Kodėl ašaroja ir pūliuoja akytės?

Kodėl ašaroja ir pūliuoja akytės?

19. Jul 2012, 08:00

Mamos tai vadina "užsikimšusiu ašarų lataku", medikai - įgimta ašarų kanalo obstrukcija. Kaip padėti mažyliui, kurio akytė nuolat ašaroja, pūliuoja ir traiškanoja?

 

Iš mamos laiško, kurį gavo "Mamyčių klubas":

 

Laba diena,

 

mano beveik šešių mėnesių sūnui pūliuoja viena akytė. Tai tęsiasi nuo gimimo. Iš pradžių pūliavo abi akytės, bet pamažu vieną išgydėm. Lašinom ir "Oculoheel", ir "Tobrex" vaistukus, praplaudavom ramunėlėm ir vandeniu, bet niekas nepadėjo. Tam tikram laikui padėjo antibiotikas "Gentamicinas". Po to kreipėmės į homeopatę, tai su tais vaistais viena akytė praėjo. Kita akytė tai praeina, tai vėl truputį pūliuoja. Joje visą laiką susikaupusi ašarėlė. Vaikas ją patrina...

 

Nežinau, ką daryti. Zonduoti bijau, nes prisiklausiau apie tai negerų dalykų. Kaip žinoti, ar tikrai užsikimšęs latakas, ar ne? O gal gali būti kita priežastis? Gal be zondavimo yra kitų priemonių? Pavyzdžiui, akytės masažas? Kur kreiptis, kad jį teisingai atliktų?

 

Girdėjau, kad zonduoti kartais tenka ir kelis kartus, be to, tai negarantuoja, kad padės. Vaikui ta procedūra yra tikra kankynė. Mano draugei penkių mėnesių kūdikį parnešė su mėlynėm ant kojyčių. Nejaugi nėra kitų būdų, padedančių išvaryti pūlius iš akies? O gal pati akytė savaime po kažkiek laiko pasveiks, gal neverta skubėti zonduoti ir traumuoti vaiko?

 

Ką daryti, patarkit prašau.

 

Konsultuoja „Akių gydytojų praktika“ vaikų akių gydytoja Loreta Šveikauskienė:

 

Kaip atsiranda ašaros?

 

Ašaras gamina ašarų liauka, esanti akiduobės viršuje. Ašaros gaminasi  nuo pat gimimo, tačiau refleksinis ašarojimas, matomas ašarojimas  verkiant arba akis sudirginus, kartais prasideda vėliau - kelių  mėnesių amžiuje. Ašarų liauka auga iki 3-4 metų.

 

Ašaros nuteka upeliu palei apatinį voką  į „ežerą“. Toliau ašarų taškeliais (juos  matome panirusius į ašarų ežerą apatiniame ir viršutiniame voke arčiau nosies) patenka į kanalėlius, ašarų maišelį. Mirksint ašaros įsiurbiamos ir iš ašarų maišelio toliau kauliniu kanalu keliauja į nosies ertmę. Ašarų nutekėjimo sistema jau trečią nėštumo mėnesį pamažu virsta kanalėliu (nosinis ašarų kanalas), kuris atsidaro prieš pat gimimą.

 

Įgimta ašarų kanalo obstrukcija


Įgimta nosinio ašarų kanalo obstrukcija (neatsidarymas) dėl jame  likusios membranos pasitaiko 20% naujagimių. Pirmieji požymiai  atsiranda pirmą mėnesį.

 

Tai ašarojimas, dažniausiai vienos akies. Atsiranda pastovios ar  nepastoviai matomos gleivingos - pūlingos išskyros. Blakstienos aplimpa traiškanomis. Akies obuolys būna be uždegiminių požymių - akis rami.

 

Nudažius ašarą tam tikrais dažais ir apšvietus mėlyna kobalto  šviesa, matomas ašaros nutekėjimas. Kai yra norma, dažo nelieka per  5 minutes.

 

Savaime kanalas atsidaro pirmaisiais gyvenimo mėnesiais:


50 %  - per pirmus 3 mėn.

 

80 % - per pirmus 6 mėn.

 

95% - per pirmuosius metus.

 

Per antrus gyvenimo metus  dar 60-79% vaikų  nuo likusių su uždaru kanalu pasveiksta savaime. Pažymėtina, kad savaime kanalas  gali atsidaryti ir vėliau, bet kuriame amžiuje.

 

Kol akis ašaroja, reikia vykdyti gydytojo nurodymus.


- Svarbu drėgnai valyti vokus ir blakstienas, pašalinti traiškanas .

 

- Švelniais judesiais  atlikti ašarų maišelio masažą pamoko  gydytojas. Masažas ne tik neleis kauptis išskyroms, bet ir padės sutrūkti membranai.

 

- Reiktų sutepti vokų odą riebiu tepalu (vazelino-parafino), ypač šaltuoju metų laiku.

 

- Antibiotikai vietiškai (lašai ar tepalas) naudotini tik gydytojui paskyrus.

 

Apie zondavimą

 

Jei konservatyvus gydymas nepadeda, ašarų takai zonduojami. Zondavimo laikas  labai įvairus, atsižvelgiant į vaiko būklę, tėvų pageidavimus ir  gydytojo kompetenciją.

 

Procedūra atliekama stacionare vietinėje nejautroje, kartais skiriama  raminanti  žvakutė. Po zondavimo reikia lašinti antibiotikų ir  priešuždegiminius lašus.

 

Statistika rodo, kad  50% kūdikių, zonduotų iki 6 mėnesių amžiaus, šios procedūros galėtų visiškai išvengti, t.y. pagytų savaime, be zondavimo.

 

 

1

Ar Jūsų mažylis neturėjo problemų dėl neatsidariusio ašarų kanalo?

 

 

18. Oct 2013, 13:39

sveiki norejau paklausti siandien pastebejau kad mano maziukei asaroja kaire akis,nuo gimimo taip nebuvo,mums 6men ir 6dienos.kas galetu buti?

27. Feb 2013, 17:16

mano dukrai nuo gimimo pulioja akytes, greitai jau 5 men. dataras prirase antibijotiku bet nepadejo, norejo prirasyti kitu bet neleidau it atlikom tyrima. kai atejo atsakymas paaiskejo kad tai bakterija kuria 99% staigiai po gimdymo gavo. ta bakterija randasi butent kai nukerpa virkstele. Tai patariu visoms mamoms pirmiausia isiaiskinti "kaip ir kodel" ir paskui ekspermentuoti su mazytem akytem......

19. Jul 2012, 14:37

P.S. nerimavau dėl procedūros, kai laukiau ateinančios į palatą sesutės. Vis kalbėjau su mažiuku. O pati baisiai norėjau į WC, bet palikt vaikelio nebuvo kam. Pagaliau atėjo sesutė, išsinešė sūnelį (palydėjau iš paskos iki procedūrinio). Ir bėgom grįžau į palatos WC. Tai kad įsivaizduotumėt, kiek užtruko procedūra - pasakysiu, kad aš net savo reikalų nespėjau atlikt! Tik kelnes nusimaut 😃 Girdžiu - jau sesutė grįžo į palatą ir manęs šaukia 😃

19. Jul 2012, 14:33

O mano sūneliui zondavo abi akytes sulaukus vos 1 mėn. Ir aš, tiesa pasakius, iki šiol džiaugiuosi, kad jis buvo dar toks mažiukas ir ne viską suprato. Verkė tik kai suko į antklodę, pati procedūrą užėmė vos minutę - dvi (nes vaikelis nesispardė). Sesutė padavė sūnelį beveik aprimusį, kai tik nuėmė nuo jo tą kaldrą. T.y. pati procedūrą yra visiškai neskausminga.
Beje, problemų su akytėmis nebeturime.

19. Jul 2012, 12:47

mūsų mergytei akytę zondavo kai ji buvo 3mėn. po to viskas buvo gerai :-)

19. Jul 2012, 12:45

mes savo mergytei zondavome 3mėn.po to viskas susitvarkė

19. Jul 2012, 12:02

mano vyresnėlei nuo gimimo buvo užsikimšes ašarų takas, buvo nemažai pulių iš akytės, bet mes ryžomes tai sutvarkyti kai vaikui buvo apie 1,5mėn. Masažas mums nepadėjo, nes reikėjo gan stipriai spaust, o man tai buvo persunku. Labai džiaugiuosi, kad sutvarkėm. Akytė susitvarkė, vaikui neliko traumos, nes buvo labai maža. O įsivaizduokyt, kai me gulėjom tada ligoninėje, buvo atvežta mergaitė 7 metų, ir jai visą gyvenimą akytė puliavo. Man net baisu pagalvot ką tevai apie tai galvojo, kaip su tuo gyveno.... ir galų gale pamėgink tu tokį vaiką išlaikyt, kad atlikt kanalo valymo procedurą. Taigi stiprybės Jums ir greičiau išvaduokyt savo vaikutį iš šios kančios. Beje, tikią procedurą mum atliko 2 kartus.