Užkandžiai vaikams: kaip skaityti produktų etiketes

Goda_Mamyciuklubas.lt
Goda_Mamyciuklubas.lt 10. Vasaris 2014 12:00
2321

Ne paslaptis, kad vis daugiau vaikų serga. Viešai skelbiama, kad tik 15% pirmaklasių vaikų – sveiki. Mityba turi didžiulę reikšmę sveikatai. Sveikos mitybos pagrindines taisykles žinome visi, tačiau žinoti ir jų laikytis – ne tas pats. Daug kam atrodo, kad sveika mityba – tai tik salotų valgymas, bet taip tikrai nėra. Be to, kiekvienas gali pasirinkti, kas jam priimtina ir kas ne. Net dalies taisyklių laikymasis duoda teigiamą įtaką sveikatai. Apie sveikesnę vaikų mitybą kalbamės su sveikos mitybos specialiste ir www.sulieknek.lt įkūrėja Vaida Kurpiene.

Kaip reikėtų keisti vaikų mitybą? 

„Šio klausimo sulaukiu ypač dažnai. Tik mano pirmas patarimas daugeliui nepatinka.“ – Juokiasi sveikos mitybos specialistė.– „Pirmiausia tėveliams rekomenduoju pažvelgti į savo mitybos racioną ir pradėti keistis nuo savęs, o vaikai paseks iš paskos šiek tiek vėliau. Žinoma, tai nepaprastas kelias, ypatingai tuomet, kai tėvai gerai jaučiasi, neturi viršvorio ar sveikatos problemų. „ Jei norite maitintis sveikai ar bent jau sveikiau nei iki šiol būtina domėtis ką valgote. Pirmas dalykas nuo ko reikėtų pradėti – skaitykite maisto produktų etiketes. Tikriausiai dauguma jūsų taip ir daro, tik dažniausiai tai apsiriboja skaičiavimu „E priedų“ kiekio.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį maisto produktų etiketėse, renkantis užkandžius vaikams?

Reikėtų žinoti, kad etiketėje visuomet sudėtinės dalys vardinamos nuo didžiausios iki mažiausios. Keletas dalykų į ką reikėtų atkreipti dėmesį bei vengti išdėstyti žemiau.  Šie paprasti patarimai lengvai įsimenami ir tikrai jums pagelbės perkant užkandžius ir maistą vaikams Pirma, būtina įprasti skaityti etiketes, tai yra žiūrėti ne tai, kas parašyta pakuotės pirekinėje dalyje, o versti kitą pusę ir skaityti sudėtį parašytą mažomis raidelėmis.  Dažnai pamatysite, kad tai kas skelbiama neatitinka tikrosios situacijos. Tiksliau sakant reklama nemeluoja, bet sudaro įspūdį kitokios sudėties.

Pavyzdžiui pusrytainiai „Belvita“ daugelio laikomi sveikais sausainiais ir puikiu užkandžiu vaikams. Perskaičius pavadinimą “BELVITA” pusrytainiai su 5 grūdais ir pienu“ susidaro įspūdis, kad tai sveikas, sudėtingų angliavandenių kupinas produktas, praturtintas pienu. 

Sveikos mitybos specialistė skaito viešai skelbiamą sudėtį ir atkreipia dėmesį, jog šiuose pusrytainiuose yra tik 20,3% sveikų javų grūdų, tačiau net ir šis skaičius netikslus, nes dalis jų- dribsniai, kas nėra sveiki grūdai. Tuo tarpu paprastų (šlifuotų grūdų) miltų yra net 51.3%. Skelbiama, kad šie sausainiai su pienu, tačiau pieno juose nėra. Sudėtyje yra pieno milteliai, kurių sudėtis: 0,9% pripildytas ir 0,9% pašalinti riebalai (16% šviežio pieno ekvivalentas). Žinoma, šie sausainiai sveikesni, nei pagaminti vien iš įprastų miltų, bet tai tikrai nėra sveikas maisto produktas, skirtas kasdieniui užkandžiui.

Antra, daugiausia vaikai užkandžiauja greitai pasisavinamais angliavandeniais. Tai ir  cukrus ir šlifuotų grūdų miltai, pavyzdžiui mums įprasti aukščiausios rūšies miltai, krakmolas. Šie produktai kelia išbalansuoja sotumo ir alkio jausmus bei kenkia sveikatai.

Skaitant maisto produktų etiketes verta žinoti, kad cukrus – tai visos produkto sudedamosios dalys, kurios baigiasi raidėmis –ozė. Kai kuriuose produktuose suskaičiuosite net 3-4 skirtingas cukraus rūšis.

Trečia, Vaida Kurpienė primena, kad pieno produktuose taip pat yra cukraus. Dalis jo natūralus – laktozė. Tokiu atveju viskas gerai, tačiau dažniausiai vaikams perkami įvairūs „skanūs“ pieno produktai. Susimąstykite ką darote, juk vaikiška varškytė, jogurtas su priedais ir panašūs produktai „praturtinti“ ne tik cukrumi, krakmolu, bet ir kitais nevertingais, o kartais ir kenksmingais vaikų sveikatai priedais. Jei manote, kad varškės sūrelyje yra tik varškė – labai apsigaunate. Juose gali būti 90%, o gali būti tik 20%. Glaistytų varškės sūrelių glaistas – tikrai ne šokoladas. Ar vis dar patraukliai skamba?

Visuomet geresnis pasirinkimas yra pirkti kuo natūralesnį produktą, pavyzdžiui varškę, ir paskaninti jį patiems vaisiais ar uogomis.

Ketvirta, sveikos mitybos specialistė įspėja – venkite užrašo „augaliniai riebalai“. Šis užrašas neturi nieko bendro su šalto spaudimo aliejais, kurie yra vertingi sveikatai ir yra būtina sveikos mitybos dalis. Šiuose riebaluose yra trans-riebalinių rūgščių. Šie pakitę, tiksliau pramoninkų pakeisti, sukietinti riebalai yra kenksmingi sveikatai. Suaugusiam žmogui paros dozė kenkianti sveikatai yra 2 gramai.

Maisto priedai- tai atskira plati tema. Detaliau lietuviškai apie maisto priedus galima pasiskaityti „Sveikas vaikas“ puslapyje. Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė rekomenduoja nedelsti ir atsikelti nuo kompiuterio, iš karto nueiti į virtuvę ir paskaityti kuo jūsų vaikai užkandžiauja. 

Straipsnio tęsinys– užkandžiai vaikams ir jų sveikos alternatyvos. 

Ekspertas

Vaida Kurpienė

www.sulieknek.lt
Kad galėtum komentuoti, reikia prisijungti Рrisiregistruok
zvirblislaura 10. Vasaris 2014 23:12

kaip visada - tobulumas paprastume - geriausia be papildomų priedų :) ačiū už naudingas temas.... svarbu žinoti ir stengtis, o, kad gyvenime kartais tenka ir nevisai sveikai maitintis... na tenka :) lauksiu tęsinio

motinysteveza 10. Vasaris 2014 16:34

aš taip dažnai susiduriu su problema - būnant ne namie, ką nusipirkti užkąsti čia ir dabar. gerai, jei būnu iš anksto pasiruošus - tarkim, riešutai, obuoliai, bananai, ar sumuštinis su šeimai priimtinais produktais. juk obuolių, riešutų nepaduosi neplautų. tad gana dažnai tenka nusipirkti tiesiog sausainių... :(

Zylutee 10. Vasaris 2014 14:41 Ingaa

ne tik belvitai, bet ir vaikų sūreliams, jogurto tai patiems galima pasigaminti, dar nesu bandžiusi, bet jau minti gvildenu :)

gintarerei 10. Vasaris 2014 14:30

as renkuosi maziausia blogybe, jau pries tai isivertinusi visus vaiko megstamus ir vartojamus produktus ir maistus :D kaip ir minejote, rasti visiskai sveiko maisto neimanoma, bet galima rasti maziausia blogybe, maziausiai kenkiancius dalykus. Netgi cukrus, druska, jei reikalingi vaikui tik saikingai, taigi svarbu galvoti. O dar geriau aisku uzsiauginti :D kas daugiabutyje vargiai ar imanoma. Lauksiu ir as tesinio, gal kils nauju ideju

Inguce:) 10. Vasaris 2014 14:27

Galas Belvitai :D

Zylutee 10. Vasaris 2014 14:15 Goda_Mamyciuklubas.lt

Super lauksim tęsinio, nes tarkim mes ekstra atveju turim visada džiovintų razinų ar kokių kitokių vaisių, bet ar tai tikrai gerai vaikui nežinau, tiesiog bandau tikėt kad gerai.

Goda_Mamyciuklubas.lt 10. Vasaris 2014 14:12

Tęsinyje bus išsamiai parašyta ką rekomenduojama duoti.

daivike 10. Vasaris 2014 14:02

Pritariu Zylutee galetu sveikos mitybos specialiste ir parekomenduoti i ka atkreipti demesi ir ka duoti vaikuciui tada. Pavyzdziui jeigu buni mieste tuo momentu ir vaikas uzsinori ka suvalgyti ka tokiu atveju geriau nupirkti aisku bandele ar sureli visad suvalgys, bet jeigu tai nesveika tai ka tuomet isiulyti. Noreciau suzinoti kas maziau kenkia?

Zylutee 10. Vasaris 2014 12:31

:(((((( ką nesveika vaikui duot lengviau surasti, o kaip surasti ką galima jam duoti :) Nes kaip pasiskaitai visų produktų etiketes, tai atrodo vienintelis normalus kelias keliauti į kaimą gyvent ir viską nuo a iki z augintis patiems, bet yra ko tikrai neužsiauginsi...:(

Sloga - kaip kovoti su ja?

MK laidoje – apie slogą

MK laidoje – apie slogą

Ar galima sloguojantį mažylį vesti į lauką?

Ar galima sloguojantį mažylį vesti į ...

Pirmoji pagalba sergant sloga

Pirmoji pagalba sergant sloga

Viskas apie rudens palydovą - slogą

Viskas apie rudens palydovą - slogą

Vaiko vystymąsis ir raida kiekviename jo amžiaus tarpsnyje

Išmokime suprasti kūdikio kūno kalbą

Išmokime suprasti kūdikio kūno kalbą

Nuo mažų darbelių iki meilės tvarkai

Nuo mažų darbelių iki meilės tvarkai

Mažylį sodinate ant puoduko? Paruoškite šiai naujovei!

Mažylį sodinate ant puoduko? Paruoškite šiai ...

Savarankiškų žingsnelių pradžioje svarbūs 4 dalykai

Savarankiškų žingsnelių pradžioje svarbūs 4 dalykai

Ar mėlynakiu gimęs kūdikis netaps rudaakiu?

Ar mėlynakiu gimęs kūdikis netaps rudaakiu?

Kūdikio krikštynos: idėjos ir patarimai

Fotografė Greta: "Nėra nieko gražiau už tikras vaiko emocijas"

Fotografė Greta: "Nėra nieko gražiau už tikras vaiko emocijas"

Kaip aprengti vaiką šventei?

Kaip aprengti vaiką šventei?

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?

Fotografo G.Gražio patarimai krikštynoms

Fotografo G.Gražio patarimai krikštynoms

10 dovanų idėjų kūdikiams

10 dovanų idėjų kūdikiams

Vaikų knygų klubas - ką skaitome vaikams?

Ar galima vaikams skaityti baisias pasakas?

Ar galima vaikams skaityti baisias pasakas?

Knyga „Popieriniai lėktuvėliai“

Knyga „Popieriniai lėktuvėliai“

Forumas: VAIKŲ KNYGŲ KLUBAS

Forumas: VAIKŲ KNYGŲ KLUBAS

Kūdikio vystymosi savaitės

Sužinok kaip keičiasi tavo mažylis kiekvieną savaitę

Sužinok kaip keičiasi tavo mažylis kiekvieną savaitę

Lavinantys užsiėmimai su vaikučiu - pabandykite juos!

4 lavinantys užsiėmimai su plastelinu

4 lavinantys užsiėmimai su plastelinu

8 aktyvių užsiėmimų vaikams namuose

8 aktyvių užsiėmimų vaikams namuose

10 Velykų darbelių iš vienkartinių lėkščių

10 Velykų darbelių iš vienkartinių lėkščių

Savaitgalio darbelis „Pelytė“

Savaitgalio darbelis „Pelytė“

Bedrožiant pieštukus

Bedrožiant pieštukus

Nėštumo kalendorius

Norėdama sužinoti, kiek savaičių jau laukiesi ir apie tai paskaityti - įrašyk pirmąją paskutinių mėnesinių dieną.
Prisijunk norėdama pamatyti savo nėštumo kalendorių!
Рrisiregistruok