Kiek baugi rotavirusinė infekcija žiemą: patarimai kaip išvengti ir gydytis

Kiek baugi rotavirusinė infekcija žiemą: patarimai kaip išvengti ir gydytis

21. Jan 2014, 11:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Šaltuoju metų laiku padaugėja virusinių žarnyno infekcijų. Viena jų - rotavirusas.

Rotavirusas Lietuvoje dar nėra įrašytas į nemokamų skiepų kalendorių, tačiau jis - dažniausias kūdikių ir vaikų žarnyno ligų sukėlėjas, plintantis itin greitai. Apie tai, kokie šios ligos simptomai ir kaip jos išvengti, konsultuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus gydytoja pediatrė Jolanta Dieninienė.

Vaikai pažindami pasaulį apie higieną negalvoja. Jie ir namie, ir lankydami darželius ima žaislus nuo grindų ir deda į burnytę, nukrito obuoliukas ar duonos riekė ant žemės, taip pat juos paima ir deda į burnytę. Deja, aplinkos pažinimas neišvengiamai susijęs su įvairiomis žarnyno infekcijoms ir virusais nuo pat pirmųjų dienų.

Kas yra rotavirusas?

Rotavirusų sukelta infekcija yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių ūminių virusinių žarnyno infekcijų, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, kūno skysčių praradimu (dehidratacija), bendra organizmo intoksikacija.

Vaiko temperatūra neretai gali pakilti iki 39 ar būti mažesnė, tačiau temperatūros gali ir nebūti. Viduriavimas ir vėmimas - tai bene pagrindiniai simptomai sergant rotavirusu. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia kartu. Sirgdami vaikučiai labai greitai netenka daug skysčių.

Jų būklė gali būti labai sunki, todėl būtina lašelinė skysčių infuzija. Rotavirusinė infekcija gali pasikartoti keletą kartų. Sunkiausiai sergama pirmą kartą.

DĖMESIO! Deja, daugelis tėvų nežino - jeigu vaikui pasireiškia dauguma aukščiau išvardintų simptomų ir laiku nesikreipiama į gydytojus, jo sveikatos būklė gali labai pablogėti. Todėl jei vaikui prasidėjo viduriavimas, vėmimas ar skausmas pilve, būtina pirmiausia pasikonsultuoti su gydytoju

Kaip ši liga plinta?

Rotavirusų šaltinis yra sergantis žmogus. Jis su išmatomis rotavirusus išskiria į aplinką. Užsikrečiama per burną. Rotavirusai – pakankamai atsparūs išorinėje aplinkoje. Užtenka labai mažos dozės rotavirusų užsikrėsti, todėl infekcija gali plisti per įvairius sergančiojo aplinkoje esančius daiktus: žaislus, maisto produktus, kitus daiktus, kuriuos vaikai gali įsidėti į burną.

Kiek pavojinga rotaviruso infekcija gali būti kūdikiams?

Rotavirusams imlūs bet kurio amžiaus vaikai (net ir suaugusieji), tačiau naujagimiai ir krūtimi maitinami pirmųjų mėnesių kūdikiai serga rečiau.

Iki šešių mėnesių amžiaus šia infekcija užsikrečia mažai kūdikių, ypač jei jie maitinami mamos pienu. Tačiau nuo pusė metų sumažinamas žindymo intensyvumas, pradedamos lankyti viešos vietos su kūdikiu, tuomet pavojus susirgti rotavirusu padidėja.

Kūdikiams rotaviruso simptomai – vėmimas ir viduriavimas – būna ypač sunkūs, gali tęstis net 7 dienas, tad mažylis greitai netenka labai daug skysčių. Todėl dažniausiai maži vaikai iškart guldomi į ligoninę, kad laiku būtų sustabdyta dehidratacija.

Kaip apsaugoti vaikus nuo šios ligos?

Apsaugoti vaikus labai sunku, nes jų higieniniai įgūdžiai dar nesusiformavę. Juk vaikutis ropoja, vaikšto ir deda viską į burnytę. Tad apsikrėsti sergančiojo aplinkoje jam nėra sunku. Pasistenkite dažniau vaikkams plauti rankas, galite dezinfekuoti žaislus.

Kiek yra efektyvūs skiepai nuo rotaviruso? Kada rekomenduojama mažylį paskiepyti?

Vakcina yra skirta vaikams iki 6 mėnesių. Ji yra geriamoji. Išgėrus vakciną vaiko žarnynas įgauna apsaugą nuo rotavirusų. O jų yra daug tipų. Vakcina apsaugo nuo dažniausiai sutinkamų rotavirusų tipų.

Skiepyti vaikai gali susirgti rotavirusine infekcija, bet liga nebus sunki, nes jų žarnynas jau bus „matęs“ šiuos virusus. Kūdikiai, vyresni nei 6 mėnesiai, nuo rotavirusinės infekcijos nebeskiepijami.

Kokia vakcinos kaina?

Rotavirusines infekcijos skiepai daromi du arba trys (priklausomai, kokio gamintojo vakcina. Yra dviejų gamintoju vakcinos). Vienos dozės kaina mūsų kabinete – 245 litai (reikalingi du skiepai) arba 210 litų (reikalingi trys skiepai).Vakcinos turi šiokius tokius skirtumus, bet abi yra efektyvios ir saugios (tik brangios).

Kiek Lietuvoje ir pasaulyje kasmet užsikrečia ir serga šia liga?

Visame pasaulyje kasmet rotavirusu serga 100 milijonų žmonių. Kiek Lietuvoje? Sunku pasakyti, susirgimai matuojami 100 tūkstančių gyventojų. Tikslių duomenų nėra, nes daugybė tyrimų sergant šia liga nėra atliekami. Be to, ne visada sergančiojo vaiko tyrimai siunčiami į virusologinį centrą, tad ir tikslios statistikos nėra. Tačiau kad ir kokia būtų sunki ligos eiga, nuo rotavirusinės infekcijos Lietuvoje niekas nemiršta.

MITAI APIE ROTAVIRUSĄ:

Vienas iš mitų – tai, kad rotavirusas yra sezoninė liga. Netiesa, nes juo sergama visus metus. Rotavirusas perduodamas oro-lašeliniu būdu. Tad įsivaizduokite, kiek infekcijų viešame transporte, žaidimų aikštelėse, darželiuose ir t.t.

Todėl daugelis tėvų renkasi skiepijimą. Vakcina 90% apsaugo nuo visų žinomų Europoje infekcijos tipų. Skiepijama labai paprastai – du lašiukai į burną ir jokių gąsdinančių adatų.

Vakcina patenka į virškinamąjį žarnyno traktą ir priverčia dirbti imuninę sistemą, gaminant antikūnius. Pakartotinė vakcina būtina tam, kad susidarytų specialus imunitetas – būtent prieš rotavirusą.

Skiepijami mažyliai 2, 4 ir 6 mėnesių. Kodėl? Pasirinktas šis amžius, nes dažniausiai serga vaikai nuo pusės metų. Didelė dalis kūdikių, gaudami motinos pieną, kartu su juo gauna ir specialų baltymą, apsaugantį nuo įvairių susirgimų.

Po šešių mėnesių yra didelė tikimybė, kad vaikas jau persirgo rotavirusu, tad vakcinacija jau neturi reikšmės.

Kad ir kas benutiktų, vaikams reikia duoti gerti daug skysčių ir laikytis griežtos dietos.

Jeigu nusprendėte skiepyti vaiką nuo rotaviruso, atminkite, kad tuo momentu mažylis turi būti visiškai sveikas. Vakcinos negalima duoti iškart po valgio, nes kartu su maistu vaikas gali atpilti ir vakciną

Ekspertai

Jolanta Dieninienė

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja pediatrė
Jolanta Dieninienė in-vecaku-skola