Nuo erkinio encefalito skiepyti jau galima pusės metukų mažylius

Nuo erkinio encefalito skiepyti jau galima pusės metukų mažylius

31. Mar 2010, 09:00

 

Nulijo lietus, išlindo saulutė...oras jau visai „išpavasarėjo“, o su ankstyva šiluma ir drėgme pamažu ima atsigauti ir erkės. Nors kol kas šiemet susirgimų Laimo liga ir erkiniu encefalitu dar neregistruota, specialistai įspėja jau dabar saugotis einant į miškelį su vaikučiais pasivaikščioti.

 

Erkė įsisiurbė žmogui net žiemą

 

Kaip Mamyčių klubui teigė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Biruta Zdanevičienė, erkės prabunda ir gali užkrėsti žmogų jau ankstyvą pavasarį – tik nutirpus sniegui ir iki 5-7 laipsnių sušilus dirvožemiui.

 

Deja, užfiksuota keletas atvejų, kai erkė įsisiurbė žmogui net žiemą.

 

Kovas-spalis – tai erkių sezoninis aktyvumas. Paros metu – aktyvumo pikas ryte ir vakare, minimumas apie vidurdienį. Erkės gyvena vidutiniškai 2-4 metus, pereidamos vystymosi stadijas: kiaušinėlis-lerva - nimfa - suaugusi erkė.

 

Ar įmanoma erkės nepastebėti net ir atidžiai apžiūrėjus kūną?

 

Kaip teigė specialistė, atidžiai apžiūrint – lengvai aptiksime erkę. Seksualiai subrendusios patelės yra ovalios formos ir neturi šarvo, todėl jos įprastinis dydis yra nuo 2,4 iki 4,8 mm, pasimaitinusi krauju, gali padidėti iki 12-30 mm.

 

Erkė yra ne vabzdys, o nariuotakojis, priklausantis tai pačiai šeimai kaip voragyviai, mažosios erkutės, skorpionai. Pasaulyje yra apie 850 erkių rūšių, o 8 rūšys yra įvairių ligų sukėlėjų pernešėjai.

 

Kuo skiriasi Laimo liga nuo erkinio encefalito?

 

Baltijos šalių regionas paskelbtas didelio LL ir EE endemiškumo vietove – visoje Lietuvoje galima užsikrėsti ir Laimo liga, ir erkiniu encefalitu.

 

ERKINIS ENCEFALITAS

 

Erkinis encefalitas (EE) – tai ūminė klasikinė gamtinė židininė liga. Ja susergama infekuotai erkinio encefalito virusais (EEV) erkei įsisiurbimo metu įnešus sukėlėją.

 

Inkubacija: 2-28 dienos, vidutiniškai 7-14.

Pirmoji ligos fazė tęsiasi 1-8 dienas.
Nespecifiniai požymiai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai, pykinimas. Po pirmosios fazės seka tariamo pasveikimo periodas.

Antroji ligos fazė (1/3 užkrėstųjų ) – nervų sistemos pažeidimas. Atsiranda galvos smegenų dangalų uždegimui (meningitui) būdingas karščiavimas, galvos, nugaros ir galūnių raumenų skausmas, pasikartojantis vėmimas, sprando raumenų įtempimas.

 

Nuo 1991 m. Lietuvoje padaugėjo žmonių, sergančių erkiniu encefalitu. Tai rodo, kad užsikrėtusių erkių kasmet daugėja.

 

Židiniai

Lietuva bei jos kaimynės Latvija ir Estija – didžiausi erkinio encefalito židiniai Europoje. Lietuvos miškuose pilna erkių, užkrėstų erkinio encefalito virusu, Laimo ligos sukėlėjais. Daugiausiai jų – Šiaulių, Panevėžio ir Kauno apskrityse.

 

Visiškai nuo erkinio encefalito pasveiksta 54 proc. susirgusiųjų, kitiems lieka lengvi (16 proc.), vidutinio sunkumo (22 proc.) arba sunkūs (8,5 proc.) liekamieji reiškiniai. Mirštamumas siekia 0,5-1 proc.

 

Sunkieji liekamieji reiškiniai:

psichikos sutrikimai, paralyžiai ir kt.

prasta atmintis, dirglumas, dėmesio bei miego koncentracijos sutrikimai, stiprūs galvos skausmai, emociniu labilumas. Tai blogina gyvenimo kokybę, žmogus jaučiasi nevisavertis. Šie ligoniai tampa visiškai nedarbingi.

 

LAIMO LIGA

 

Laimo liga (LL) – sisteminė liga, pažeidžianti odą, nervų sistemą, judėjimo ir atramos aparatą, širdį.

 

Skiriamos 3 ligos stadijos. 50-80 proc. visų ligonių pirmojoje stadijoje atsiranda didesnė nei 6-8 cm apvalios ar ovalios formos paraudimas apie erkės įkandimo vietą. Jo centrinė dalis šviesesnė, o kraštai tamsesni, plečiasi. Gleivinės nepažeidžiamos. Ligonis gali jausti bendrą silpnumą, nuovargį, karščiuoja, kartais gali krėsti šaltis, skaudėti galvą, sąnarius ir raumenis.

 

Antrajai stadijai būdingi odos, nervų sistemos, atramos ir judėjimo aparato pažeidimo simptomai, kurie išryškėja praėjus 2-9 mėnesiams nuo užkrėtimo. Daliai ligonių (apie 17 proc.) ant įvairių kūno vietų odos atsiranda žiedo formos paraudusių dėmelių.

 

Trečioji stadija išryškėja negydomiems ligoniams. Vyksta sunkesni ir gilesni sąnarių, nervų sistemos, širdies patologiniai pokyčiai.

 

Lietuva vakciną nuo LL išvys dar negreit, o dabar gydoma tik antibiotikais.

 

Labiausiai paplitusi erkių pernešama liga Europoje. Boreliozė pažeidžia daugelį organizmo sistemų, iš kurių kliniškai svarbiausias yra nervų sistemos pažeidimas.

 

Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito

 

*Rekomenduojama skiepytis miškininkams, sodininkams bei visiems, kurie mėgsta laisvalaikį praleisti miške, parke, kur gali įkąsti erkė ir sušvirkšti erkinį encefalitą sukeliantį virusą,

 

*Saugotis erkių įkandimų,

 

*Vartoti virintą pieną, termiškai apdorotus pieno produktus.

 

Koks efektyvumas pasiskiepijus nuo erkinio encefalito?

 

Efektyvumas 95-99 procentų.

 

Kokio amžiaus vaikus galima skiepyti?

 

Skiepijami nuo pusės metų amžiaus.

 

Ką daryti, įkandus erkei?

 

*Svarbiausia – nepanikuoti. Įsisiurbusią erkę pirmiausia ištraukite.

*Netepkite, nedezinfekuokite, o suėmę gyvį kuo arčiau odos ištraukite. Nesvarbu – prieš ar pagal laikrodžio rodyklę.

*Būna, traukiant lieka erkės dalelė. Nepanikuokite, svetimkūnis pats iškris, o tada įkastą vietą dezinfekuokite spiritiniu tirpalu.

*Įkandus erkei, deja, jokių priemonių nei prieš Laimo ligą, nei prieš erkinį encefalitą nėra. Lieka laukti ir stebėti. Jeigu vaikas nebuvo skiepytas, atminkite, kad slaptasis erkinio encefalito periodas trumpas, dažniausiai 5–7 dienos.

 

 

SERGAMUMAS Laimo liga ir erkiniu encefalitu

 

Sergamumas Laimo liga (LL) 2008/2009 m.:

 

Lietuvoje užfiksuota 1151/3600 LL atvejai – susirgimų pagausėjo virš 3 kartų, Vilniaus mieste – 328/777 LL atvejai (susirgimų pagausėjo 2,4 karto).

 

Sergamumas erkiniu encefalitu (EE) 2008/2009 m.:

 

Lietuvoje užfiksuota 220/605 EE atvejai (susirgimų pagausėjo 2,8 karto), Vilniaus mieste – 12/45 EE atvejai (susirgimų pagausėjo 4 kartus). Šiemet susirgimų Laimo liga ar erkiniu encefalitu dar neregistruota.

 

14. Jul 2010, 13:11

Agira, perskaiciau tavo pasiulyta straipsni - jis naudingas. bet komentuodama taip drastiskai visur, kad vaikas iki 7 metu neserga labai perdedi... Turbut iki galo to straipsnio ir neperskaitei...
Prof. Arvydas Ambrozaitis - Vaikai erkiniu encefalitu gali sirgti nuo 3 mėnesių amžiaus, tačiau iki 7 m. jie dažniausiai perserga taip vadinama "vasaros gripo" forma, kai pasireiškia karščiavimas, galvos skausmai, tačiau nėra encefalito (galvos smegenų uždegimo požymių) ir tik labai retais atvejais galimi meningito (galvos smegenų dangalų uždegimo) požymiai. Vaikus galima skiepyti nuo 1 m. amžiaus viena iš šiuo metu esančių vaikiškų erkinio encefalito vakcinų TicoVac Junior arba Encepur C. Imunitetui susidaryti reikės 3 dozių. Pirmoji revakcinacija po 3 metų, vėlesnės revakcinacijos kas 5 metus.
Taigi galimybe susirgti iki 7 metu vaikui tikrai yra - tik mazesne...

07. Apr 2010, 17:19

Itarimai dar nereiskia, kad serga.. Pasiskaitykit: http://www.rtiul.lt/index.php?n=65 😀 Nors tik Jusu reikalas ka daryti su savo vaiku 😀

06. Apr 2010, 22:49

As kaip tik svarsciau ar skiepinti savo 1,9men vaika nuo erkinio encefalito, nes skaiciau ir geru ir blogu atsiliepmu, bet va siandiena kalbejau su savo drauge, kuri dirba Klinikose ir sake, kad pagulde vaika i renimacija, kuriam 1,6metai, kuriam itariamas erkinis encefalitas. Tai daugiau neabejoju ar skiepinti savaja. Tik va pasiskambinau daktarei, ogi vakcinos pasibaige, nes daug kas skiepijasi. Tai reikes palaukti.

31. Mar 2010, 13:47

Vaikai iki 7 metų erkiniu encefalitu neserga, tai kam vėl kišti į mažą organizmą tai, kas neveikia? 😀 Šioje vietoje užuodžiu gryną komerciją... 😀

31. Mar 2010, 12:47

Na baisu išties . . . vien dėl erkių bijau eiti į mišką, o aš jį taip mėgstu, tyras oras, ošianti melodija . . . ech, o čia toki maži gyviai štai kokių problemų sukelia . . . Aš ruošiuos teirautis daktarės dėl šių skiepų, nes vyras dažnai miške malkas daro, ir mes norėsime į miškutį su sūneliu patraukti 😀

31. Mar 2010, 12:23

baisu labai mes irgi gyvenam prie misko tad sunys megsta parsinesti erkiu i namus.O kieme pjaunam zolyte bent tiek apsisaugom

31. Mar 2010, 11:05

Esu skaiciusi, kad erkiniu encefalitu vaikai iki 7-niu metu amziaus NESUSERGA ! 😀 Mano dukrelei i galvyte praeita vasara buvo "isisegusi"erke,tai baisiai persigandau ir nusiraminau,kai perskaiciau, kad iki 7- riu metu vaikai erkiniu encefalitu nesuserga 😀

31. Mar 2010, 09:47

o kiek mazdaug kainuoja skiepas!!