Kada jau galima skiepyti vaikus nuo erkinio encefalito?

Kada jau galima skiepyti vaikus nuo erkinio encefalito?

08. Apr 2015, 12:00 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

Šilta žiema turi ne tik privalumų, bet ir minusų. Vienas didžiausias - tai šiemet per žiemą neįšalusių ir naujų aukų tykančių erkių bei uodų skaičiaus padidėjimas. 

Niežėjimas praeis, bet jeigu erkė yra ligų nešiotoja - erkinis encefalitas ar laimo liga gali užklupti net ir mažiausią šeimos narį.

Erkė įsisiurbė žmogui net žiemą

Kaip Mamyčių klubui teigė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Biruta Zdanevičienė, erkės prabunda ir gali užkrėsti žmogų jau ankstyvą pavasarį – tik nutirpus sniegui ir iki 5-7 laipsnių sušilus dirvožemiui.

Deja, užfiksuota keletas atvejų, kai erkė įsisiurbė žmogui net žiemą.

Kovas-spalis – tai erkių sezoninis aktyvumas. Paros metu – aktyvumo pikas ryte ir vakare, minimumas apie vidurdienį. Erkės gyvena vidutiniškai 2-4 metus, pereidamos vystymosi stadijas: kiaušinėlis-lerva - nimfa - suaugusi erkė.

Ar įmanoma erkės nepastebėti net ir atidžiai apžiūrėjus kūną?

Kaip teigė specialistė, atidžiai apžiūrint – lengvai aptiksime erkę. Seksualiai subrendusios patelės yra ovalios formos ir neturi šarvo, todėl jos įprastinis dydis yra nuo 2,4 iki 4,8 mm, pasimaitinusi krauju, gali padidėti iki 12-30 mm.

Erkė yra ne vabzdys, o nariuotakojis, priklausantis tai pačiai šeimai kaip voragyviai, mažosios erkutės, skorpionai. Pasaulyje yra apie 850 erkių rūšių, o 8 rūšys yra įvairių ligų sukėlėjų pernešėjai.

Kuo skiriasi Laimo liga nuo erkinio encefalito? 

Baltijos šalių regionas paskelbtas didelio LL ir EE endemiškumo vietove – visoje Lietuvoje galima užsikrėsti ir Laimo liga, ir erkiniu encefalitu.

ERKINIS ENCEFALITAS

Erkinis encefalitas (EE) – tai ūminė klasikinė gamtinė židininė liga. Ja susergama infekuotai erkinio encefalito virusais (EEV) erkei įsisiurbimo metu įnešus sukėlėją.

Inkubacija: 2-28 dienos, vidutiniškai 7-14.

Pirmoji ligos fazė tęsiasi 1-8 dienas. Nespecifiniai požymiai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai, pykinimas. Po pirmosios fazės seka tariamo pasveikimo periodas.

Antroji ligos fazė (1/3 užkrėstųjų ) – nervų sistemos pažeidimas. Atsiranda galvos smegenų dangalų uždegimui (meningitui) būdingas karščiavimas, galvos, nugaros ir galūnių raumenų skausmas, pasikartojantis vėmimas, sprando raumenų įtempimas. 

Nuo 1991 m. Lietuvoje padaugėjo žmonių, sergančių erkiniu encefalitu. Tai rodo, kad užsikrėtusių erkių kasmet daugėja.

Visiškai nuo erkinio encefalito pasveiksta 54 proc. susirgusiųjų, kitiems lieka lengvi (16 proc.), vidutinio sunkumo (22 proc.) arba sunkūs (8,5 proc.) liekamieji reiškiniai. Mirštamumas siekia 0,5-1 proc. 

Sunkieji liekamieji reiškiniai:

  • psichikos sutrikimai, paralyžiai ir kt.
  • prasta atmintis, dirglumas, dėmesio bei miego koncentracijos sutrikimai, stiprūs galvos skausmai, emociniu labilumas. Tai blogina gyvenimo kokybę, žmogus jaučiasi nevisavertis. Šie ligoniai tampa visiškai nedarbingi. 

LAIMO LIGA

Laimo liga (LL) – sisteminė liga, pažeidžianti odą, nervų sistemą, judėjimo ir atramos aparatą, širdį. 

Skiriamos 3 ligos stadijos. 50-80 proc. visų ligonių Pirmiausia atsiranda didesnė nei 6-8 cm apvalios ar ovalios formos paraudimas apie erkės įkandimo vietą. Jo centrinė dalis šviesesnė, o kraštai tamsesni, plečiasi. Gleivinės nepažeidžiamos. Ligonis gali jausti bendrą silpnumą, nuovargį, karščiuoja, kartais gali krėsti šaltis, skaudėti galvą, sąnarius ir raumenis.

Vakcinos nuo LL nėra, gydoma tik antibiotikais.

Tai labiausiai paplitusi erkių pernešama liga Europoje. 

Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito 

*Rekomenduojama skiepytis miškininkams, sodininkams bei visiems, kurie mėgsta laisvalaikį praleisti miške, parke, kur gali įkąsti erkė ir sušvirkšti erkinį encefalitą sukeliantį virusą,

*Saugotis erkių įkandimų, 

*Vartoti virintą pieną, termiškai apdorotus pieno produktus. 

Koks efektyvumas pasiskiepijus nuo erkinio encefalito?

Efektyvumas 95-99 procentų.

Kokio amžiaus vaikus galima skiepyti? 

Dažniausiai skiepijami nuo metų, bet esant reikalui (dažnai būnant sodybose, gamtoje) - ir nuo pusės metų amžiaus.

Ką daryti, įkandus erkei?

*Svarbiausia – nepanikuoti. Įsisiurbusią erkę pirmiausia ištraukite.

*Netepkite, nedezinfekuokite, o suėmę gyvį kuo arčiau odos ištraukite. Nesvarbu – prieš ar pagal laikrodžio rodyklę.

*Būna, traukiant lieka erkės dalelė. Nepanikuokite, svetimkūnis pats iškris, o tada įkastą vietą dezinfekuokite spiritiniu tirpalu.

*Įkandus erkei, deja, jokių priemonių nei prieš Laimo ligą, nei prieš erkinį encefalitą nėra. Lieka laukti ir stebėti. Jeigu vaikas nebuvo skiepytas, atminkite, kad slaptasis erkinio encefalito periodas trumpas, dažniausiai 5–7 dienos.

AR JŪS SKIEPIJATĖS IR SKIEPIJATE ŠEIMOS NARIUS?

lina_baj lina_baj 08. Apr 2015, 18:12 Vinga

Aš nuo erkinio skiepijau ir vaiką ir save bei vyrą. Jokios reakcijos į skiepus nei vaikui, nei mums nebuvo. O inicijavom šiuos skiepus po to, kai vyras pasigavo Laimo ligą, tai greit visi trys ir nulėkėm pasiskiepyti. Manau, kai tik bus galima ir mažąją skiepysiu, nes daug būnam lauke, gamtoj, rizika tikrai yra.

08. Apr 2015, 14:59

Ir norėčiau paskiepyti ir bijau.. Dabar tiek daug visokios neigiamos informacijos apie skiepus. Privalomais skiepiju visais, bet va tie visi papildomi.. Antra vertus erkių sukeliamos ligos taip pat labai baisios... ☹