Kaip tinkamai kūdikiui paduoti krūtį? II dalis

Kaip tinkamai kūdikiui paduoti krūtį? II dalis

13. Jan 2011, 08:30

Kūdikius krūtimi maitinančios mamos, jei turite klausimų žindymo tema - rašykite redakcijos e-paštu: redakcija@mamyciuklubas.lt ir žindymo specialistai būtinai atsakys. Pasidalinkite ir savo patirtimi.

 

Mamyčių klubą konsultuoja Všį „Pradžių pradžia“ žindymo konsultantės - mamos Aistė, Rasa ir Jolanta:

 

Kaip tinkamai kūdikiui paduoti krūtį? I dalis

 

Krūtų skausmas gali kilti dėl siaurų pieno latakų, kurie žindymo eigoje palaipsniui praplatėja ir po kiek laiko skausmas praeina savaime. Vienoms mamoms krūtis skauda apie pusantro mėnesio, kai kam būna ir iki trijų mėnesių.

 

Tokiu atveju labai padeda šiluma. Švelnus šiltas kompresas prieš žindymą - lygintuvu pašildytas audinys, ar vyšnių kauliukų, rapsų sėklų ar kt. pagalvėlė.

 

Ypač pirmą savaitę po gimdymo, esant komplikuotoms krūtų būklėms rekomenduojama laikytis taktikos "Šiltas - prieš maitinimą, šaltas - po maitinimo". Įšildykite krūtį prieš maitinimą - šiltas dušas, pakišti krūtį po šilta vandens srove, šilto vandens puslė, ligoninėje trūkstant tinkamų sąlygų - galima sudrėkinti rankšluosčius po karštu vandeniu ir užkloti krūtis.

 

Būtina šildytis ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus - atsigerkite ko nos šilto (vanduo, arbata) arba suvalgykite šiltos sriubos. Įšildymo prieš maitinimą prasmė - tai atpalaiduoja mamą, lengviau išsiskiria oksitocinas, atpalaiduoja, praplečia krūties latakus ir prilaikančius audinius.

 

"Šaltas po maitinimo" - tai trumpas krūties atvėsinimas, nesvarbu ar tai bus vėsiu vandeniu sudrėkintas rankšluostis, ledo kūbeliai ar šaldytos daržovės susuktos į rankšluostį, ar kopūsto lapas - visa tai traukia karštį, mažina tinimą, slopina skausmą.

 

Pagrindinė taisyklė, kad šaltas kompresas negali trukti ilgiau nei 15-20 min, nes šaltis slopina pieno gamybą.

 

Spenelių skausmas taip pat gali būti ir pienligės požymis. Tai ypač dažna situacija po medikamntinio gimdymo ir antibiotikų vartojimo. Kadangi Candida grybelis išplinta toliau ir per vaiko virškinamąjį traktą, gydytojui paskyrus priešgrybelinius vaistus, atminkite, jog juos naudoti reikia ne tik tepant spenelius, bet taip pat tepti ir vaiko burnytę bei užpakaliuką. 

 

Rekomenduojame palankyti žindymo kursus. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje juos organizuoja VšĮ "Pradžių-pradžia". Ten gausite daugiau profesionalios informacijos ir tikrai įgysite daugiau motyvacijos ir pasitikėjimo savimi. Jums labai svarbu suprasti, kas lėmė tokias krūtų būkles, atsakyti sau į klausimus - jausitės tvirčiau žindydama antrą vaiką.

 

Vienintelis dalykas, kas tikrai psichologine prasme veikia skausmingai žindymą, yra neigiamas išankstinis nusistatymas dėl nesėkmingos patirties ir baimė. Kitaip sakant - neigiama patirtis lemia, jog mamos save jau iš anksto "užprogramuoja" nesekmei (ko lauksi, tas ir nutiks...).

 

Norint įveikti išankstines nuostatas gali prireikti ne vieną kartą konsultuotis, ieskoti palaikymo, o žindymo kursai tam būtų didelis privalumas.

 

Atkreipkite dėmesį, kad gimdymo būdas neatsiejamas nuo žindymo pradžios. Pieno gamyba - hormonų santykio rezultatas. Nenatūralus gimdymas ir jo metu naudoti medikamentai įtakoja hormonų santykį, todėl įvykus medikamentiniam gimdymui (Cezarrio pjūvis, nuskausminamieji, skatinamieji) mamai būtina mokėti susitvarkyti su krūtų būklėmis. Daugiau apie tai galite pasiskaityti www.pradzia.org

 

Taip pat iš anksto pasiruoškite žindymo konsultantės/čių jūsų mieste tel. numerius, kad žinotumėte kur kreiptis pagalbos ir palaikymo, kad ir pačią pirmą dieną gimus vaikeliui.

 

Ir pasiryžkite neleisti naujagimiui graužti spenelių ir sau kentėti spenelių skausmo. Nuo pat pirmo krūties paėmimo, jei jis gavosi neteisingas - turi būti švelniai pataisomas, t.y. mažuoju piršteliu švelniai pro lūpų kamputį vaikelis pražiodomas ir krūtis jam vėl paduodama teisingai - sudarius jam visas sąlygas kuo plačiau išsižioti ir kuo plačiau apimti krūtį, o spenelį įkišti giliai į burnytę.

 

Ramaus laukimo, gražaus gimimo ir sklandaus žindymo :)

 

  www.pradzia.org

13. Jan 2011, 15:27

labai naudinga informacija😉 dar siūlai perskaityti knygą Kazimiero Vitkausko "Nepakeičiamas kaip motinos meilė" 😀