Kaip galime paskatinti vaikučio vystymąsi

Kaip galime paskatinti vaikučio vystymąsi

16. Mar 2010, 08:00

 

Sveikam vaikui, kad galėtų pagal amžių ropoti, sėdėti ir stovėti, kaip tikina gydytojai, tereikia pakankamai judėjimo laisvės ir saugiai, jaukiai įrengto kambario. Pasirodo, tam nereikia jokių „šokliukų“, vaikštynės ar kitų papildomų daiktų.

 

Pasak pediatrės Romos Valantiejūtės, tam, kad sustiprintumėme kūdikio kaklo, nugaros raumenis, svarbu nuo gimimo jį dažnai guldyti ant pilvo, net jei kūdikis nelabai tai mėgsta.

 

Sukurkite jaukią ir saugią aplinką

 

Gydytoja pataria sukurti mažyliui saugią aplinką ir leisti jam pabūti ant grindų.

 

Kai kūdikis mokosi sėdėti – padėkite šalia kūdikio pagalvėlių, sulankstytų antklodžių. Pridėliokite viliojančių daiktų priekyje ir šonuose, kad vaikas sukiotųsi ir treniruotųsi, ridenkite kamuoliuką į priekį ir atgal. Siūbuokite, linguokite vaiką įvairiomis kryptimis, šokdinkite pasisodinę ant kelių.

 

Dažniausiai vaikai ypač greitai išmoksta sėdėti tada, kai dažnai turi galimybę sėdėti tėvams ant kelių. „Jojant“ ugdomos pusiausvyros reakcijos.

 

7 – 10 mėnesių kūdikiui padėkite žaisliukus toliau, nei jis pasiekia – tai skatina ropojimą, šliaužimą. Tokio amžiaus kūdikiui parodykite, kaip vienu metu judinti rankas ir kojas. Leiskite ropoti įvairiais paviršiais, žolėje, galima sudaryti nedidelę įkalnę.

 

8 mėnesių kūdikiai mokosi prisitraukti ir atsistoti laikydamiesi už baldų, tėvų kojų. Galima parodyti tokiam vaikui, kaip grįžti į pradinę padėtį – parodykite kaip sulenkti kojas.

 

8 – 9 mėnesių vaikas vaikšto įsikibęs į baldus. Įsitikinkite, kad vaikas turi už ko nusitverti. Statykite prie žemų baldų. Prilaikant už pažastų, rankų leiskite vaikui žengti keletą žingsnių. Kuo dažniau tą darysime, tuo greičiau vaikas įsidrąsins žengti savarankiškai.

 

Su 9 – 12 mėnesių mažyliu sėdėkite kartu ant žemės, padėkite kūdikiui atsistoti, skaičiuokite, kiek gali išstovėti, pagirkite už kiekvieną bandymą. Mokykitės vaikščioti namie be batukų, o lauke – su batukais plonu lanksčiu padu. Išbandykite įvairiais paviršius, vaikščiokite per žolę.

 

12 – 15 mėnesių vaikučiui sudarykite „kliūčių ruožą“ iš pagalvių, dėžučių ir kita, duokite žaislų su ratukais.

 

Kaip atskirti, kada yra tikras vystymosi sulėtėjimas?

 

Yra tam tikros ribos. Kaip teigė vaikų gydytoja R. Valantiejūtė, vaiko raida lyginama su nustatytais to paties amžiaus vaikų raidos parametrų vidurkiais. Raida tiriama naudojant įvairius standartizuotus testus, daugelis jų tiria ne tik motorinę, bet ir kitas sritis.

 

Dažniausiai naudojamos DISC, Bayley, Alberta raidos skalės. Kūdikis tyrimo metu turi būti budrus, geriausia tirti praėjus 1 – 2 valandom po maitinimo.

 

Motorinės raidos sutrikimas gali pasireikšti neįprasta įgūdžių įgijimo seka, motorinių įgūdžių praleidimu ar jų netekimu, nevalingais judesiais ir kt. Jei kuris vaiko įgūdis atsilieka nuo vidurkio apie du mėnesius – tai gali reikšti nežymius judesio ar koordinacijos sutrikimus.

 

Jei vėluoja labiau – reikėtų atlikti kompleksinį raidos tyrimą, ištirti, ar vaikas neturi neurologinių sutrikimų, sąnarių patologijos. Svarbu sekti, ar vaikas daro pažangą kitose srityse.

 

Nustačius raidos sutrikimus, vaikai siunčiami į ankstyvosios reabilitacijos centrus, jiems taikoma kineziterapija, masažai, darbo terapija ir kita.

 

Net jei vaikas nepatenka į normos ribas, tai ne visada reiškia ligą. Kartais kūdikiui tiesiog trūksta galimybių mokytis. Pavyzdžiui, kūdikis nesėdi, nes yra nuolat prilaikomas.

 

Dažna ropojimo amžiaus atsilikimo priežastis – nepakankama motorinė stimuliacija, mėnesius trukęs gulėjimas vežimėlyje, vienoda padėtis, vizualinių dirgiklių trūkumas.

 

Mamyčių klubas

 

Huggies® Little Walkers® – tai ypatingos sauskelnės. Šios kelnytės sukurtos mažyliams, kurie jau žengia pirmuosius žingsnelius!

{pic:walkers}

 

* Jų juosmuo itin elastingas – kad nevaržytų vaiko judesių!

* Šios kelnytės yra plonesnės ir siauresnės – kad su jomis kūdikiui būtų kuo lengviau judėti!

* Minkštuose šonuose yra daug kartų užsegami lipdukai – kad pakeisti sauskelnes būtų lengva!

* Sauskelnės puikiai sugeria skystį – kad kūdikis galėtų ilgai vaikštinėti ir saldžiai miegoti!

* Sauskelnės papuoštos mielais Mikės Pūkuotuko ir jo draugų piešinėliais – kad kiekviena diena būtų smagesnė!

 

Huggies® Little Walkers® – idealios sauskelnės ilgiems pasivaikščiojimams ir nakties miegui. Jos puikiai sugeria skystį ir nevaržo kūdikio judesių. O kad judriam mažyliui jas labai lengva pakeisti, tuo įsitikinti galite patys!

22. Aug 2010, 20:49

😃

19. Aug 2010, 09:47

😃

16. Mar 2010, 12:02

dekui uz patarimus, reikes butinai isbandyti.

16. Mar 2010, 11:50

maniskis 5 men budamas pats atsistojo lovyteje, o dabar beveik 7 men, tai pats laisvai atsiseda, labai sauniai ropoja (nors mano mama sake, kad as neropojau), taip pat pats atsistoja prie baldu ir pasilaikydamas pavaiksto

16. Mar 2010, 11:42

labai geri patarimas.Kajus sėdi jau pats,bet dar neropoja jam labiau stovėti patinka

16. Mar 2010, 10:17

taciau maniskis daugiau megsta savaranliskuma mano pagalba ji tiesiog nervuoja tai leidziu paciam o siaip tai mes daug zaidziam 😀

16. Mar 2010, 10:15

naudingi patarimai 😉

blogietee blogietee 16. Mar 2010, 09:58

labai naudingi patarimai, labai ačiū 😀

16. Mar 2010, 09:54

ačiū už naudingą informaciją 😉

16. Mar 2010, 09:13

robke žinok, aš irgi girdėjau, kad pati neropojau, o iškart vos nešokinėt pradėjau, o tada ir vaikščiot😀 na, žiūrėsim kaip bus su mano angeliuku, jinai kol kas dar tik bando sėstis, ne už kalnų 6mėn😀

16. Mar 2010, 08:13

Na mūsiškis visur laiku spėjo, bet kilo įtarimas gal neropojo būyent dėl to, kad supančiotas buvo, o paleistam nebebuvo kada ropot, stovėt mokėjo tai ir vaikščioti pradėjo 😀 O gal genai, nes nei aš nei vyras neropojom(pasak mamų) maži būdami 😀
BEJE GRAŽI MAŽOSIOS ULOS(O GAL ŪLOS jei netiksliai) nuotraukytė pamenu iš konkurso rudenėlio 😉 😀 🌷