Kokie maisto produktai gali sukelti alergiją?

Kokie maisto produktai gali sukelti alergiją?

28. Mar 2013, 07:00

Iš mamos Eglės laiško:

 

Laba diena. Norėčiau paklausti - mano 8 mėnesių dukrytei išbėrė visą kūnelį (ant kojų atsirado sausos, šiurkščios dėmelės, rankų linkiuose - raudonos dėmės, o visa nugarytė ir pilvelis išbertas spuogeliais). Niekaip nesugebu atskirti, koks maistas sukėlė mums alergiją. Gal galėtumėte patarti, kaip panaikinti visus tuos bėrimus?

 

Sugalvojau į dukrytės racioną įtraukti tik vienos rūšies kruopų košes (mano atveju, du kartus dienoje duodu avižinę košę, kitus kartus maitinu savo pienu), o jei bėrimai aprims, pamažu pridėsiu po naują produktą.

 

Pakomentuokite, ar galima taip apriboti maistą iki vienos rūšies. Jei taip, tai kiek dienų tokios dietos galima laikytis? O gal geriau taikyti rotacinę dietą? Ar tokiu būdu bėrimai išnyktų? Patarkite, nes esu visiškai pasimetus ir nebežinau, ką daryti. Iš anksto dėkoju.

 

Konsultuoja gydytoja Irena Putnina, Friso atstovė Pabaltijo šalims:

 

Sveiki, Egle,

 

Bėrimas išties panašus į alerginį. Alergiją kūdikiams dažniausiai sukelia maistas, kurį jie patys valgo arba žindančios mamos vartojami produktai, rečiau aplinka (netinkama kosmetika, namų dulkės, pelėsis ir kt.).

 

8 mėnesių vaikutis jau greičiausiai išbandęs nemažai naujų produktų. Kartais atrasti tikrąją priežastį nelengva. Geriausia būtų pasikonsultuoti su alergologu, gal jis patartų atlikti specialius mėginius, kurie padėtų rasti alergijos kaltininką. Pergalvokite, kokį naują produktą kūdikiui įvedėte, gal naują vaisių, gal daržovę ar kruopą, gal pienišką košę, jogurtą ar vaisių tyrelę su varške, jogurtu, gal sausainių?

 

Ypač dažnai būna alergija karvės pieno baltymams. Jei turite pakankamai savo pieno, galima laikinai, kelias dienas ar savaitės bėgyje maitinti vien savo pienu, laikantis hipoalerginės dietos: nevartojant pačiai žindyvei karvės pieno produktų maždaug 2 savaites, geriant tik kalcio papildus, mažiau kvietinių produktų, kiaušinių.

 

Neretai beria nuo kviečių košių, kartais ir nuo grikių. Nuo avižų gali taip pat berti, nors ir retais atvejais, nebent įsitikinote vartojant ilgą laiką, kad alergijos avižoms nėra. Košė turi būti - kruopos be pieno, užbalintos mamos pienu. Labiausiai tiktų ryžiai, jei nekietėja viduriai. Pamėginkite kelias dienas žindyti, tada įveskite vieną košę - ryžių be pieno, stebėkite, ar rimsta bėrimai.

 

Kartais odai nurimti reikia kelių dienų, kartais kelių savaičių.  ėliau galima virti ryžių košę su daržovėmis, tiktų ryžiai su žalsvomis daržovėmis: kalafioru, kopūstu, gal dar cukinija, daržoves reikėtų prieš tai numirkyti. Kad įsitikintumėte, ar nėra alergijos, naują produktą reikėtų vartoti bent 5-7 dienas.

 

Vėliau reikėtų ir mėsos: mažiausiai alergiją sukelia kalakutiena, triušiena, ėriena, jei nėra alergijos karvės pieno produktams, tada tinka ir jautiena. Atsargiai su vištiena ir veršiena, nesubrendusio gyvulio mėsa kartais gali sukelti alergiją.

 

Iš vaisių geriausiai tinka obuolys, gal kriaušė, iš uogų - mėlynės.

 

Maudymui - tik kokybiška neaergizuojanti kosmetika, vengti muilo, nes gali sausinti odą, maudykite ne kasdien, rečiau, į vandenį galima dėti truputį kokybiško maudymui skirto aliejaus. Bėrimus pamėginkite patepti purškiama cinko emulsija, cinkas kartais turi priešalerginį veikimą, jei vartosite neilgai, odos nenusausins. Kai kada padeda nehormoninis Elidel kremas, bet geriausiai, kad tepalą paskirtų alergologas. Pagrindinė priežastis dažniausiai maiste, kosmetika tik palergvina odos išgijimą.

 

Ilgalaikę dietą gali skirti tik alergologas, trumpesnę iki 1-2 sav. galima mėginti patiems.

20. Jan 2015, 10:07

Maisto netoleravimas yra labai dažnas reiškinys. Kas antras žmogus susiduria su šia problema, tačiau dažniausiai apie tai nesusimąsto. Apsunkimą po valgio, virškinimo sutrikimus teisina persivalgymu, galvos skausmą ar net migreną slopina vaistais, odos ligas šalina tepalais, o su nuolatiniu nuovargiu ir nutukimu tiesiog susitaiko. Žmonės šių problemų nesusieja su vartojamu maistu todėl, kad sveikatos sutrikimai pajaučiami ne iš karto. Jie gali pasireikšti net po 72 valandų! Tada kankina virškinimo sutrikimai, skrandžio ir žarnyno problemos, galvos skausmai, migrena, odos ligos, bendras nuovargis ir silpnumas, nekrinta svoris. Daugelio šių negalavimų priežastys dažnai lieka neišaiškintos. Dažniausiai gydomi tik ligos simptomai, o ne jų priežastys. Todėl gydymas trunka kelerius metus išbandant daug skirtingų gydymo metodų, vaistų, kurie dažnai sukelia ir neišvengiamą šalutinį, nepageidaujamą poveikį. Nepaisant daug atliekamų įvairių tyrimų, ligos priežastis taip ir lieka neaiški, o sveikatos problemos vis tiek kartojasi. Vokietijos mokslininkai sukūrė naują technologiją, padedančią nustatyti maisto produktus, kurių žmogaus organizmas netoleruoja, bet nėra jiems alergiškas. Tai lėtinė alergija, kitaip vadinama ImuPro maisto netoleravimo tyrimas.

28. Mar 2013, 14:40

Paprasčiausia, manau, būtų apsilankyti pas alergologą ir pasidaryti tyrimą ant rankytės. Mano vaikas buvo alergiškas bulvei, kuri tikrai nėra laikoma alergizuojančia daržove. Bėrimams, sausai odai mums puikiai tinka Bepanthen tepalas. Naudojom ir Elidel. Stebuklingai panaikindavo bėrimus, bet jis gan brangus. O ir poveikis laikinas, nes visa esmė alergenuose, kuriuos naudojam ir nuo kurių beria. Bet kai žinai produktus, kurių vaikas negali naudoti, viskas kur kas paprasčiau. O kad įvairiausius patiekalus galima pagaminti nenaudojant nei pieno, nei kiaušinių įsitikinau augindama antrą vaikiuką, kuris šiems produktams alergiškas.