Maistinių medžiagų vaidmuo vaikų sveikatoje

Maistinių medžiagų vaidmuo vaikų sveikatoje

29. Jan 10:28 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Kiekviena mama ir tėtis nori, kad jų vaikas būtų sveikas ir gerai jaustųsi tiek emociškai, tiek fiziškai. Specialistai teigia, jog sveika ir subalansuota mityba turi didelės įtakos vaiko vystymuisi bei sveikatai. Vis dėlto, net ir suaugusiam žmogui ne visada pavyksta tinkamai maitintis, o ką kalbėti apie vaikus, kuriuos dažnai gali būti sunku įkalbėti suvalgyti daugiau daržovių ar sumažinti suvalgomų saldumynų kiekį. Tačiau vienas esminių būdų, padedančių puoselėti bei išlaikyti sveikus mitybos įpročius – rodyti pavyzdį bei nuolat  kalbėti vaikams apie sveikos ir subalansuotos mitybos svarbą. Taigi, plačiau apie tinkamo maisto ir maistinių medžiagų vaidmenį vaikų sveikatai kalbėsime šiame straipsnyje.

Kodėl įvairiomis maistinėmis medžiagomis praturtina mityba yra svarbi vaikui?

Vaikams augant ir vystantis reikia įvairių maistinių medžiagų, jog jie būtų stiprūs ir sveiki. Tinkama mityba ir sveikas gyvenimo būdas gali turėti įtakos mažiesiems visą likusį gyvenimą. Tai gali sumažinti sveikatos problemas, kurios atsiranda vėlesniame gyvenimo etape. Ankstyvosios raidos laikotarpiu vaikai yra labai imlūs, mokosi iš savo tėvų, tad nuo pat pradžių šeimoje propaguojami sveikos mitybos įpročiai gali likti visam gyvenimui.

Įvairios maistinės medžiagos vaikų sveikatai yra svarbios jų vystymuisi, smegenų veiklai, energijai, svoriui, psichinei sveikatai, kaulams bei dantims. Vaikai, kurie augdami negauna reikiamų maistinių medžiagų, gali patirti įvairių fizinių negalavimų, tokių kaip nutukimas, nuovargis, sumažėjusi raumenų masė, plaukų apimties bei tekstūros pokyčiai, dirglumas, diabetas, dėmesio sutrikimas bei kiti.

Vaikams, kurie valgo maistą turintį daug riebalų, cukraus, perdirbtų angliavandenių, dažnu atveju, gresia nutukimas, kuris gali sukelti įvairių sveikatos problemų, pavyzdžiui, aukštą kraujospūdį, diabetą, padidėjusį cholesterolio kiekį. Dėl netinkamos mitybos, taip pat gali sutrikti vaiko virškinimo sistema, žarnynas, atsirasti lėtinės ligos.

Kokiomis maistinėmis medžiagomis praturtinti vaiko mitybą?

Įprastai vaikų mityba grindžiama tais pačiais pagrindiniais principais kaip ir suaugusiems. Penkios pagrindinės maisto produktų grupės, kurias reikia įtraukti į kasdieninę mitybą: grūdai, pieno produktai, baltymai, daržovės ir vaisiai. Taip vaikas gaus reikalingų vitaminų ir maistinių medžiagų kiekį bei stiprins savo organizmą. Žemiau plačiau apžvelgiame kiekvieną maisto produktų grupę:

  • Grūdai. Rekomenduojama į mitybą įtraukti viso grūdo produktus, kurie yra naudingesni žmogaus organizmui. Tai gali būti avižiniai dribsniai, rudieji ryžiai, kepiniai iš viso grūdo miltų, makaronai juoda duona ar kruopos.
  • Daržovės. Į vaiko mitybos racioną svarbu įtraukti kuo įvairesnių daržovių, kurios yra ypač vertingos. Tai gali būti lapinės daržovės, agurkai, morkos, pomidorai, pupelės, žirniai bei kitos. Galima gaminti salotas, troškinius ar kitaip jomis pagardinti maisto patiekalus.
  • Vaisiai. Kai kuriuose vaisiuose, tokiuose kaip melionai, arbūzai bei vynuogės yra ne mažas kiekis cukraus, todėl jais piktnaudžiauti nereikėtų. Į kasdieninę mitybą galima įtraukti obuolius, kriaušes, slyvas ir žinoma uogas.
  • Baltymai ir pieno produktai. Šiai kategorijai priskiriama liesa mėsa, paukštiena, kiaušiniai, jūrų gėrybės bei riešutai ir įvairūs pieno produktai, tokie kaip jogurtas, sūris ar kefyras. Šie produktai taip pat yra aktualūs augančiam vaiko organizmui.

Rekomenduojama vaikų mitybą praturtinti palaipsniui ir nesiimti kardinalių pokyčių iš karto. Vaikams gali būti sunku priimti naujus mitybos įpročius. Todėl, labai svarbu vaikams rodyti pavyzdį ir visai šeimai kartu propaguoti sveiką gyvenimo būdą.

Taigi, įvairiomis maistinėmis medžiagomis praturtina mityba yra svarbi kiekvienam vaikui. Jeigu manote, jog jūsų vaikui reikėtų pakoreguoti mitybą, tačiau nežinote kaip tai padaryti – verta pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, vaikų daktaru ar kitu kvalifikuotu bei kompetentingu specialistu, kuris įvertinus dabartinius vaiko valgymo įpročius, galės suteikti vertingų patarimų, pakonsultuos ir atsakys į jums rūpimus klausimus.