Esu Augustino mama Ramunė. Dalinuosi savo kaip mamos patirtimi ir psichologės žiniomis apie šią naujovę, bent jau Lietuvoje.
I dalis: Kaip pradėti mokytis ir mokyti?
Visų pirma, reikia nuspręsti, ar tikrai naudosite kūdikių gestų kalbą bendraudami su savo mažyliu ar mažyle. Apsispręsti padės moksliniai ir ne visai moksliniai argumentai. Anot komercinių tyrimo institutų, kūdikių gestų kalba daro tikrus stebuklus.
Kūdikių gestų kalba:
*didina vaikų kognityvinius sugebėjimus ir aukština intelekto koeficientą net iki 12 balų.
*didina vaikučių pasyvų ir aktyvų žodyną.
*greitina šnekamosios kalbos mokymąsi.
*jos naudojimas tėvų ir dar negalinčių kalbėti vaikučių bendravime mažina vaikų bei tėvų frustraciją ir verksmingumą, vaikų bei tėvų agresyvų elgesį.
*padeda tėvams ir ikimokyklinių ugdymo grupių auklėtojams (tyrimai buvo atliekami ir lopšeliuose) būti jautresniems, labiau atsiliepti į vaiko poreikius.
*jos naudojimas didina abipusį pasitikėjimą tarp vaiko ir jo tėvų.
*jos naudojimas padeda vaikams parodyti, kokie jie protingi iš tiesų yra, nepaisant savo amžiaus.
*jos naudojimas padeda padidinti malonių emocijų išgyvenimus.
*padeda vaikams išreikšti emocijas (liūdnas, linksmas), savo poreikius (valgyti, miegoti, šalta) ir moko vaikus empatijos nuo kūdikystės.
*padeda tėvams sėkmingiau susitvarkyti su dienos rutina.
* moko mažylius aktyviai mokytis nuo kūdikystės, o susidariusios smegenyse jungtys užtikrins didesnę sėkmę mokykliniame amžiuje.
*jau nuo kūdikystės moko įvairiapusės komunikacijos.
*ugdo universalios kalbos įgūdžius.
*jos naudojimas gerina vaikų motorinius įgūdžius.
*jos naudojimas mažina prižiūrinčių suaugusiųjų streso lygį.
*jos naudojimas didina mamų savęs efektyvumo jausmą (mamos, ypač auginančios pirmagimį, dažnai užduoda sau klausimus „ar aš viską gerai darau?, ar aš gera mama?“, o atsakymo negauna iš paties svarbiausio subjekto – vaiko; ženklų kalba tarsi užaugina savęs efektyvumo jausmą, t.y. jausmą, kad aš galiu; tai labai svarbus „vaistas“ nuo melancholijos ar depresijos bei pasimetimo).
*jos naudojimas formuoja vaiko adekvatų pasitikėjimą savimi ir didina savigarbą.
Nustebę? Aš taip pat. Mano psichologės profesija leido man atlikti išsamią tyrimų analizę. Tikrieji, ne komerciniai mokslininkai tvirtina, kad tokių ilgalaikių tyrimų metodologija nėra visiškai adekvati, kad galima daryti tokias kategoriškas išvadas. Viena aišku, pakenkti kūdikių gestų kalba vaikučiams neturėtų. Tačiau tai nėra jokia panacėja.
Perspėjimas tėveliams, kurie ir šiaip mažai kalbasi su dar nekalbančiais mažyliais: jei prižadate sau kalbėtis su vaiku daug, tuomet rekomenduoju kūdikių gestų kalbą. Priešingu atveju, vietoj šnekamosios kalbos skatinimo, mokysite tik gestų kalbos.
Taigi jei nusprendėte kūdikių gestų kalbos naudai, pasirinkite mokymo sistemą. Turite 3 variantus:
1.Kokios nors kalbos oficiali gestų kalba;
2.Oficiali gestų kalba + vaikelio ar tėvų sukurti gestai;
3.Jūsų pačių susikurta gestų sistema.
Aš pasirinkau antrąjį variantą, nes man tai pasirodė labiau kūrybiška. Britišką gestų kalbos variantą naudoju kaip pagrindą. Amerikos gestų kalba nedaug skiriasi.
Pasirinkimas padarytas. Kas toliau?
Pasikliaukite savo sveiku protu ir neinvestuokite didelių pinigų į šiuos „mokymus“. Kodėl?
1.Lietuvoje nėra oficialios įstaigos, išduodančios kažkokius mokymų sertifikatus.
2.Užsienyje išduoti kokie nors sertifikatai nėra aukštojo mokslo baigimo pažymėjimai. Mokymų instruktoriais tampa visi, norintys prisidurti pinigėlių prie bendro šeimos biudžeto. Tie visi yra bet kokių specialybių atstovai. Svarbiausias motyvas – savarankiškas mini verslas. Instruktorių mokymai yra nuotoliniai, vykstantys internetu. Nei į Angliją, nei tuo labiau į Ameriką niekas nevažiuoja dėl tokio „mokslo“. Vadinasi, ir Jūs galite tapti savo vaiko mokytoja.
3.Nepirkite brangių, užsienyje pagamintų „mokymo priemonių“, skirtų mokyti kūdikių gestų kalbos. Nebent konkrečios užsienio gestų kalbos norite mokyti savo mažylį. Mokymui priemonių yra pilna nemokamai: nuostabios lietuviškos knygelės su spalvotais paveikslėliais, lietuviški stalo žaidimai mažiesiems. O gestų žodynai prieinami internete nemokamai. Vien jau www.mamyciuklubas.lt galėsite gauti labai daug informacijos nemokamai.
4.Į tris ankstesnes rekomendacijas nekreipkite dėmesio, jei patys norite patapti tokiu instruktoriumi, investuoti nemažai savo pinigų ir vėliau uždirbti.
5.Įveskite bet kokioje internetinės paieškos sistemoje „baby sign language“, „baby sign dictionary“ ir paskaitykite.
Laukite tęsinio!
Mama ir psichologė Ramunė Želionienė

Todėl atrašau...
Tėti Dariau,
tik šiandien pamačiau tokį ilgą Jūsų komentarą.
Nustebau, nes nepažįstu Jūsų ir niekada Jūsų nemačiau. O rašote apie mane taip, tarsi būtume ne kartą susitikę
Kadangi esu sveikam prote, tai tikrai žinau, kur su Jumis bendravau - telefonu. Beveik pusvalandį klausinėjote manęs įvairių dalykų apie kūdikių gestų kalbą.
"Pradžioj bandėm rašyti Ramunei, bet atsakymas vienintelis: „Vėliau, dirbu daug, ateikit į klubą.“" - MELUOTI TIKRAI NEGRAŽU, NES PO MŪSŲ TELEFONINIO POKALBIO NEGAVAU NĖ VIENO JŪSŲ LAIŠKO INTERNETU AR KITU PAŠTU
"Ramunė siūlė 1 dienos 2-3 val. kursus už 20 Lt" - nieko Jums nesiūliau. Net nekviečiau niekur ateiti
"Ramunė papasakoja savo patirtį, gauni nuorodas į nemokamus užsienietiškus puslapius ir pirmyn. Žadama ir vėlesnių susitikimų. Grupės iki 10-15 šeimų. Metodika, kaip supratau, pačios Ramunės sugalvota. Gestai imami iš įvairių kalbų. " -
jei Jūs padarėte mūsų telefoninio pokalbio konspektą, tai bent jau galėjote atsiklausti manęs, ar norėčiau, kad mano mintis išrašytumėte viešai. Nes jokių nuorodų Jums neteikiau, nežadėjau susitikti. Nebuvote nė viename mano organizuotame susitikime. nematėte nė vienos grupės iki 10-15 šeimų, kas yra visiška mistika ir nesąmonė.
Bet jei esate Darius Paškovskis, tai suprantu, kodėl visa tai parašėte
Jei turite tiek laiko sisteminti mano Jums privaičiai išsakytas mintis, sugalvokite marketingo planą Astai.
Sėkmės Jums bet kokiu atveju.
P.S. dėl pastebėjimo: kai rašau straipsnį mokslinei spaudai, pateikiu visą "darbinę" informaciją profesionalams su straipsnių autoriais. Kai šviečiu mamas, pateikiu informaciją, kuri mano nuožiūra yra svarbi. Jei Jums reikia mokslinių straipsnių kūdikių gestų kalbos tematika, ieškokite jų mokslinėse straipsnių naršyklėse, ką darau ir aš.
Psichologė Ramunė Želionienė
Dėl mokymosi savarankiškai, papildysiu autorės Ramunės straipsnio I dalies pasisakymus. Pats bandžiau ieškotis informacijos savarankiškai ir noriu pasidalinti savo pastebėjimais.
1. Be abejo, internete daug nemokamai prieinamos informacijos, bet ne viskas. Iš kelių čia esančių komentarų matau, kad kai kurios jau susidūrė su šia problema-nėra reikalingų gestų, po to atrasit ir mokymo metodikos skylių. Tai tiesiog informacija kaip pradėti, o ne ką daryti toliau. Viskas užsienio kalba ir kiek padrika.
2. Kad mokytume vaikus, reikia su jais žaisti. Nemokamos teorijos apie kūdikių gestų kalba yra, o nemokamo mokymo proceso aprašymo, žaidimų ir žaislų, palengvinančių šį procesą beveik nėra.
3. Būni pats sau režisierius – nėra ko paklausti, nėra su kuo pasikonsultuoti. Tai irgi nėra lengva. Pradžioj bandėm rašyti Ramunei, bet atsakymas vienintelis: „Vėliau, dirbu daug, ateikit į klubą.“
4. Po mėnesio tapo akivaizdu, kad informacijos paieškai skiriamas laikas gerokai viršija 1 val. per dieną (dažnai ir 2-3 naktines valandas).
Būdamas praktiškas
Aišku, Lietuvoje kol kas tik dvi alternatyvos: straipsnio autorė, kuri siūlo mokymąsi remiantis nemokamai prieinama informacija ir Asta Paškovskė (www.kudikiokalba.lt yra daugiau info) ir jos mokami kursai. Prieš apsirinkdamas mokyklą, pabendravau su abiem.
Ramunė siūlė 1 dienos 2-3 val. kursus už 20 Lt (taigi, irgi mokami). Ramunė papasakoja savo patirtį, gauni nuorodas į nemokamus užsienietiškus puslapius ir pirmyn. Žadama ir vėlesnių susitikimų. Grupės iki 10-15 šeimų. Metodika, kaip supratau, pačios Ramunės sugalvota. Gestai imami iš įvairių kalbų.
Asta siūlo 8 pamokų po 45 min. kursus pagal amerikiečių mokyklos Sign2Me metodiką už 160 Lt užsiėmimuose su vaikais. Taip pat siūlomas intensyvus 1 dienos (2-3 val.) kursas be vaikų. Būdama šios mokyklos atstovė, Asta turi informacinį šios mokyklos įkūrėjų ir instruktorių bendruomenės palaikymą. Mokoma ASL (American sign language) adaptuotos kūdikiams, visą medžiagą pateikiama lietuviškai. Grupės iki 5 šeimų.
Būdamas gan tingus, iškart labiau susižavėjau galimybe gauti jau „sukramtytą“ informaciją, be to, lietuviškai, taigi nuėjau mokytis pas Astą. Kadangi šio to jau buvau prisiskaitęs ir išmokęs, pirmosios 2 pamokėlės gal ir nebuvo tiek naudingos, bet sekančios tikrai labai patiko: ir teorijos gavau, ir medžiagos atspausdintos namo, ir trūkstamus gestus, kurių pats neradau, surinko. Dar išmokom žaidimų ir dainelių su gestais, kurie vaikui labai patiko.
Apibendrindamas abi patirtis galiu pasakyti: nors labai mėgstu viską darytis pats ir taip taupyti pinigus, net baldus kartais darau, nors gaunasi ne visada tas, kas turėtų, bet dažnai pigiau nusipirkti gatavą produktą ir juo tiesiog naudotis. Sutaupai laiko, nervų ir produktas dažniausiai geresnis. O mokantis visada gerai mokytojas: pataria, pastebi, atsako į klausimus, morališkai palaiko, kai sunku. Jogos gi nesimokot iš knygučių, nors jų pilna už kelis litus, o einat į treniruotes už brangiai.
Dar pastebėjimas Ramunei: kaip profesionalė, ką nors teigdama argumentuokit ir nuorodas į tyrimus įdėkit. Nes, neįsižeiskit, kartais labiau panašu, kad pati sugalvojot, o ne moksliniu metodu išsiaiškinot.
Tėtis Darius
del intelekto koeficineto didinimo, tai yra labai didelė abejonė. Mat tyrimus atliko komerciniai tyrimų insistutai, suinteresuoti tokiom išvadom. Vieno Vokietijos universiteto mokslininkai, atlikę nepriklausomą analizę, nepatvirtino tokių išvadų. Tyrimų metodologija, kuri lygina vaikus, nėra labai tiksli, daug visokių šalutinių nekontroliuojamų kintamųjų. kas nors kiek pažįsta mokslo pasaulį, supras, apie ką aš. O nesigilinant, svarbu pasakyti:
komerciniai tyrimų institutai tokiomis išvadomis siekia padidinti kūdikių gestų kalbos mokymo priemonių perkamumą.
Bet vien jau tai, kad mamos praleidžia daugiau kokybiškai laiko su lėliukais - yra labai gerai...
O kad kai kurios mamos nori kuo patogiau gyventi, tai ir taip jau aišku
Laikykitės kūdikių gestų kalbos fanės
Mokindama savąją, labai aiškiai matau, kaip jai žymiai lengviau įsiminti žodžius, kurie seka judesį. Juk dainuoti dainelę su judesiais nėra invalidų reikalas
kai vaikelis dar negali pasakyti net atia ar niam niam, gestu kalba yra tik kitoks būdas bendrauti. Kūdikių gestų kalba aktuali yra tuomet, kai vaikelis dar nieko nešneka. Arba kalba suaugusiems nesuprantama kalba.
Sveciui - mano sūnus nerealiai krykštauja ir džiaugiasi, kai aš jį suprantu iš jo rodomų gestų. Pvz.: šiandien, stiklinę apšvietė saulė ir ant stalo atsirado saulės zuikutis mėnulio formos. O vakar vakare, matydamas mėnulį danguje, mažylis vis kvietė jį pas save ant delniuko. Reikėjo matyti vaiko džiaugsmą, kai mėnulis pagaliau atėjo.
Austyte,
kūdikių gestų kalba - tikrai ne mada, nes tuomet Lietuva visai vėluoja su ta mada... Tai puikus būdas bendrauti su dar nekalbančiais mažyliais ir prisidėti prie kurčiųjų ar neprigirdinčiųjų bendruomenės priartėjimo. Mat šie žmonėsyra labai stigmatizuojami visuomenėje...
Spange,
tikrai ne visos mamos visada supranta, ko nori jų nekalbantis vaikas. O kiek verkimo, kiek ašarų tenka pamatyti: tiek mamų, tiek vaikų. Kūdikių gestų kalba mažina kasdienybės frustraciją. Nebūtina sulauktip pvz. kol vaikas trina akis ir tai reiškia, kad jis jau labai labai nori miego. Vaikelis gali daug anskčiau išreikšti savo norą miegoti.
Kleckui -
vaikai tikrai daug supranta ir ne gestų kalbos. Bet mes juos gestų kalbos pagalba suprantame tikrai daug geriau. o vaikams būti suprastiems yra labai svarbu...
Deimante,
kai mokom mažylius getsų, tai mokom ir tariamo žodžio. jei vaikelis pradeda suprantamai tarti žodį, gesto rodyti nebereikia. Taip šnekamoji kalba "paima viršų". o jei vaikelis anksti pradeda kalbėti, tai gestų kalba tikrai nėra tokia aktuali.
Sveciui nr 1 -
labai gaila, kad gestų kalbą Jums asocijuojasi su invalidais
Gaila, kad kai kurioms mamoms gestų kalba sukėlė grėsmę, tarsi jos nesuprastų ar nesugebėtų suprasti savo vaikų. Reikia pripažinti, kad mes vaikų iš akių nesuprantame. Priešingu atveju suprastume iš akių ir visus kitus. Nes vaikai - tokie patys žmonės kaip ir kiti. Nereikia sau kelti tokių nerealių reikalavimų. Tačiau nereikia galvoti, kad gestų kalba - būtina ir be jos vaikai maži labai stresuoja. Tikrai ne.
Bet užtenka pasiklausyti gestų kalbą naudojančių girdinčių mamų su savo girdinčiais vaikais pasakojimų, kad pasidarytų aišku, jog tai - labai pagirtinas būdas daugiau bendrauti su vaiku, daugiau atkreipti į jį dėmesio, daugiau jį suprasti. O dėmesio, šilumos tokiems pypliukams bus tikrai ne per daug. Kam gi blogai nuo to, kad esi suprantamas?
Gestų kalba - tai įrankis mažyliui išreikšti save. Kai kurios mamos tai pamiršta. Pabandykite tuomet Jūs nekalbėti kokias bent 30 min su kitu suaugusiuoju ir pamatysite, ką tai reiškia. Suprasti kitus dar ne viskas. Svarbu ir savo nuomonę pasakyti ir šiaip bendrauti. Miego, valgio, švaros, šilumos poreikiai - nėra svarbiausia mažyliams. Jiems taip pat norisi parodyti, kas juos pradžiugina ar nuliūdina... Jiems norisi bendrauti net tada, kai jie dar negali nieko pasakyti...
Pasidžiaukime tomis mamomis, o nenuvertinkime jų noro padaryti viską, ką galima padaryti geriausia, dėl savo mažylių.