Kas yra vystymosi sulėtėjimas?

Kas yra vystymosi sulėtėjimas?

05. Mar 2015, 09:53 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Kiekvienas vaikas įvairiuose savo amžiaus tarpsniuose vystosi skirtingai, tad jokių taisyklių negali būti. Visgi, kaip teigia gydytojai, yra tam tikros ribos, leidžiančios numatyti, kad yra tam tikras vystymosi sulėtėjimas.

Kaip Mamyčių klubui teigė vaikų gydytoja Roma Valantiejūtė, vaiko raida lyginama su nustatytais to paties amžiaus vaikų raidos parametrų vidurkiais. Raida tiriama naudojant įvairius standartizuotus testus, daugelis jų tiria ne tik motorinę, bet ir kitas sritis.

Dažniausiai naudojamos DISC, Bayley, Alberta raidos skalės. Kūdikis tyrimo metu turi būti budrus, geriausia tirti praėjus 1 – 2 valandom po maitinimo.

Motorinės raidos sutrikimas gali pasireikšti neįprasta įgūdžių įgijimo seka, motorinių įgūdžių praleidimu ar jų netekimu, nevalingais judesiais ir kt. Jei kuris vaiko įgūdis atsilieka nuo vidurkio apie du mėnesius – tai gali reikšti nežymius judesio ar koordinacijos sutrikimus.

Jei vėluoja labiau – reikėtų atlikti kompleksinį raidos tyrimą, ištirti, ar vaikas neturi neurologinių sutrikimų, sąnarių patologijos. Svarbu sekti, ar vaikas daro pažangą kitose srityse.

Nustačius raidos sutrikimus, vaikai siunčiami į ankstyvosios reabilitacijos centrus, jiems taikoma kineziterapija, masažai, darbo terapija ir kita.

Net jei vaikas nepatenka į normos ribas, tai ne visada reiškia ligą. Kartais kūdikiui tiesiog trūksta galimybių mokytis. Pavyzdžiui, kūdikis nesėdi, nes yra nuolat prilaikomas.

Dažna ropojimo amžiaus atsilikimo priežastis – nepakankama motorinė stimuliacija, mėnesius trukęs gulėjimas vežimėlyje, vienoda padėtis, vizualinių dirgiklių trūkumas. 

Jeigu jus kas nors neramina dėl vaikučio vystymosi, net dėl menkiausių abejonių kreipkitės į specialistus, kurie ir nustatys, ar vaikas vystosi normaliai ar jo raida atsilieka.