Vaikas šlapinasi į lovą: ką daryti?

Vaikas šlapinasi į lovą: ką daryti?

14. Sep 2009, 00:00

 

Vaiko nevalingas naktinis šlapinimasis į lovą (enurezė) nėra liga. Tai vėluojančių vaiko įgūdžių problema, kuri gali būti susijusi ir su psichologinėmis problemomis, ir su paveldimumu.

 

Vaikutis jau seniai išaugo iš sauskelnių, tačiau beveik kiekvieną rytą prabunda šlapioje lovytėje. Tai jūsų šeimos paslaptis, kuri nerimą kelia tiek tėveliams, tiek pačiam vaikučiui.

 

Kodėl šlapimo nelaikymas arba enurezė laikoma susirgimu?

Kokios jos priežastys?

Kaip išgydyti?

Kaip padėti savo vaikučiui gydymo metu?

 

Mamyčių klubą“ konsultuoja psichologė Inga Skreitupe – Pikše ir pediatrė Natalija Bozotova.

 

Enurezė – kas tai?

 

Ar tai trumpalaikis dalykas, vaiko kaprizas ar visgi rimta liga? Pasak gydytojos pediatrės N. Bozotovos, liga laikoma tuomet, jei vaikas nuo penkių metų nelaiko naktį šlapimo nuolat.

5 metų riba jau yra ženklas, kad mažylis turi rimtesnių problemų, jei kelias naktis per savaitę šlapinasi.

 

Jei pastebite, kad jūsų maždaug tokio amžiaus vaikutis dieną ir naktį nevalingai prisišlapina ar vis dar pats nesiprašo į tualetą, reiktų kreiptis į neurologą, pediatrą ar psichologą.

 

Enurezė gali būti pirminė arba antrinė. Pirminė yra tada, kai į lovą šlapinamasi nuo gimimo be ilgesnės pertraukos, antrinė – kai vėl šlapintis pradedama po 6-12 mėnesių pertraukos. Naktinis šlapinimasis vyksta nevalingai.

 

Pasak psichologės I. Skreitupe – Pikše, vaikai, kurie serga enureze, jaučiasi kitokie nei jų bendraamžiai. Jiems gėda, nes tėvai apie tai nekalba su aplinkiniais. Ši paslaptis vaiką slegia. Jie jaučia kaltę, nes negali kontroliuoti šlapinimosi, jaučiasi bejėgiais.

 

„Tėvai kartai per anksti nerimauja, kad ką ik įpratęs miegoti be sauskelnių ir jau pripratęs daryti į puoduką vaikas naktį nebesišlapins. Gydytojai sako, jog jei 3 ar 4 metų vaikas kartais šlapinasi kartasi į lovytę, negalima dar kalbėti apie enurezę“, – aiškino psichologė.

 

Kodėl taip atsitinka?

 

Specialistai išskiria dvi priežastis, dėl kurių atsiranda enurezė.

 

1) Įvairios sveikatos problemos: nesubrendusi šlapimo pūslė, padidėjęs jos jautrumas, šlapimo takų infekcijos – visos šios problemos gali nulemti enurezės atsiradimą. Kaip teigė pediatrė N.Bozotova, paveldimumas taip pat turi įtakos. Jei vienas iš tėvų sirgo naktine enureze, tikimybė vaikui susirgti yra 45 procentai. O jei abu tėvai sirgo vaikystėje enureze, tai tikimybė, kad ir vaikas naktį šlapinsis į lovą yra 75-80 procentų.

 

2) Kita priežastis – psichologinė. Pasak psichologės I.Skreitupe – Pikše, vaikai, patiriantys daug streso, įtampos žymiai dažniau turi problemų dėl naktinio šlapinimosi nei jų bendraamžiai, kurie mažiau stresuoja.

 

Svarbu ir tai, kiek laiko tėvai skiria savo mažyliui. Jei šis jaučia tėvų šilumos, globos ir bendravimo stoką – tai taip pat gali būti viena iš enurezės atsiradimo priežasčių.

 

„Vaikas nuolat gali gauti neigiamų emocijų, jas kaupti savyje ir niekur neišskirti. Tokių emocijų priežastis – aplinkos pasikeitimas (vaikas pradėjo eiti į darželį arba šeima persikraustė į kitą vietą),

šeimos padidėjimas (kai gimsta broliukas ar sesutė, arba pablogėjo tėvų santykiai, o gal šeimoje apsigyveno kitas žmogus). Toks vaikas šlapinsis dažniau į lovą nei tas, kuris viso to nepatyrė“, – pasakojo psichologė.

 

Jei tėvai ilgai neparodo vaikučio gydytojui, tuomet sergantis enureze vaikas gali depresuoti ir dar labiau užsisklęsti savyje. Anot psichologės, vaikas galvoja, jog tai niekada nesibaigs.

 

Psichologai pripažįsta, jog per ankstyvas mokymas sėdėti ant puoduko taip pat gali iššaukti enurezę Mat jei mažylis neįvykdo to, ko tikisi tėvai, tai jam gali sukelti nerimą, įtampą ir jis gali pradėti šlapintis naktį.

 

Kaip padėti vaikučiui?

 

Medikai ir psichologai vieningai pritaria – kuo anksčiau kreipsitės į specialistus, tuo greičiau sulauksite teigiamų rezultatų.

 

Enurezija gydoma vaistais, tačiau dažnai galima apsieiti ir be jų. Gydymas gali tęstis kelątą mėnesių ar netgi metus. Anot medikų, labai svarbi motyvacija šeimoje – taip, mes norime kartu įveikti šią bėdą.

 

Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengva enurezė – kai vaikas šlapinasi 1 – 2 kartus per savaitę; vidutinio sunkumo enurezė – kai lovą šlapia 3 – 4 kartus per savaitę; sunki – kai šlapinasi beveik kasnakt.

 

Anot pediatrės, gydymo metu labai svarbi kantrybė ir tėvų palaikymas – vaikui reikia meilės ir globos.

 

Tėvai turi prisiminti keletą svarbių dalykų:

 

*Negalima vaiko gėdyti, pavyzdžiui, sakant: koks tu jau didelis, o dar šlapiniesi į lovą.

*Svarbu, kad abu tėvai palaikytų mažylį ir spręstų bendromis jėgomis šią problemą.

*Vaikas pats gali vesti savo kalendorių ar dienoraštį, pažymėdamas sausas (saulytė) ir šlapias naktis (lietus).

*Reikia užimti vaiką įdomia veikla namuose.

*Ikimokyklinio amžiaus vaikai dažnai bijo tamsos, tuomet jie bijo keltis naktį eiti į tualetą, todėl tėveliai turėtų palikti neryškią šviesą, kad jam nebūtų baisu naktį atsikelti.

*Tam, kad kas rytą nereiktų vaiko klausti – sausa ar šlapia lovytė, tegu vaikas pats pripranta kas rytą šlapią patalynę nunešti į vonią.

*Jei vaikutis lanko darželį ir turi šlapinimosi problemų, būtina reikėtų apie tai perspėti auklėtojas, kad jos specialiai tokiam vaikui paklotų lovytę.

 

Mamyčių klubas

 

 

sraigiukas sraigiukas 18. Feb 2014, 14:17

Mano Mildutei (4m) irgi nutika ☹

05. Jan 2010, 22:14

sveiki.pas mane problema šiek tiek kitokia, mano dukrytei 2.3m.nuo2metų bandem pratinti miegoti be pamperso, pirmas dienas sekesi neblogai, pasiprašydavo arba pakeldavau pasodindavau.bet maždaug prieš mėnesį laiko prieš einant miegoti beveik kiekviena naktį padaro į lova, nors visada paklausiu ar nenori sysės?puodukas taip pat visad prie lovytes. Iš pradžių galvojau kad gal vaikas bijo tamsos, todel taip protestuodamas prisisioja,tai bandžiau palikinėti šviesą-nepadėjo.ir aiškinimai kodėl nepaprašai, kad puodukas prie lovos, kad negražu taip dayrti, niekas nepadeda. nežinau ka tokiu atveju daryti, nes atrodo, jog ji sisioja speciailiai. Kartais būna tik pasisiojus prieš einant gulti, ir sysės tikrai nebenori, bet vistiek sugebės išspausti bent lašelį, ir tada šaukia:padariau sysės, griaužia ir.t.t.

10. Dec 2009, 18:25

as turiu ir ta pacia problema jam jau 6m

18. Oct 2009, 10:52

Mano vaikui 10m. ir jis beveik kiekviena nakti padaro. sako iki 15 metu isaugs.

13. Oct 2009, 11:17

prasau pagalbos.mano sunui 3 metai,bet jis daro i lova ir daznai diena buna slapias,nespeju keisti kelniu.ka man patartumet daryt.

15. Sep 2009, 19:41

pritariu, isaugs....

14. Sep 2009, 13:53

viskas manau išaugama

14. Sep 2009, 13:49

mano boliui buvo si problema.buvo gydomas vaistais,mama neleisdavo vakare daug gerti skysciu net sanatorijoj buvo bet niekas nepadejo.tiesiog pats isaugo ta problema ir tiek.pazistu dar pora zmoniu kuriems buvo si problema.taip pat patys isaugo o ne gydymas padejo.

rainiukas rainiukas 14. Sep 2009, 13:19

pamenu darzelyje vienas berniukas visada šlapindavosi, tai visi komentavo, kad dėl tėvų, kurie jį nuolat muša ir kitaip skriaudžia

rainiukas rainiukas 14. Sep 2009, 13:19

pamenu darzelyje vienas berniukas visada šlapindavosi, tai visi komentavo, kad dėl tėvų, kurie jį nuolat muša ir kitaip skriaudžia

Gintarep Gintarep 14. Sep 2009, 10:59

turejau problemyciu panasiu,bet labai,labai retai. O ypac tada,kai sapnuodavau,kad esu tualete...

14. Sep 2009, 10:45

As labai daug gaudavau musti...
Lyg tycia tomis naktimis po bausmiu ir budavo "avariju"...
Iki kokios 11 metu tj tikrai...
Mane ir gedydavo ir musdavo tevai del to, bet isaugau paskui pati viska...
Niekas taip su vaikais nesipopindavo seniau kaip dabar...
Bet manau, kad viso to priezastis ir buvo, kad per daug gaudavau pylos uz savo netinkama elgesys...

14. Sep 2009, 09:44

musu vyresnlei irgi bedeliu nutinka nakti