Viskas, ką būtina žinoti apie KIAULYTĘ

Viskas, ką būtina žinoti apie KIAULYTĘ

06. Dec 2010, 08:40


Daugelis mamų prisimena šią ligą iš vaikystės. Tačiau, atrodo, kad šiais laikais mažai vaikų serga kiaulyte, o gal apie ją niekas nešneka. Kaip yra iš tiesų?

 

Konsultuoja VU Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus gydytojas Saulius Dmukauskas.

 

-Kiaulytė – kokio pobūdžio tai liga?

 

Kiaulytė (epideminis parotitas) – viena iš vaikystės ligų, sukeliama Paramoxi parotidis viruso ir pasireiškianti ilgiausiu inkubaciniu (slaptuoju) laikotarpiu. Nuo infekcijos patekimo į organizmą iki simptomų atsiradimo latentinis periodas gali trukti net tris savaites.

 

Dažniausiai jis tęsiasi 14-25 dienas (vidutiniškai 18 dienų). Paprastai yra sunku nustatyti viruso šaltinį, kadangi kitus asmenis galima užkrėsti ir likus savaitei iki ligos pasireiškimo.

 

Dažniausiai užsikrečiama žiemą ir pavasarį. Virusas gali būti nustatomas užsikrėtusiojo seilėse šešias dienas ir devynias dienas po paausinių liaukų patinimo. Nors kartą persirgus kiaulyte, įgyjamas ilgalaikis imunitetas.

 

-Kaip ja užsikrečiama?

 

Kiaulytė yra ūminė virusinė infekcija, perduodama oro-lašeliniu keliu ar tiesioginio kontakto metu. Paprastai užsikrečiama nuo kito žmogaus jam kosint ar čiaudint.

 

Virusas patenka per nosį ar burną į kvėpavimo takus, tada keliauja kraujo srove per visą organizmą. Sukėlėjas gali patekti į bet kurį organą: inkstus, skydliaukę, kasą, lytines ir seilių liaukas.

 

Dažniausiai įsiskverbia į vieną iš paausinių liaukų, esančių žando srityje prieš pat ausį.

 

Ši infekcija yra mažiausiai perduodama kitiems asmenims palyginti su kitomis penkiomis didžiausiomis vaikystės ligomis, kadangi reikalingas pakankamai artimas ir ilgas kontaktas su sergančiuoju ar sukėlėjo nešiotoju, kad virusas patektų į organizmą.

 

-Kokio amžiaus vaikai ja serga? Ar gali užsikrėsti suaugusieji?

 

Kiaulyte dažniausiai serga vaikai tarp 6 – 8 metų amžiaus. Retai kada kiaulyte suserga vaikai iki vienerių metų amžiaus, kadangi jie dar turi iš mamos gautų antikūnų.

 

Tačiau jau šiandien dauguma vaikų yra paskiepijami MMR vakcina (angl. measles, mumps, rubella – vakcina prieš tymus, kiaulytę ir raudonukę) ir taip sumažinamas sergamumas.

 

-Kokie pagrindiniai kiaulytės simptomai?

 

Kiaulytė paprastai prasideda prasta savijauta ir palaipsniui didėjančia temperatūra. Be viso organizmo intoksikacijos ligonius kankina nemalonūs pojūčiai apatiniame žandikaulyje, yra matomas paausinės liaukos pabrinkimas.

 

Dažniausiai ištinsta vienos, kartais abiejų veido pusių liaukos. Vėliau temperatūra gali pasiekti net 40 laipsnių. Pacientas skundžiasi galvos, ausų ir gerklės skausmais, vėmimu, šaltkrėčiu.

 

Užsitęsus infekcijai, patinimas pasidaro itin skausmingas, ypač kramtant ar ryjant. Vaiko ausies speneliai padidėja ir smarkiai išsikiša į priekį, tad veidas gali atrodyti labai ištinęs ir yra skausmingas.

 

Skausmas sustiprėja, kai praveriama burna ir bandoma kalbėti ar valgyti, ypač rūgščius produktus. Pacientas praranda apetitą, pradeda kristi svoris.

 

Paprastai liaukų patinimas tęsiasi apie keturias dienas, tačiau sunkesniais atvejais išlieka ilgiau kaip savaitę.

 

Gydytojas kiaulytę paprastai diagnozuoja remdamasis paciento nusiskundimais ir objektyvaus tyrimo duomenimis. Ypač svarbus požymis yra paausinės liaukos pabrinkimas. Norint pavirtinti diagnozę, laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai neatliekami.

 

-Kokios galimos komplikacijos?

 

Nors stiprus paausinės liaukos skausmas ir aukšta temperatūra sukelia nemalonius pojūčius, labiausiai nerimą turėti kelti infekcijos patekimas į kitus organus.

 

Jeigu paramikso virusu užsikrečia suaugęs vyras, tai net 20- 30 proc. atvejų sukėlėjas, keliaudamas kraujo srove, gali patekti ir į lytines liaukas. Taip sukeliamas sėklidžių uždegimas (orchitis), pasireiškiantis stipriu skausmu, patinimu ir padidėjusia kūno temperatūra.

 

Uždegimas paprastai prasideda po savaitės, kai išryškėja pirmieji kiaulytės simptomai. Remiantis moksliniais tyrimais nustatyta, kad dažniausiai pakenkiama tik viena sėklidė.

 

Tačiau tai yra gana pavojinga infekcija, galinti sukelti nevaisingumą, bet taikant tinkamas gydymo priemones, vaisingumas gali ir sugrįžti. Be to, dar lytiškai nesubrendusiems ir lytinio gyvenimo nepradėjusiems berniukams sėklidžių uždegimas pasitaiko itin retai.

 

Moterims paramikso virusas gali sukelti kiaušidžių uždegimą, tačiau ne tokį stiprų kaip sėklidžių uždegimą vyrams. Be to, šių lytinių liaukų pakenkimas neturės įtakos vaisingumui.

 

 Labai retai šis virusas sukelia pankreatitą – kasos uždegimą, ausies labirinto uždegimą (labirintitas), prostatos uždegimą (prostatitą), dehidrataciją, elektrolitų balanso sutrikimus.

 

Dažniau kiaulytės sukėlėjas gali pakenkti smegenų dangalams, sukeldamas jų uždegimą, kitaip vadinamą meningitą. Meningitas paprastai pasireiškia 3-10 dieną po ligos simptomų atsiradimo.

 

Tai yra viena iš sunkiausių komplikacijų, kuri reikalauja ypatingo gydytojo dėmesio ir tinkamos ligonio priežiūros. Yra svarbu anksti nustatyti Paramoxi viruso sukeliamus meningito simptomus.

 

Dažniausiai ligoniui labai skauda galvą, jis vengia ryškios šviesos, kadangi joje skausmas itin sustiprėja. Paprastai pacientą pykina, gali prasidėti vėmimas. Tiriant objektyviai, galima nustatyti tipišką kaklo raumenų rigidiškumą. Jam būdinga, kad pacientas negali prilenkti smakro prie krūtinės, jaučiamas kaklo raumenų įtempimas.

 

-Koks yra kiaulytės gydymas ir kaip nuo jos apsisaugoti?

 

Pagrindinis kiaulytės gydymo tikslas yra palengvinti ligos simptomus. Patariama gulėti lovoje tol, kol aukšta temperatūra ir liaukų patinimas nuslūgs.

 

Norint numalšinti skausmą, karščiavimą ar sumažinti paausinės liaukos patinimą, galima pavartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Pacientui turi būti užtikrinamas pakankamas skysčių kiekis, kad nepasireikštų dehidratacijos požymiai.

 

Jeigu ligonis negali gerti, reikalinga pradėti intraveninę skysčių infuziją. Rekomenduojamas ir burnos skalavimas šiltais ramunėlių tirpalais.

 

Jeigu kiaulyte užsikrečiama ankstyvoje vaikystėje, minėtos komplikacijos pasitaiko retai, specialių profilaktikos ar gydymo priemonių imtis nereikia. Vaikai gali grįžti į darželius ar mokymo institucijas, kai nukrenta temperatūra ir paausinės liaukos tampa normalaus dydžio.

 

Šiuo metu yra rekomenduojama skiepyti visus vaikus MMR vakcina, kuri suteikia ilgalaikį imunitetą ir sumažina sergamumą tymais, kiaulyte ir raudonuke.

 

Lietuvoje vaikai skiepijami du kartus:

 

-15 mėnesių ir

-6-7 metų amžiaus (12 metų amžiaus, jei jie neskiepyti 6–7 metų amžiuje).

 

31. May 2013, 17:56

sveika dar zinau kad padeda apelsinu sultys,bandyk saukteli duoti kad butu neper daug jog alergijos poto nebutu...sekmes!!!!

06. Dec 2010, 17:14

Tikrai naudinga informacija. Ir pati persirgau šią ligą žiemą. Kai prieš langus kalniukas ir nuo jo smagiai čiuožinėja vaikai. Man penkeri metukai ir namiškiai neišleidžia į kiemą. Įstrigo tie įkalinimo momentai atmintin.

06. Dec 2010, 11:38

Labai naudinga ir įdomi informacija. 😀
Ačiū.

06. Dec 2010, 10:15

Kai dukrai buvo15mėn ,paskpieno nuo kiaulytės,ta pačią dieną pakilo tempperatūra iki40,sutino po ausim,diagnožė;kiaulytė-reakcija į skiepą,oi tada buvo strioko