Nėštumo kalendorius

17.
Savaitė

Savaitės posakis

„Man atrodo, jei gimus kūdikiui mama paprašytų dangaus jai suteikti pačią vertingiausią dovaną, tai būtų smalsumas“.

Eleonora Ruzvelt

Būsima mama

Jūsų gimda nuolat auga, tačiau šį laikotarpį jau ne į šonus, o į viršų. Todėl kartais galite pajusti skausmą. Taip pat gali aplankyti ir kiti nemalonūs pojūčiai – dusulys, rėmuo ir dažnas noras šlapintis. Gimda didėja, jai reikia vis daugiau vietos, tad kiti vidiniai organai pasislenka į šonus. Septynioliktą savaitę gimdą galima apčiuopti - 3,8-5 cm atstumu žemiau bambos.

Gimdos aukštis virš gaktikaulio vis dar atitinka nėštumo laikotarpį ir turėtų būti apie 17 cm. Dėl padidėjusios gimdos jums vis sunkiau rasti patogią padėtį miegui. Ant pilvo jau negalima miegoti, nes bus didelis spaudimas gimdai, o ant nugaros irgi negalima, nes gimda spaus apatinę tuščiąją veną ir blokuos kraujo tekėjimą kūdikiui.

Jūsų pilvukas didėja ir vis labiau apvalėja. Taip vyksta dėl to, jog gimda ir vaisius šią savaitę gerokai išaugo. Tačiau jei vaisius yra žemai arba prie galinės gimdos sienelės, gali būti, kad pilvukas visai dar nedidelis. Nėra ko nerimauti. Jūsų pilve šiuo metu vyksta svarbiausi įvykiai, todėl galite jausti pačius įvairius pojūčius kaip tempimą ar skausmą, susijusį su gimdos augimu, o gali būti, kad pajusite ir pirmuosius kūdikio judesius. Bet kokiu atveju turite žinoti, kad pilvo neturi skaudėti – tai labai svarbu.

Jeigu nėra kontraindikacijų, jums reikia atlikti keletą fizinių pratimų, skirtų nėščiosioms stiprinti tarpvietės raumenis. Jūs taip pat turite išmokti atpalaiduoti tarpvietės ir pilvo preso raumenis, išmokti kvėpavimo pratimų. Patikėkite, gimdymo metu įvertinsite tai, ką dabar atliksite.

Mityba. Lengva vakarienė

Gali nutikti taip, kad grįšite namo vėlai pavargusi ir nebus jėgų gaminti vakarienės. Negriebkite iškart sausainių, o apskritai nevalgyti negalite, tad štai keletas patarimų, kurie pravers:

1.Išsivirkite paprasčiausių makaronų. Savaitgalį paruoškite įvairių padažų, užsišaldykite, kad darbo dienomis galėtumėte atsišildyti ir skaniai suvalgyti.

2.Pakepkite vištienos arba lašišos gabaliuką, patiekite su didele porcija salotų arba garuose virtais briuselio kopūstais ir traškia bandele.

3.Jei jūsų darbe yra gera valgykla, pavalgykite ten pietus, o namuose vakare - lengvą vakarienę.

4.Stenkitės gaminti dvigubai daugiau maisto ir užšaldyti dalį tuo atveju, kai būsite pernelyg pavargusi ką nors gaminti.

Būsimas mažylis

17 savaitę vaisius pereina į kitą vystymosi lygmenį – pradeda veikti jo paties imuninė sistema, tai reiškia, kad mažylio organizmas pats ima gaminti interferoną ir imunoglobuliną. Dabar jis turi galimybę apsisaugoti nuo infekcijos, jei mama staiga susirgtų. Bet, žinoma, jūs turite labai saugotis, kad išvengtumėte infekcinių susirgimų.

17-toje savaitėje kūdikiui pradeda formuotis riebalai, kurie yra po kūdikio oda, o ateityje poodinis riebalinis sluoksnis padės organizmo termoreguliacijos procese. Ant kūdikio odos pasirodo kreminės spalvos varškinė masė – verniksas, kuris saugo odelę nuo vaisiaus vandenų pažeidimo, sušvelnina adaptaciją po gimimo.

Mažylio širdelė praktiškai išsivystė ir puikiai atlieka savo funkciją – varinėja kraują. Antinksčių liaukos gamina reikiamus hormonus, hipofizė pradeda savo darbą. Jei laukiatės mergaitės, jai pradeda formuotis gimda. Šią savaitę taip pat susiformuoja būsimi nuolatiniai dantys, kurie išsidėsto už pieninių dantukų.

17-tą savaitę vaisiaus CTE bus 13 cm (ilgis nuo viršugalvio iki kryžkaulio), o svoris gali siekti iki 140 gramų. Kūdikis jau gana didelis – maždaug delno dydžio. Jis ir toliau labai aktyviai auga ir vystosi, girdi balsus, sklindančius iš išorės, jau gali atskirti juos. Taip pat jaučia visas mamos emocijas ir nuotaikas.

Tyrimai

Ultragarsas (echoskopija)

17 nėštumo savaitę jūs jau galite sužinoti savo kūdikio lytį, jei jis/ji pasirodys atitinkama kūno vieta. Bet gydytoją labiausiai domina šie rodikliai: ar kūdikio ir gimdos dydis atitinka nėštumo laiką, kokie vaisiaus širdies tonai, judrumas, kokios būklės vaisiaus vandenys ir gimdos raumeninis sluoksnis, ar nėra apsigimimų ir kitų vystymosi sutrikimų.

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Rėmuo

Rėmuo – normalus dalykas nėštumo metu, su kuriuo tenka susitaikyti. Rėmuo kankina beveik visas nėštutes ir gali lydėti beveik visą nėštumo laikotarpį.

Ką daryti, graužiant rėmeniui?

Nebadaukite ir nepersivalgykite. Geriau valgyti dažnai ir po nedaug. Lėtai ir gerai sukramtykite. Jau burnoje maistą pradeda veikti seilių fermentai. Gerai sukramtytas maistas yra lengviau ir greičiau virškinamas, todėl skrandyje ilgai neužsibūs, vadinasi, mažesnė tikimybė atsirasti rėmeniui. Jokio gazuoto gėrimo! Nes dujo gali kilti iš skrandžio į viršų, nusinešdami ir dalį maisto į stemplę.

Žinoma, kad rėmuo dažnai sukyla dėl kavos ir cigarečių. Jei dar neatsisveikinote su tuo, pats metas atsikratyti blogų įpročių! Neverta mėgautis vėlyva vakariene - visą naktį gali būti kankinti rėmuo!

Pageidautina išbraukti iš savo mitybos raciono riebų, keptą maistą ir šokoladą, nes šie produktai papildomai provokuoja stemplės sfinkterio atsipalaidavimą.

Jei kankina rėmuo, padės ramunėlių arbata ar kisielius.

Paprastai rėmuo atsiranda pirmąsias dvi valandas po valgio, todėl pavalgiusios geriau iškart nesigulkite. Pabandykite gulėti lovoje su pakelta galva (galite po galva pasidėti dar vieną pagalvę).

Jeigu šios priemonės jums nepadėjo sumažinti rėmens, pasikonsultuokite su savo gydytoju, kuris gali paskirti geriamų preparatų. Jokiu būdu negerkite vaistų savarankiškai, prieš tai nepasitarę su gydytoju.