

http://www.mamyciuklubas.lt/huggies-dvd%20/su-huggies-nemokamas-dvd

 

 

{pic:dvd}

 

Štai ištrauka iš DVD filmuko apie hendlingą („Maminu klubs“ ir kompanija „Huggies“)

 

 

 

 

28. Jun 2011, 16:47

labai geri patarimai siame straipsnyje, kai kuriuos jau esam isbande, o kai kuriuos turesim progu pabandyt. Musu mazyliui ko gero idomiausia vieta -virtuve. Tai jam pasluoti reikia, tai indus padelioti, tai su skalbimo masina pasisneka. Taip taip- snekasi 😀 ir kaip juokingai 😀 viena diena jam labai norejosi, kad zaisciau su juo, o as virtuveje kaip tik buvau, ruosiausi plauti indus. Na dvieju darbu vienu metu neatliksi, tai pasiemiau savo zyzliuka i indu plovima. Pasistaciau kede priesais kriaukle, atraitem rankogalius ir kibom abu i indu plovima. O kiek smagumu ir juoko buvo!!! vandenukas tik taskosi, indai tik tarska. Bet vaikui buvo sis tas naujo 😀 tad dabar kai jam savi zaisliukai pabosta, mes einam kartu pasidarbuot, ir grindis sluojam, ir indus paplaunam, ir tesla pamaisom.

18. Sep 2010, 21:30

musu maziukei jau 2m2men, ji labai guvi ir protinda mergaite, labai gerai jau ir kalba, tik vis sunkiau ja kuo nors uzimti. Pati zaisti nenori, jai tik televizoriu ziureti ar kompiutery vaizdelius ir daineles. Karta i diena leidziu, bet kuo toliau tuo blogiau. Kartais net nezinu ka reiks ziema daryt.Juk negaliu visalaik su ja ir piesti ir kaladelemis zaisti. Kuo sudominti tokio amziaus vaika? jau ir suskaiciuoti ji moka. Bet demesi sunku ilgai sutelkit, greit aji viskas nusibosta.

17. Jan 2010, 14:55

Labai teisingas straipsnis, tegu vaikas susipazysta su daiktais, mes jau virtuveje esanciais daiktais susipazinom, dabar pereinam i batu deze 😀

24. Nov 2009, 13:41

As jieskojau ,,ka zaist?,, turejau omeny kompiuterinius zaidimus o radau ........ 😃

26. Oct 2009, 13:55

Nors pipiras dar gana mažas, bet jei noriu, kad nezirstų - ištisai turiu prigalvoti kokios veiklos, kažkuo sudominti, ir nauja veikla dėmesį patraukia tik trumpam. tai visa diena bėgte viskas, o kai paaugs, matyt dar labiau norės užimtumo... Geri patarimai.

21. Oct 2009, 16:21

Na įdomu pasiskaityti, kai mažutėlis paaugs panaudosim žinias😀

20. Oct 2009, 22:23

Labai geri patarimai😀

20. Oct 2009, 22:03

Maniskis tai paskatina susitvarkyti😃 mat jei daiktas ne vietoj tai butinai pas sunu atsiduria😃

20. Oct 2009, 18:50

o taip tik ileisk i virtuve, ir jau ziurek, kad baisu aplinkui................. :-)

20. Oct 2009, 18:50

oi veiklos yra dag su tokio amžiaus vaikučiais

20. Oct 2009, 17:36

na maniske dar mazyte, dar tik pradejo sedeti, tai dar niekur nesiknisa😉 na bet kiek pastebejau kitus vaikus, tai pritariu, jog virtuvej jie visi turi ka veikt😀

20. Oct 2009, 16:31

oj maniskis kai isisuka i virtuve tai jau buna baisu bulves tarp puodu ( kaip ir priklauso 😃) bliudai ir saukstai jau pabodo. O jei su vandienu pagauna puoduka tai buna pripilstita visur mat jis gurksni i burna ir i kita puodeli isspjauna 😀 Megstam grindis abu plauti siurbtis, bet labiausiai tia apkniausti namus nei juos sutvarkyti

20. Oct 2009, 16:18

Na kap suprantu ,zaislai kaip ir nereikalingi 😀 😀

20. Oct 2009, 14:09

nu va puikiu uzsiemimu isvardino kartu su vaikuciu virtuveje 👍 ti kmano truputi kai kam per maza 😀

20. Oct 2009, 13:48

mano maziau,ir idomiause virtuvej😀puodai saukstai,nereik nei zaislu.dar padeda is skalbykles man rubus isimt.

20. Oct 2009, 12:46

manoji tvarkdare viska tvarko,nuo virtuves stalciu ,savo zaislu iki drabuziu nudziaustymo 😀

20. Oct 2009, 10:52

mano maziukui virtuveje is tikruju yra ka veikti, ypac jei pats atsidaro stalcius ar spinteles😀 labai patinka atsukti vandeni ir padeti plauti indus, taip pat megsta kartu tvarkyti namus, jis man stumdo dulkiu siurbli😀

20. Oct 2009, 10:30

tokio amziaus vaikms reik duok kuo daugiau ivairiu daiktu paciupinet aisku ne peili ar sakute ,galima duot kuistis . o dar geriau duot tam skirtus vaikam zaidimus 😀