Mažylių motorinės raidos vystymasis

Mažylių motorinės raidos vystymasis

05. Sep 2010, 08:30

 

Patirtis rodo, kad ne visada informacijos šaltiniuose (pvz. knygose, brošiūrose, internetinėje erdvėje) pateikiama informacija teisinga. Dažnai pasitaiko, kad tėveliai linkę skubinti savo mažylių motorinės raidos vystymąsi.

 

Socialiniuose tinkluose mamos lenktyniauja, kurios kūdikis anksčiau atsisės, nuropos, pradės vaikščioti. Tačiau ne visada toks skubėjimas ir mūsų vaikų raidos vystymosi skubinimas naudingas jų esamai ir būsimai sveikatai.

 

Jau nuo pat gimimo mūsų Jogailė yra patikimų kineziterapeutų rankose.

 

Mažylė nuolat stebima tėčio ir jo nuostabių kolegų.

Kadangi Jogailė neseniai atšventė savo pirmąjį gimtadienį, per tuos metus sukaupiau nemažai naudingos informacijos apie vaikų vystymąsi, todėl norėčiau ja pasidalinti su jumis.

 

Pediatrinėje literatūroje pateikiami šie pagrindiniai motoriniai raidos principai:

 - Judesiai vystosi nuo galvos link kojų, t.y. pirmiausiai kūdikis geba išlaikyti galvą, po to lavėja pečių juostos, nugaros, pilvo ir galiausiai kojų raumenys;

 

 - Judesiai vystosi nuo kūno vidurio linijos į šalis, t. y. nuo stambiųjų sąnarių (pvz. pečių, klubų) link smulkiųjų (rankų, kojų pirštų).

Pagrindinės tėvų klaidos auginant kūdikį: 


-   Neteisingos kūdikio nešiojimo padėtys;

 

- Naujagimystės refleksų (automatinio žingsniavimo, refleksinio šliaužimo)skatinimas, kai jie jau turi būti nuslopę (virš 3-4 mėn.);

 

-  Ankstyvas statymas į vaikštynę. Į vaikštynę kūdikį galima statyti, kada jis nuropoja, savarankiškai atsistoja, eina šoniniu žingsniu įsikibęs į baldus. Kitu atveju mes galime pakenkti kūdikio atramos-judėjimo sistemai.

 

-  Kūdikio ramstymas pagalvėmis ar atrėmimas į sofos atlošą jam sėdint. Tai gali sutrikdyti kūdikio pusiausvyros reakcijų vystymąsi.

 

-  Ankstyvas statinis krūvis, t.y. kūdikio vedžiojimas už rankų, kol jis dar nevaikšto savarankiškai. Jei kūdikis dar nevaikšto savarankiškai, tai rodo, kad jo griaučių -  raumenų ir nervų sistemos dar nėra pasiruošusios ir išsivysčiusios atlikti tokius judesius.

 

Jeigu Jūsų kūdikis nenori ir/ar negeba gulėti ant pilvo, guli nusisukęs į vieną pusę, septynių mėnesių amžiaus nesivarto sąmoningai nuo nugaros ant pilvo, devynių mėnesių savarankiškai nesėdi, dvylikos mėnesių neropoja, nešliaužia, pusantrų metų savarankiškai nevaikšto, tuomet reikėtų kreiptis į kineziterapeutą, kuris padės išspręsti kūdikio motorikos problemas.

 

Aukite sveiki!

 

Jogailė, mama Aistė ir tėtis Deividas

 

18. Sep 2010, 00:36

beje,pagrindine nuotraukyte nereali,laaaabai grazi mergyte,super 😉

18. Sep 2010, 00:35

labai fainas straipsnis,viskas pas mus tvarkoje,tik va dabar iskilo klausimas,nes pagal tavo teksta sunku suprasti :jei mano mazike jau daugiau nei menesi vaiksto isikibusi i baldus ir labai noriai kibasi i mano rankas ir eina,ar i koja 😃 tai sitaip ja galima vedzioti? itariu,kad cia turi omeny ,kad kai apskritai vaikas nevaiksto tik sliauzioja... 😀

06. Sep 2010, 23:36

tikrai labai faina😀

06. Sep 2010, 09:27

Ji yra gera specialiste😀

05. Sep 2010, 22:29

ta pati masaziste musu maziuke priziurejo😀

rainiukas rainiukas 05. Sep 2010, 19:56

atrodo viskas jau seniai žinoma, bet teko matyti, kada teveliai neteisingai vedžioja vaikus-veda juos iškeltomis rankomis(tegu patys pabando taip eiti), dar teko pastebėti, kad į vaikštynes sodina neteisingai vaikas nesiekia pilna pedute žemės ir todėl pradeda vaikščioti ant pasistiepdamas. O jei pasakai, tai pyksta, toks itarimas, kad jiems vaikai nerūpi.