Primaitinimo ABC: ką būtina žinoti?

Primaitinimo ABC: ką būtina žinoti?

21. Jul 2021, 09:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pirmasis primaitinimas - jaudinanti pradžia ne tik mamai, bet ir mažyliui. Netrukus atsivers dar vienas, neatrastas skonių pasaulis! Kada patariama pradėti mažyliui duoti ragauti ne tik mamos pieno ar mišinuko?

  • Stebėkite savo mažylį ir nedalyvaukite lenktynėse, nes viskam savas laikas!
  • Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, žindomų mažylių primaitinimas pradedamas sulaukus 6 mėnesių.
  • Mažyliams, maitinamiems mišinuku, primaitinimą galima pradėti nuo 4 mėnesių.
  • Net ir žindomiems kūdikiams primaitinimo pradžia siejama su žindymo galimybėmis - jei svoris auga prasčiau, primaitinimą taip pat pradedame anksčiau.
  • Šiandien neretai gydytojai rekomenduoja primaitinimą pradėti kiek anksčiau nei nuo 6 mėnesių, kad iki tol vaikutis spėtų ragauti ir susipažinti su naujais skoniais, o prasidėjus 6 mėnesiui jau galėtų suvalgyti didesnes porcijas ir paragauti mėsos.

Bet nepamirškite, kad kiekvieno mažylio vystymasis individualus, todėl visuomet konsultuokitės su jį prižūrinčiu gydytoju ir remkitės jo rekomendacijomis.

Kaip suprasti, kad mažylis jau pasiruošęs?

  1. Prieš pradedant primaitinimą, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į vaiko amžių, tačiau ir į jo rodomus ženklus, kurie signalizuoja, jog reikėtų pradėti ragavimus.
  2. Mažylis rodo susidomėjimą maistu - siekia jo ir deda į burnytę.
  3. Kūdikiui sunku pasisotinti pieneliu - net ir pavalgęs tampa neramus.
  4. Priauga per mažai svorio.
  5. Jau gali būti sodinamas ir geba pasėdėti pats.

Virti, garinti ar troškinti?

Visi tėvai savo vaikams nori patiekti kuo sveikesnį maistą ir jame išsaugoti kuo daugiau naudingų mikroelementų. Tačiau verta žinoti, kad skirtingi maisto apdorojimo būdai maistą veikia skirtingai.

Maisto troškinimas ir virimas. Užviręs vanduo pasiekia 100 laipsnių, todėl nemaža dalis maistinių medžiagų pasišalina į vandenį ir ten suyra. Verdamuose produktuose lieka gerokai mažiau vitamino C, suyra beveik visas vitaminas B1, apie 50 proc. folio rūgšties. Nors troškinant maistą vandens kiekis ir mažesnis, rezultatas vitaminų išnykimo atžvilgiu panašus.

Garinimas. Vienas pagrindinių garinamo maisto pliusų - „sausai” gaminamuose produktuose išlieka daugiau maistinių medžiagų. Taip pat maistas lieka natūralesnio skonio, išsaugomi kvapai.

Kepimas. Keptas maistas apdorojamas aukštesnėje temperatūroje nei verdant, be to, neretai kepama riebaluose, apskrudinant netenkama C ir B grupės vitaminų. Kepto maisto vaikui duoti nerekomenduojama, tačiau, jei jau nuspręsite, kad laikas paragauti, stenkitės kepti ilgiau, tačiau žemesnėje temperatūroje.

Kas gali palengvinti primaitinimą?

Atėjus primaitinimo metui norisi, kad jis būtų kuo sklandesnis ir dar labiau neapsunkintų jau ir taip užimtos mamos buities. Tokiu atveju į pagalbą galima pasitelkti kūdikių maisto garintuvą. Kaip nepasiklysti didelėje pasiūloje? Visų pirma, svarbu atsižvelgti į savo poreikius ir daikto galimybes.

Ar norėsite garinti tik daržoves? Ar norėsite garintuve ruošti mėsytę ir grūdines košeles? Visa tai svarbu, nes skirtingi garintuvai turi skirtingas galimybes ir garinimo technologijas. Rinkoje galima rasti garintuvus, kurie viską garina viename inde. Tokio garintuvo minusas - tas, jog negalėsite reguliuoti košelių tirštumo, kadangi visas gaminimas vyksta viename inde, o galimybės nupilti skysčio nėra.

Kita garinimo technologija (BEABA kombainai), kai garinimas vyksta vidiniame pagrindinio indo sietelyje, kur dedamos daržovės. Garai eina iš viršaus, praeina pro daržoves, o likęs vanduo susirenka pagrindinio indo apačioje kartu su sultiniu. Dėka tokio virimo daržovės (mėsa) išverda „sausai". Taip pat dėl tokios virimo technologijos Beaba gali būti naudojamas ilgiau, t.y., ir vyresniems vaikučiams, nes galima paruošti daržoves kaip garnyrą - vaikučiui valgyti pirštukais.

Apie BEABA garintuvus:

  • Garinant maiste išsaugomi mikroelementai, nes patentuota garinimo sistema maistą apsaugo nuo perkaitimo ir garina tolygiai.
  • Kombainas turi keturias funkcijas: maistą galima garinti, malti, šildyti ir atitirpinti.
  • Prietaisas skirtas daržovėms, mėsai, žuviai ir kruopoms garinti, tiesa, tam reikalingas specialus priedas.
  • Maisto gaminimas užtruks itin trumpai - vos 15 minučių.
  • Rankinis ciklono efekto peiliukas leidžia nustatyti reikalingą maisto konsistenciją pagal vaiko amžių.
  • BEABA garintuvą galite įsigyti: www.kinderland.lt