Sniego gniūžtė - lyg akmuo

Sniego gniūžtė - lyg akmuo

01. Dec 2010, 08:40

 

Akių traumos nėra labai dažnos, nes akis saugo stiprūs akiduobių kaulai, jas dengia vokai, tačiau tokių traumų pasekmės neretai būna itin skaudžios.

 

Apie traumas Mamyčių klubą konsultuoja Akių klinikos Lirema gydytoja-chirurgė Laura Bagdonaitė.


 

1

 

Kokios pasekmės pataikius sniego gniūžte į akį?

 

Stiprus smūgis sniego gniūžte ar teniso kamuoliuku gali sulaužyti apatinės akiduobės sienelę. Nors regėjimas nebūna sutrikęs, šiai traumai būdingas skausmas ir apriboti judesiai žiūrint į viršų, gali dvejintis vaizdas, paburkti vokai, akis gali būti tarsi įkritusi į akiduobę. 

 

Kai akis patiria staigų smūgį buku daiktu, jos audiniai deformuojasi, labai pakyla akispūdis. Kad plyštų akies siena, smūgis turi būti labai stiprus, kurio nepajėgtų neutralizuoti akiduobės audiniai ir kaulinės akiduobės sienelės.

 

Bukų traumų metu junginėje gali atsirasti kraujosruvų ir žaizdų, ragena gali būti paburkusi ar joje atsirasti paviršinio sluoksnio nubrozdinimų-erozijų.

 

Jei regėjimo aštrumas staiga pablogėjo, pasikeitė rainelės spalva, gali būti, kad įplyšo rainelės audinys ir pakraujavo į akies priekinę kamerą. Kraujui rezorbavusis, regėjimas atsistato. Tačiau didesni ar mažesni rainelės įtrūkimai išlieka ir dėl to gali pakisti vyzdžio forma – platus vyzdys nesusitraukia šviesoje, todėl atsiranda šviesos baimė, giedrą dieną saulės šviesa labai akina.

 

Ką daryti pirmiausiai, patyrus tokią traumą?

 

Sunkiausios traumos diagnozuojamos tuomet, kai plyšta ar atšoka tinklainė, trūksta akies sienelė. Tokios traumos reikalauja skubios mikrochirurginės pagalbos, o jų gydymas užtrunka ilgai.

 

Vokų sumušimai ir akies poodinės kraujosruvos negydomi – praeina savaime, tačiau patyrus  kiaurinę traumą (galima pajusti, kad iš akies lyg kas nutekėjo), reikia ją pridengti švariu audiniu ir skubėti pas akių gydytoją. Jei akis buvo sumušta, po keleto minučių, kai atslūgs skausmas, pabandykite akį apsižiūrėti prieš veidrodį: ar nepakito akies spalva, ar akis neatrodo neįprastai. 

 

Uždenkite sveikąją akį ir stebėkite, ar nepablogėjo sužeistosios rega.

 

Gydytoja įspėjo, kad regėjimui pakenkti galima ne tik susižeidus akis, bet ir smarkiai susitrenkus galvą. Tokia trauma net gali atimti regėjimą.

 

Susitrenkus pakaušį ar net lūžus pakauškauliui, kraujavimas iš smegenų pamato arterijos  ar užpakalinės smegenų arterijos kraujosruvos gali sukelti rimtų komplikacijų – centrinės kilmės aklumą, kuriam būdinga tai, kad akys yra sveikos, o žmogus vis tiek nemato, nes atsiranda regėjimo lauko defektų.

 

 

01. Dec 2010, 17:22

Aš taip pat😀 O vidurinėj,tai kai jau paauglė buvau kaip baisu žiemą būdavo pro "škariukų" bandą praeiti,kokie pasiutę😀

01. Dec 2010, 14:36

niekada nemegau metytis maza gniuztemis nes bijodavau kad gali uzgaut😀

01. Dec 2010, 10:24

Jetau kaip baisu...aš pamenu maža visada bijodavau, kai vyresni mėtydavosi, į gniužtės vidų akmenukų pridėję...laimei nesu nukentėjus....

01. Dec 2010, 08:45

man yra peti taip islauze su gniuzte keista ane...bet ziauru buvo ,buvau 1kl