Žindomi vaikai paaugę geriau reguliuoja apetitą

Žindomi vaikai paaugę geriau reguliuoja apetitą

08. Nov 2010, 08:30

Moksliniai tyrimai atskleidžia, jog kūdikiai, kurie nuo mažens maitinami iš buteliuko, gali suvartoti daugiau kalorijų ne tik kūdikystėje, bet ir vyresniame amžiuje, nei žindyti kūdikiai.

 

Daiva Šniukaitė Adner – slaugos magistrė, VšĮ „Pradžių pradžia“ steigėja ir savanorė su Mamyčių klubu dalinasi pastebėjimais ir lygina žindomus mažylius su vaikučiais, maitinamais iš buteliuko.

 

"Maitinimo iš buteliuko efektas"

 

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) tyrėjai nustatė, kad iš 1250 vaikų, kurie buvo stebimi pirmuosius jų gyvenimo metus, tie, kurie per pirmuosius 6 mėnesius buvo maitinami iš buteliuko – dirbtiniais pieno mišiniais ar ištrauktu motinos, vėliau vaikystėje mažiau gebėjo reguliuoti valgymo poreikius.

 

Tyrėjai mano, kad taip vadinamas “Maitinimo iš buteliuko efektas” gali būti viena priežasčių, kodėl tyrimo metu buvo rastas ryšys tarp žindymo ir mažesnio antsvorio vaikystėje.

 

Daugelyje tyrimų, nagrinėjančių kaip žindymas gali apsaugoti nuo antsvorio vaikystėje, dėmesys būdavo sutelkiamas į motinos piene esančias medžiagas. Pavyzdžiui, motinos piene yra kai kurie hormonai (leptinas, adiponektinas), kurie galimai reguliuoja kūdikių apetitą ir medžiagų apykaitą.

 

Tačiau nauji tyrimų rezultatai rodo, kad būdas, kaip kūdikis yra maitinamas, taip pat turi reikšmės. Todėl žindomiems vaikams paaugus ilgiau išlieka gebėjimas reguliuoti  apetitą.  

 

Tyrimo metu buvo vertinamas 7, 9, 10 ir 12 mėnesių amžiaus kūdikių gebėjimas reguliuoti apetitą; mamų buvo klausiama, kaip dažnai jų vaikai išgerdavo visą siūlomą kiekį iš buteliuko ar puodelio (pieno mišinio ar ištraukto motinos pieno).

 

Tyrėjų komanda nustatė, kad tarp vaikų, kurie buvo išimtinai žindyti pirmuosius 6 mėnesius, 27 proc. išgerdavo visą puodelį ar buteliuką, 54 proc. tų, kurie buvo ir žindyti, ir maitinti iš buteliuko ir 68 proc. tų, kurie buvo tik maitinti iš buteliuko.

 

Atmetus kitus veiksnius – mamos svorį, išsilavinimą, šeimos pajamas ir rasę – maitinimo iš buteliuko būdas išliko svarbus veiksnys, kuris įtakoja prastą apetito reguliavimą vaikystėje.

 

Kūdikiai, kuriems būdavo sumaitinama daugiau nei du trečdaliai maisto iš buteliuko, ankstyvoje vaikystėje buvo du kartu labiau linkę ištuštinti visą puodelį nei kūdikiai, kurie gaudavo mažiau nei trečdalį maisto iš buteliuko, nepaisant ar buvo maitinama pieno mišiniu ar  ištrauktu motinos pienu.


Kodėl žindymas stiprina valgymo savireguliaciją

 

Tyrėjai primena, kad antsvorio atsiradimo priežastys yra kompleksinės, pradedant genų nulemtu polinkiu bei socialiniais  ir ekonominiais veiksniais. Tačiau vertinant įpročius, visi tiriamieji tampa lygiaverčiais, o maitinimas iš buteliuko gali būti labiausiai kontroliuojamas veiksnys nuo pat gimimo.

 

Nėra aišku, kodėl žindymas stiprina valgymo savireguliaciją, bet manoma, kad kai kūdikis yra žindomas, jis pats kontroliuoja, kiek suvalgyti pieno. Kuomet tėvai maitina vaiką iš buteliuko, jie gali siekti, kad vaikas išvalgytų visą buteliuko turinį kiekvieną kartą. Gali būti, kad tai ir sutrikdo vaiko gebėjimą pačiam reguliuoti kiekio ir kalorijų apetito „vidinius ženklus”.

 

Nemažai moterų maitina vaikus ištrauktu pienu, ypač tuomet, kai grįžta į darbą. Tyrėjai pataria atkreipti dėmesį į vaikų sotumo požymius, pvz. vaikas suka galvą, stumia nuo savęs buteliuką, purto galvą, ir nebemaitinti per prievartą, kol vaikas ištuštins indą iki dugno.

 

Tyrėjai mano, kad reikia atlikti daugiau tyrimų ir įvertinti, ar maitinimas iš buteliuko ankstyvoje naujagimystėje ir kūdikystėje turi įtakos antsvorio atsiradimui ir vyresniems vaikams.

 

Autorė rėmėsi šaltiniu: Pediatrics, June 2010.

 

08. Nov 2010, 21:16

na, nenoriu gincytis, pagyvensim, pamatysim, mano sveikai rubuile, priauga svorio pagal vadoveli, kaip gyd sako, ir ka pastebejau, niekada nematavau, kiek isgeria, bet kai teko i egzamina vaziuoti, palikau vyrui, kad pamaitintu, sako zinok net 80-100 ml isgere, hm...4 men vaikas...kiek domejausi, kiti vaikai dvigubai isgeria, o maniske pasisotino su tiek. na 100 ml buvo tik karta ir pries miega....

08. Nov 2010, 17:38

o berniukai ir turi buti putlesni nei mergaites 😀

08. Nov 2010, 17:38

melinaake as taip pat manau, kad kazkuria dali stebejo. as betka buciau atidavus kad butu leide maitinti. o mano maze kaip tik amziaus vorio priaugdavo, tad ankstokai teko primaitinti 😀

08. Nov 2010, 17:31

na nemanaukad tai turi perdaug ytakos... sita tema man kazkokia keista... na o ka turi daryt jei pieno neuztenka iki ten metu ar iki puses metu? kaip man apmazejo ir dingo... tai ka as turejau vaika badu marint ir kist tuscia krutine... juk tam ir yra tie misinukai kad padetu... o dabar tai va ispeikia... pavydziu tom kas turejo to pienuko savo o as tai neturejau tiek.... ir daviau misinuka nuo 4 men tik misinukais maitinomes o nuo 7 men piena karves geriam.. ir netunkam nei kiek, po 700-500gr per menesiuka priaugam juk cia normalu.... tai kad memanau kad cia tokia didele teisybe turbut stebejo tuos vaikus kurie buvo linke tukti 😃

08. Nov 2010, 11:33

aciu viltekamile 😀 as puikiai suprantu tas mamos kurioms gal siek tiek skaudu skaityti straipsnius apie zindyma krutimi, kurios maitina misinuku. ir tai naturalu... juk niekur nekalbama apie zindymo nauda misiniu, bet ir tai naturalu. Faktas tas, kad nesvarbu kuom mazulis maitinas, juk jie vienodai ypatingi 😉 ir saviti

08. Nov 2010, 11:11

o kiek maciau nuotraukytese tavo vaikiukas ne rubuiliukas 😀 as kalbu apie ypac 😀

08. Nov 2010, 11:10

mano mazoji lavbai kudutu ir apetitu nesiskundzia, bet nvalgo visko iseiles, kai nebenori spjauna ir neikisim ne per kur 😀 suvalgo savo norma kiek jai reikia ir viskas. zinoma kad vaiakai turi buti sveiki. bet kam yra lemta tukti tas ir tuks, o kiti gali valgytr kiek jie nori vistiek nesrtores, tai priklauso nuo mitybos ir nuo organizmo 😀

08. Nov 2010, 10:56

vaikui kudikysteje sveika buti rubuiliuku 😉 va mano toks.... ir jis nenutukes o tiesiog sveikas vaikas

08. Nov 2010, 10:50

nevisada tiek kiek reikia, buna taip pat isimciu kad per daug is kruties valgo 😀 ir daug atveju maciau kai vaikas maitinamas mp is kruties buna rubuiliukas o su misinuku ne kiek 😀

08. Nov 2010, 10:44

ir kas nustate misinio normas ant misinio pakuotes? cia tik statistika....vienam gali buti per daug, kitam per mazai. o zyzdamas istraukia butent tiek kiek vaikui reikia

08. Nov 2010, 10:41

o as sutinku..... zysti vaikiukui nera lengva, todel jis pasiema tik tiek kiek reikia. o iz buteliuko bega lengvai, vaikas prigurkia gal but tiek kiek jam per daug. bet del greito pieno begimo is buteliuko, nespeja pajusti sotumo jausmo. todel is buteliuko maitinami ir atpilyneja dazniau, nes per daug privalgo. o tyai pradziu pradzia i ateinanti kazkada nutukima. faktas kad ne visiems tai gali taikyti, juk visur ira isimciu

tifer tifer 08. Nov 2010, 09:15

taip taip.siandien mano mazasis Rokas pasisotines lovoj is ryto mano pieneliu,kol vaikai rengesi ir prausesi,nuo ju sumustiniu dar desryte nuvalge.Vaikai ir klausia manes,sako mama ,kodel ant sumustiniu nieko neuzdejai/ateinu paziuret ogi Rokas nuo visu desryte nurinkes,suvalges😀

08. Nov 2010, 08:34

nesutinku vissiskai !!!